GAG-i lahkuv direktor on kevadest saati produktsioonifirmale võla tasumisest kõrvale põigelnud ({{commentsTotal}})

Hendrik Agur.
Hendrik Agur. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Koolile tellitud tööde eest produktsioonifirmale 5700 eurot tasumata jätnud Gustav Adolfi Gümnaasiumi direktor Hendrik Agur on kevadest saati põigelnud aastataguste võlgade tasumisest kõrvale. Viimaks lükkas 29. detsembril ametist lahkuv direktor kohustuse uude aastasse, mis pani võlausaldaja muretsema, et tema ametist lahkudes jääbki arve tasumata. Pikalt vindunud olukord hakkas kiirkorras lahenema alles ajakirjaniku sekkudes.

Agur tõi möödunud aasta lõpus ja selle aasta algul oma kooli õpilastega toonase Nordea, nüüdse Alexela kontsedimaja lavale suurejoonelise filmimuusika kontsertlavastuse "Eesti Vabariik 150". Lisaks koolinoortele lõid numbrites kaasa ka laulev näitleja Eduard Toman ja muusik Robin Juhkental.

Esitamisele tulid filmimuusika parimad palad filmidest "17 kevadist hetke", "James Bond", "Mehed ei nuta", "Nu pogodi!", "‪Hukkunud Alpinisti hotell", "Simpsons", Titanic", "Siin me oleme", "Sherlock Holmes", "Ghostbusters", "Potsataja", "Viimne reliikvia" ja kümnetest teistest tuntud filmidest.

Et see kõik kaduvikku ei jääks, tellis Agur GAG-i nimel produktsioonifirmalt Monster Studio kahe etenduse ja reklaamklipi filmimise, montaaži ning DVD-le panemise. Lisaks sellele tuli jaanuaris kiirtellimusena veel Eesti ühiskonnas paraja tormi üles keerutanud Nõukogude laulude kontserdi "Krasnaja Strela" filmimine ja montaaž. Kokku kujunes summaks 4920 eurot pluss käibemaks.

Varasemast oli osutatud teenuste eest võlga üleval veel 780 euro jagu, kuivõrd Monster Studio oli Aguri tellimusel teinud direktori bändi DB3 esituses kolme laulu peale kokku muusikavideo GAG-i uues koolimajas ning filminud ja monteerinud klipi uue sisustusega näidisklassi nutitunnist.

Et detsembris-jaanuaris tehtud tööde kinnitamine venis kooli poolt maikuuni ja seni ei saanud ka arvet koostada, tundis Monster Studio projektijuht Kaimar Taal 9. mail huvi, millal Agur plaanib arveldamisega edasi liikuda ja avaldas soovi arved välja kirjutada.

Sellele kirjale järgneb pool aastat väldanud kurbnaljakas kassi-hiiremäng, mis kulmineerub lubadusega tasuda võlad järgmisel aastal, ehkki Agur paneb GAG-i direktori ameti maha 29. detsembrist, et asuda tööle haridus- ja teadusministeeriumis. See pani võlausaldaja muretsema, et nende arve jääb nö peremeheta ning uuest aastast pole neil enam kelleltki võlamaksmist nõuda.

Kui maikuuks oli produktsioonifirma varasema pikalt tasumata 780-eurose võla enda jaoks juba korstnasse kirjutanud, lootes ülejäänud ligi 5000 eurot kätte saada, siis nüüdseks tahavad nad kujunenud olukorra tulemusel arvete tasumist juba kõigi osutatud teenuste eest ehk kokku 5700 eurot pluss käibemaks.

Alles ajakirjaniku sekkumisel hakkas kevadest saati väldanud pärimine arveldamise kohta korraga lahenema.

ERR-i käsutuses on 16 lehekülge kirjavahetust Aguri ja Taali vahel, kus Taal tuletab end aeg-ajalt viisakalt meelde, tundes huvi, kellele ja millal võiks arve välja kirjutada, ent Agur vaheldumisi kas ignoreerib teda või tuleb lagedale üha uute põhjendustega, miks veel tasuda ei saa. Kord ei ole aega teemaga tegelda, teinekord ei ole raha, et koolile kempsupaberitki osta või prügiveo eest maksta, väidab koolidirektor. Kui Taal lubab viimaks, et kaasab kas juristid või ajakirjanduse, teatab Agur, et tal on see õigus, kuid probleemi see ei lahenda. Ometi just ajakirjanduse sekkumine pani pikalt väldanud põiklemisele kiire punkti.

Seitse kuud kirjavahetust

Alljärgnevalt kogu kirja- ja sõnumivahetus Kaimar Taali ja Hendrik Aguri vahel nii meilitsi kui Facebooki vestlustes möödunud poole aasta jooksul.

9. mail. Taal: "Tere, Hendrik! Filmimuusika projekt on meil pikalt venima jäänud. Lisan alljärgnevalt ka mõningad arveldused, mis meil veel teostamata on. /---/ Palun anna teada, kas saame arvelduse osas edasi liikuda!"

10. mail. Taal: "Tere, Hendrik! Kas said minu kirja kätte? Ei ole sinuga viimasel ajal telefonitsi ühendust saanud."

Möödub poolteist nädalat.

21. mail. Taal: "Hei, Hendrik! Loodan, et Sul puhkus möödus hästi! Kui leiad mahti, siis räägime korraks ja tõmbame palun projektile joone alla."

Agur: "Tervitus! Täitsa töölähetus oli, polnud puhkus. Küsin Lilianilt veelkord kommentaarid tagasi ja tõmbame joone alla."

Möödub kolm päeva.

24. mail. Taal: "Hei, Hendrik! Kas saite Lilianiga arutleda veel lihvi vajavaid momente?"

Agur: "Hei! Kuule lae see palun baltic diski FTPsse üle. Ma tunnistan, et pole enam (ka moraalset) ressurssi sellega tegeleda. On nagu on ja jäägu nii. Kujundaja teeb just CD kujundusi, teeb siis selle ka kärmelt ära ja paneme trükki."

Möödub üle kahe nädala.

9. juunil. Taal: "Hei Hendrik! Saatsin eelmise kirjaga uuesti arvelduse. Kui on tarvis võin teha arved eraldi."

Möödub kolm päeva.

12. juunil. Taal: "Tere, Hendrik! Mul on selle projektiga juba üsna kriitiline, kas saame palun joone alla tõmmata? Oleme omalt poolt lubatud teenuse täitnud."

Möödub kolm nädalat. Kuna algab koolivaheaeg, kolib vestlus Facebooki sõnumivahetusse.

2. juulil. Taal: "Hei, Hendrik! Soovisid arvelduse teemal messengeri teel suhelda. Asi pole kaugeltki mitte usalduses teie vastu - lihtsalt oleks vajalik projektile joon alla saada, sest oleme omalt poolt kõikvõimalikud otsekulud kandnud ja proovinud igal sammul ise kiirelt reageerida."

Agur: "Tere, reaalsus on see (ma suhtlesin oma finantsistiga) oleme eelarvega miinuses ja ühtegi arvet, ka prügivedu praegu tasuda ei saa. Minu ettepanek - järgmise (2019) aasta peale võrdselt jagada. Oleme oma projektidega väga miinuses ja see on juba linna finantsteenistuse luubi all. Olen uurinud eratoetajaid. Palunud luninud. Ajad on muutunud. Ei toetata enam need ajad on möödunud."

3. juulil. Taal: "Kahjuks mulle selline lahendus mitte kuidagi ei sobi. Teguseme väikeettevõttena, mitte võlausaldusorganisatsioonina. Oleme pakkunud oma teenust teie poolt kinnitatud hinnapakkumiste alusel ja omapoolsed kohustused kõik lubatult täitnud. Olen senini niigi mõistlik olnud, ning selline olukord on minu jaoks kahjuks mõistmatu. Lisaks veel ka nüanss, et oleme nii mõnegi projekti hea koostöö märgina oma jaoks maha kandnud (DB3 filmimine ja montaaž, Uue kooli pildiklipp, Filmimuusika esimene ülesvõte kevad 2017). Kahjuks mul tõesti pole võimalik selle osas vastu mitte kuidagi tulla. Pean saama arve hiljemalt selleks reedeks välja saata või olen sunnitud valima juriidilise lähenemise. Arve peab olema laekunud hiljemalt 10.07.2018."

Agur: "Kahjuks 10.07 kindlasti ei ole võimalik tasuda. Helistame homme messengeris ja räägime üle. Pakun Eesti aja järgi kell 16."

Taal: "Selge, räägime homme."

Vestluskatke Aguri ja Taali Facebooki-vestlusest juulikuus. Kuvatõmmis.

9. juulil peavad Taal ja Agur kaheminutise telefonikõne, milles Agur räägib, et uurib võimalusi, ehk saab arve vormistada hoopis MTÜ-le Gustav Adolfi Gümnaasiumi Arengukoda.

9. juulil. Taal: " Tere, Hendrik! Kas said uurida võimalusi seoses Teie MTÜ'ga?"

Agur: "Tere. Andsin rõhuva signaali, et peame arenduskojalt midagi tasuma. Mul just hommik, helistan neile õige varsti. Hoian kursis. Teeme kindlasti korda."

Vestluskatke Aguri ja Taali Facebooki-vestlusest juulikuus. Kuvatõmmis.

Möödub üks nädal.

17. juulil. Taal: "Tere Hendrik. Meie eelmisest vestlusest on taas 2 nädalat möödas - ma vajan mingisugust edasiminekut."

Agur: "Tere. Ma püüan täna kinnituse saada kui suure arve saaks arenduskojale teha."

18. juulil. Taal: "Tere, Hendrik! Kas said kinnitust?"

Vastust ei tule.

20. juulil. Taal: "Tere, Hendrik! Palun anna märku, kuidas me edasi liigume. Olukord ületab minu jaoks juba piire."

22. juulil. Agur: "Tere. Mul on praegu väga raske praegu Leaga (arenduskoja juht) suhelda. Olen ise kaugel ja liikvel. Netist väljas. Saad ndl lõpuks ehk paika ja levisse. See on veenmistöö. Me saame korda. Alati oleme saanud. Mul on tõesti praegu kesksuvel raske midagi teha. Mingi summa saab arenduskojalt."

24. juulil. Taal: "Jah ma mõistan seda, aga nädalad ja kuud lähevad. Ma olen 100% kulud juba ise ära katnud nende projektide eest. Mul on tarvis juba konkreetsust Hendrik. Mina pean samuti ettevõtte omanikule aru andma."

Möödub üks nädal.

1. augustil. Taal: "Tere Hendrik, lubasite eelmise nädala lõpuks edasiminekut. Meid on väga veidrasse olukorda pandud, kus oleme omalt poolt kõik teinud, et näidata üles head koostööd. Millal me saame kuupäevaliselt lahenduse kokku leppida? Ehk siis palun anna mulle kindel kuupäev millal meil on tegevuskava paigas. Minu eesmärk ja soov ei ole sind puhkuse ajal ruineerida, kuid olukord on minu jaoks juba keeruline."

Agur: "Tere. Räägin täna Leaga. Kogu summat ma ei võta tõesti kusagilt sel aastal. Püüan ikka arenduskoja kaudu hakata tasuma."

Möödub üks nädal.

7. augustil. Taal: "Tere, Hendrik! Endiselt pole ühtki edasiminekut, olen olnud väga mõistev - palun anna mulle hiljemalt neljapäevaks teada kudais me olukorra lahendada saame."

Möödub üks nädal.

13. augustil. Taal: "Tere Hendrik - Teilt ei tule mitte ühtegi vastust minule. Kas tõesti pean olukorra veel inetumaks ajama ja juristi kaasama? Olen omalt poolt Sulle palju kompromisse pakkunud."

Agur: "Tere. Olen Tallinnas tagasi neljap 16. augustist ja tegelen siis. Kindlasti saab inetuks ajada. Aga sellest pole kasu. Las ma nüüd ajan selle asja korda."

Taal: "Ma seda ka ju rõhutasin, et minu taotlus pole teha ähvardusi - lihtsalt nädalad ja kuud lähevad. Aga selge. Kui sulle sobib, saame neljapäeval korraks kokku ja loome ühiselt lahenduse."

Agur: "Helistame neljap hommikul üle. Täistööpäev on peal ja juhtkond koguneb esimest korda üle suve. Püüame neljap kohtuda."

Taal: "Okei, teeme nii."

Möödub kaks nädalat.

28. augustil. Taal: "Tere, Hendrik. Kas on toimunud edasiliikumisi? Taas on kaks nädalat möödunud.

Agur: "Tere. Praegu pole kusagilt midagi liikunud."

Möödub üks nädal.

6. septembril. Taal: "Tere, Hendrik!"

Vastust ei tule. Vestlus jätkub mõned päevad hiljem e-kirja teel.

10. septembril. Taal: "Tere, Hendrik! Te ei vasta mu kõnedele ega kirjadele. Kuidas peaksin sellesse suhtuma? Mõistan, et Teil on kiire aeg aga meie poolt on lubatud teenused 100% täidetud ja meil ei ole enam võimalik oodata ja kannatada."

Agur: "Tere Kaimar, vastan ikka nii tel kui kirjadele. Minu ettepanek on arveldada 2019 eelarve aastal. Sel aastal koolil raha ei ole ja see on absoluutne. Tunnistan, et me ei tule oma eelarvega välja ja see on suureks probleemiks praegu. Me ei suuda tualettpaberi eest ka tasuda. Olukord on väga närb. Vabandust, olen 10 korda vabandanud ja teen seda veel. Saan ka sinu olukorrast aru. Võid anda Inkassosse või meediasse. Peale suure häbi sealt rohkem abi kahjuks ei saa. Raha see kohale ei too. Mul on piinlik selle olukorra pärast, aga nii on. Oled meile aastaid töid teinud ja alati rahad kätte saanud, saab ka seekord, aga on vaja kannatust. Ehk saad ära oodata selle aja ikkagi palun. Uus eelarve aasta tähendab sisuliselt 1.01.2019. Hendrik"

Möödub poolteist kuud.

23. oktoobril. Taal: "Tere, Hendrik! Kas uus eelarveaasta tähendab, et ma võin arve välja saata 01.01.2019? Lugesin just äsja, et lahkud GAG juhatusest 29. detsembri seisuga. Soovin sellest tulenevalt sõlmida garantiikirja, et Gustav Adolfi Gümnaasiumi poolt saab võlgnevus Monster Media OÜ ees likvideeritud hiljemalt 07.01.2019. Arvan, et olen tekkinud olukorras olnud väga mõistlik, kannatlik ja vastutulelik. Loodan mõistvat suhtumist ning ootan Sinu tagasisidet selle nädala lõpuks!"

Agur: "Tere Kaimar! Kõik kokkulepped on jõus ja täna Sind. Pean oma finantsistiga nõu, kuidas kõige targem oleks. Lahendame selle asja ära kindlasti."

Möödub kaks nädalat.

9. novembril. Taal: "Tere, Hendrik! Kas oled jõudnud olukorda finantsistiga arutada?"

Möödub kolm päeva.

12. novembril. Taal: "Tere, Hendrik! Jagaksin hea meelega katile Entel-Tentel materjale, kuid sooviksin esmalt selle küsimuse osas selguse saada. Kui sellega korras edastan ka Katile materjalid."

Möödub nädal.

19. novembril. Taal: "Tere, Hendrik! Kuna oled valinud meie kokkuleppe vältimise tee, siis ei jää mul muud üle kui pöörduda antud küsimuses meediakanalite poole. Me töötame igapäevaselt kõikide Eesti suurimate meediakontsernidega ja omame pädevat pressijuhti. See on absoluutselt viimane meede, mida kasutusele võtta aga paraku on meiesugusele mikroettevõttele antud võlgnevus suure mõjuga ja mastaapne. Seega ei jäta sa meile muud võimalust. Muuhulgas on meie klientide seas ka haridusministeerium, kellele saadame samuti pressiteate. See kiri ei eelda enam vastust, hakkame antud küsimusega protsessima alates homsest."

Agur: "Tere. Väga rumal järeldus! Milleks ähvardada? Ma olen ju KORDUVALT kinnitanud, kuidas tasuda. 2019 a eelarvest. Minu arvates oled ka aktsepteerinud seda. Arve esitamine kasvõi 1.01. Helistan õhtul, olen praegu koolitusel."

Möödub kaks nädalat.

3. detsembril. Taal: "Tere, Hendrik! Kaks nädalat tagasi, 19.11 lubasid, et edastad mulle hiljemalt 23.11 oma finantsistiga kooskõlastatud garantiikirja või muu vormistatud akti. Nüüdseks on taas lubatud kuupäev ületatud 10 päevaga. Kuna olen ise olnud jätkuvalt väga mõistlik ja ülimalt vastutulelik, siis tekitab selline suhtumine meie suunas vaid suuri küsimärke. Olen saanud ettevõtte omanikult korralduse muuta olukord ametlikumaks. Kui homme lõunaks ei saabu lahendust siis olen sunnitud kaasama meie pressiesindaja. Seda lahendust olukorrale ma ei soosi, kuid kahjuks ei jää vastasel juhul muud üle."

Jää hakkab korraga liikuma

Taal saadab kirjavahetuse 5. detsembril ERR-ile ja teavitab sellest käigust ka Agurit. Agur haarab viimaks initsiatiivi võla tasumiseks.

6. detsembril. Agur: "Tere Kaimar! Palun saada (et oleks täpne seis) ülevalolev arve, mis tuleks tasuda. Vastan sellele. Aitäh ette! Hendrik"

Taal: "Tere, Hendrik! Vastavalt esmaspäevasele kirjale edastasin teisipäeval informatsiooni meie pressiesindajale, kes omakorda suhtles minu teada selle osas ERR ajakirjanikuga. Minule teadaolevalt võtab ajakirjanik homme/ülehomme mõlema osapoolega ühendust, et kommentaar saada. Kui olen saanud kõne hetkeks garantii, siis omalt poolt seda kommentaaris kindlasti rõhutan. Meie eesmärk ei ole kellegi mainekahju põhjustamine, vaid kindlustada teostatud tööle vastava tasu saamine. Hetkel on Monsteril esitamata arvete kogusumma 5700€ + km."

Agur: "Tere! Ma ju palusin täna hommikul ARVET. Et asi lahendada ja see veelkord täpsustada ning anda vastus, garantii ja võimalusel maksmisse üles laadida. Kas said selle meili kätte? Veelkord palun, et saadaksid arve. Aitäh! Hendrik"

Agur: "Garanteerin Gustav Adolfi Gümnaasiumi nimel arvete tasumise 5700 eurot pluss käibemaks hiljemalt 30. jaanuariks 2019."

7. detsembril. Taal: "Tere Hendrik! Kogu lugupidamise juures ei ole meil mitte mingit ambitsiooni Sinu ega GAG maine kahjustamiseks. Usun, et saad ka aru - ootasime poolteist kuud seda sama garantiid. Oleme nüüd jõudnud tulemuseni, mis meid rahuldab. Luban omalt poolt, et kinnitan ajakirjanikule, et oleme nüüd mõlemat osapoolt rahuldava tulemuseni jõudnud. Vabandust - sain sellest eilsest kirjast aru, et soovid kokkuvõtvalt summat millele arve on esitada. Millisele asutusele arve koostan? See on ka üks küsimus, mis on meil päevakorras olnud. Ning mis ma panen arve kuupäevaks ja maksetähtajaks?"

Ajakirjanik saadab reedel, 7. detsembril küsimused võlaga venitamise kohta Hendrik Agurile. Agur helistab seepeale Taalile ja avaldab nördimust selle käigu üle. Ent korraga saab Taal loa arve ära esitada.

9. detsembril. Agur: "Tere Kaimar! Palun tee arve: Gustav Adolfi Gümnaasium, Suur-Kloostri 16, 10133 Tallinn.Tervitustega Hendrik"

Taal saadab 10. detsembril viimaks Monster Studio arve GAG-ile, maksetähtajaga 24 päeva.

"Täna sain võimaluse arve GAG-ile ära esitada ja sellele leitakse maagiliselt ka kate tasumiseks," andis Taal ERR-ile teada.

"Oleme ise arvesse võtnud, et kui me tehtud töö eest saame tasu jaanuarikuu jooksul, siis on kõik hästi. Suurimad küsimused tekkisid olukordades, kus oleme kompromisse teinud – Agur ise lahkub paar päeva enne jaanuari algust GAG-i direktori kohalt ja me ei tahtnud, et võlad katteta jääksid. Me ei saanud mingit garantiid, et keegi teine selle menetlemise üle võtab. Pikalt ei õnnestunud tal midagi garanteerida," põhjendab Taal ajakirjanduse poole pöördumist. "Omaette eesmärk pole kellelegi mainekahju tekitada, aga olukord läks palju küsimärke tekitavaks. Otsekulud olid meie ettevõtte poolt juba ammu kaetud. Loodan, et ta mõistab ise ka, et me pole teda ähvardanud millegagi, oleme kompromisse otsinud."

Samal ajal püüdis Agur keelitada ajakirjanikku artiklit mitte kirjutama, korrutades, et kõik on korras ja mingit tasumata arvet koolil ei ole ning leides, et Monster Studio ja ERR soovivad ta mainet kahjustada. Viimaks saatis Agur ametliku kommentaari.

"Monster Media OÜ on Gustav Adolfi Gümnaasiumile esitanud 1. detsembril 2018 arve, mille tasumise tähtaeg on 24 päeva. Arve on laetud arvete keskkonda ja tasutakse tähtaegselt. Täna on 10. detsember. Varasemaid või võlas olevaid arveid koolil Montser Media OÜ-le ei ole. Arve tasumine või ajatamine 2019. aastaks ei ole päevakorras, sellepärast ei ole ka esitatud küsimused, mis puudutavad 2019. aastat, järgmist juhti või vastutajat, asjakohased. Kooli finantsseis on normaalne. Senist koostööd Monster Media OÜ-ga hindan väga heaks. Inimesed on positiivsed ja professionaalsed," kirjutas Agur, ehkki koolile esitati arve siiski 10. detsembril ning varasem kirjavahetus tõestab, et Agur ise pakkus ajatamist ja osadena maksmist 2019. aasta peale välja.

Taali paneb kogu loo juures üllatama, et ajal, mil Agur on talle sõnumites rõhutanud, et kõiksuguste arvete tasumise võimetus on absoluutne, on ta ometi leidnud raha, et tasuda oma kooli uute projektide videoteenuste eest teisele firmale, nagu teenuseid osutanud ettevõte Monster Studiole kinnitanud on.

Agur aga keskendub juba oma kooli uuele muusikaprojektile: 19. detsembril toob kool Estonia kontserdisaalis lavale suurejoonelise laste- ja noortelaulude kontserdi "Trikatrei". Kontserdil löövad kaasa ka lapsevanem Gerli Padar Lottena ja kooli vilistlane, superstaari-konkursil osalenud Jaagup Tuisk. Kontserti korraldab MTÜ Gustav Adolfi Arenduskoda ja seda toetab ka Tallinna haridusamet. Kontserdi produtsent on Hendrik Agur ise.

Toimetaja: Merilin PärliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: