Valitsus tõstis töötasu alammäära 540 euroni

Valitsus kinnitas neljapäeval töötasu uueks alammääraks täiskohaga töötamise korral 540 eurot senise 500 asemel. Otsus hakkab kehtima uue aasta 1. jaanuarist.

Tunnitasu alammääraks saab 3,21 eurot praegu 2,97 euro asemel.

Töötasu alammäär on kokku lepitud Eesti Ametiühingute Keskliidu ja Eesti Tööandjate Keskliidu vahel laiendatud kollektiivlepinguga, mis sõlmiti tänavu septembris. Välja kujunenud tava kohaselt lepivad üleriigilises töötasu alammääras kokku sotsiaalpartnerid, seisab valitsuse otsuse seletuskirjas.

Maksu- ja tolliameti andmetel oli 2018. aastal ühes kuus keskmiselt 25 500 täisajaga tööle märgitud ning töötasu alammäära saavat töötajat, mis on 5,3 protsenti kõigist töötasu saanud töötajatest.

Sellele lisaks teenis ühes kuus keskmiselt 15 700 täisajaga tööle märgitud töötajat töötasu 501-539 eurot, mis on 3,3 protsenti töötajatest.

Jaanuarist kuni augustini kokku deklareeriti vähemalt ühel kuul töötasu alammäära ulatuses töötasu 44 900 ning 501-539 eurot 59 200 inimesel.

Töötasu alammäära tõus 500 eurolt 540 eurole toob rahandusministeeriumi hinnangul riigieelarvesse täiendavat maksutulu 14,5 miljonit eurot.

Riigi- ja kohalike omavalitsusasutuste tööjõukulud suurenevad rahandusministeeriumi hinnangul 3,3 miljoni euro võrra. Riigieelarvelistele asutustele tööjõukuludeks riigieelarvest täiendavaid vahendeid ei eraldata ning kokkuleppeliselt kaetakse alammäära tõus palgafondi siseselt.

Töötasu alammäära tõus toob kaasa töötasu alammääraga seotud hüvitiste suurenemise. Suurenevad näiteks vanemahüvitis, lapsepuhkuse tasu ja hoolduspuhkuse tasu, märkis valitsus.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: