Välismaalt tellitud pakid jõuludeks enam saabuda ei pruugi

Foto: Merilin Pärli/ERR

Omniva tunnistab, et pikalt kestnud postipakkide saatmise tõrge tõukus nii halvalt ajastatud logistikakeskuse kolimisest kui ka töökäte puudusest, ent kinnitab, et 70 protsenti pakkidest jõuab tellijateni nüüd õigeaegselt. Siiski ei saa välismaalt tellitud pakkide kohalejõudmist jõuludeks enam lubada.

Postipakkide tellimine lööb aasta-aastalt rekordeid. Kui möödunud aastal läbis Omniva logistikakeskust detsembrikuus miljon pakki, siis tänavu sai see ületatud juba novembris. Jõulude eel tuleb kõige intensiivsem aeg, mil tuleb rinda pista ka töökäte puudusega.

"Meil on praegu puudu kümme kullerit. See on väga suur probleem meile. Aasta lõpus on mahud alati kõrged ja meil on alati lisatööjõudu palgatud. Seekord meil on sõltuvalt päevast kuskil 50 kuni 70 lisatöökätt vaja selleks, et tööga hakkama saada. Me kasutame kõiki kanaleid: renditööjõudu, tööbörse, kõikvõimalikke kanaleid, et neid inimesi leida," kinnitas Omniva juhatuse liige Andre Veskimeister ERR-ile.

Seetõttu soovitab Ominva eelistada pakkide saatmisel praegu pakiautomaate kulleritele.

Kolmandikku pakiturust valitsev Itella Smartpost kinnitab, et tarnib praegu pakid kohale järgmiseks päevaks, ent neilgi on pühade eel mahud kahekordistunud. Nende kitsaskohaks on just pakiautomaadid.

"Selleks, et neid tippmahte ära teenindada, oleme me võtnud juurde autosid, aga kindlasti ei ole ka see alati piisav. Täna hommikul näiteks oli meil kolme-nelja kaubiku jagu veel pakke terminalis, nad olid sorteeritud, väljasaatmise ootel. Ühtepidi oli see seotud transpordiga, aga teistpidi ka siis sellega, et meie pakiautomaadid olid täis," kirjeldas Itella Estonia OÜ pakiveo äriüksuse juht Rauno Parras.

Tarnekiirusele saavad kaasa aidata kliendid ise, minnes pakkidele võimalikult kiiresti järele. Samuti paneb Itella pakiautomaatide kõrvale tööle inimesed, kes annavad pakke kapiväliselt kätte.

Paljudel Omniva klientidel on rääkida lugu pakist, mis õigeaegselt kohale ei jõudnud. Omniva tunnistab, et logistikakeskuse kolimine vahetult enne jõule oli halb ajastus, ent kuna mahud on nii palju kasvanud, poleks saanud seda ka uude aastasse lükata. See tõi kaasa punnseisu pakkide sorteerimisel, mis alles nüüd lahenema on hakanud.

"See oli täiesti selge, et ikkagi kolimine ja uue liini käivitamise esimesed nädalad, mis olid natukene vaevalised ja loomulikult sellele aitas kaasa ka tööjõupuudus. Ehk siis me oleksime pidanud kaks korda rohkem tööjõudu kohe algusest peale panema siia, et seda probleemi kohe ennetada," tõdes Veskimeister.

"Loomulikult oleks tahtnud sellega natukene varem valmis jõuda, aga, noh, mis teha. Projektid venivad ja nii 4. novembril meil see käivitamisnupu sisselülitamine toimus. Ainuüksi viimase kahe päeva jooksul tuli meil Tallinna lennujaama 130 000 pakki. Me ei oleks nende mahtudega hakkama saanud vanas sorteerimiskeskuses," kinnitas Veskimeister.

Enamik nädalateks süsteemi ringlema jäänud pakkidest on oodanud oma saatust Tallinnas. Omniva peab seda paratamatuseks.

"Kaks kolmandikku pakke liiguvadki Tallinna piirkonnas ja see transpordi hulk, see kullerite hulk, kellega me peame seda suutma teenindada, on väga kõrge lihtsalt," ütles Veskimeister. "Me oleme iga päevaga parandanud meie operatsioone siin uues sorteerimiskeskuses. Meie mahud on küll igapäevaselt kasvanud, aga me saame sellega väga hästi jooksvalt praegu hakkama."

Omniva käitleb iga päev 30 000 kuni 60 000 postipakki ja kinnitab, et 70 protsenti neist jõuab tellijateni õigeaegselt ehk Eesti-siseselt järgmiseks päevaks. Et aga kindel olla, tasub jõulu eel arvestada kuni kolme päevaga. Küll aga ei garanteeri nad sel nädalal välismaalt tellitud pakkide tarnet enam enne jõule.

"Eesti seest erinevatest e-kaubandusettevõtetest on täiesti õige aeg praegu veel pakke tellida. Välismaalt pakkide tellimise puhul see võib juba olla natuke riskantne, aga see on ka asi, mis ei sõltu meist. See sõltub rahvusvahelistest kullerfirmadest, kuidas nad selle paki kohale toovad," selgitas Veskimeister. "Suur pakkide saatmise laine lõppeb jõululaupäeval kell 14. Kui siis inimestel jõulukingid käes ei ole, siis ei ole nendega enam kiiret."

Itella usub, et sel nädalal Euroopa Liidu piires tellitud pakid jõuavad veel kohale, ent järgmisesse nädalasse seda enam jätta ei maksa. Hiinast ja USA-st aga saadetised enne pühi ilmselt kohale ei jõua.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: