Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Alampalga kasv tõstab ka mitmeid tasusid ja hüvitisi

Alampalk tõuseb tulevast aastast 40 euro võrra 540 euroni. See tähendab, et tõusevad ka mitmed alampalgast sõltuvad tasud ja hüvitised.

Näiteks kasvab uuest aastast paljudes kohtades lasteaiatasu. Tallinnas tuleb vanemal ühe lapse kuutasuks maksta miinimumpalgast 12,2 protsenti. Sel aastal on lasteaia kohatasu Tallinnas 61 eurot ja ujulaga lasteaias 67 eurot kuus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tasud tõusevad siis 61 eurolt 66-67 euroni. Käesoleva aasta algusest ehk eelmise aasta sügisest kõik lapsed saavad tasuta toitu ehk tegelikult igakuine 30-40-eurone raha juba jääb lapsevanemale septembist alates kätte," selgitas Tallinna haridusameti juhataja Andres Pajula.

Olulisima näitajana tõuseb järgmisel aastal sotsiaalmaksu minimaalse kohustuse kuumäär, mis ei või olla väiksem eelmise aasta palga alammäärast. Seega sotsiaalmaksu tuleb järgmisel aastal arvestada vähemalt 500 eurolt. Sellest sõltub omakorda pensioni täisaasta saamine.

Vanemahüvitis ja laste elatise miimimummäär sõltub samuti alampalgast.

"Kõige rohkem on teada lastega seotud asjad. Mis on siis vanemapuhkusel vanemahüvitise maksmine ja samamoodi ka laste eest saadavad puhkusepäevad, mida me teame, mida vanemad saavad siis vastalt kolm või kuus päeva aastas. Ka need on alampalgaga seotud. Ja lisaks sellele näiteks töötuskindlustus," selgitas sotsiaalkaitseminister Kaia Iva.

Tänavu on töötasu alammäär tulumaksuvaba, sest ka tulumaksuvaba miinimum on 500 eurot. Järgmisel aastal tuleb 540-eurose alampalga juures 40 eurolt tulumaksu tasuda.

"Selles osas, mis on praegu üle 500, tuleb maksta, aga kindlasti on see tulumaksuseaduse üks oluline osa, mida tuleb ka üle vaadata, et missuguses tempos, mil moel tulumaksuvaba osa tõuseb," ütles Iva.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: