Jalgpalli MM-i fännipasside omanikud tungivad illegaalselt Eestisse

Foto: TASS/Scanpix

Aastavahetuse perioodil võib suureneda illegaalsete piiriületajate arv, sest kolme päeva pärast aeguvad jalgpalli maailmameistrivõistluste fännipassid, millega kolmandate riikide kodanikud on seni tohtinud Venemaal viibida. Fännipasside omanike ebaseaduslikke piiriületusi on tõkestatud lisaks Eestile Venemaal, Soomes, Lätis, Leedus, Poolas ja mujal.

Suvel Venemaal toimunud jalgpalli maailmameistrivõistlused tõid sinna kümneid tuhandeid kolmandate riikide kodanikke, kellest paljud on püüdnud Eesti ja ka teiste riikide kaudu illegaalselt Euroopasse pääseda.

Õiguse viisavabalt Venemaal viibida annab neile jalgpalli MM-i fännipass, kuid see ei anna õigust tulla Eestisse. Ometi on sel aastal fännipassiga Venemaalt Eestisse siseneda püüdnud üle 130 inimese, kes on valdavalt Aafrika või Aasia päritolu. Kõige suuremad rühmad on politsei - ja piirivalveameti (PPA) andmetel tulnud Nigeeriast, Senegalist, Bangladeshist ning Pakistanist. Fännipassid aeguvad aasta lõpus.

"Meie ohuhinnangud näitavad, et see liikumine võib suureneda aasta lõpus. Me näeme ka seda, et on teatud aktiivsuse kasvu ka Vene poole peal, kus Venemaa on teavitanud meid juhtumitest, mida nad ise on avastanud piirialal, aga valmis me peame olema selleks, et see number võib uuel aastal kasvada," ütles PPA integreeritud piirihalduse büroo juht Egert Belitšev.

Fännipassi omanikud on kasutanud Eestisse sisenemiseks erinevaid viise. Osa neist on Venemaal viibides hankinud omale võltsitud reisidokumendi, või võltsitud viisa, kuid üle piiri on tuldud ka läbi metsa. Piiri ületamiseks on illegaalid peitnud end veoautosse või reisibussi alla õõnsustesse, kus neil on mugav redutada.

Piiripunktis tabatud illegaale ei lasta Eestisse siseneda, vaid nad saadetakse tagasi Venemaale. Kes peavad menetlustoimingute tõttu Eestis viibima, need saadetakse tagasi päritoluriiki. Tagasisaatmine on riigile kallis, kuid seda rahastab osaliselt Euroopa Liit ning kasutatakse ka Euroopa piiri- ja rannikuvalve ameti Frontex abi.

"Meil puudub täpne ülevaade neist inimestest selle kohta, kui palju neid on riigis sees. Kardan, et ka Venemaa ei tea isiku täpsusega seda numbrit. Oletuslikult võib öelda, et Venemaal veel on 10 000 kuni 20 000 inimest, kes siis viibivad seal fännipassi alusel,"

Kuigi mõni illegaal on palunud Eestilt rahvusvahelist kaitset, näitab Politsei- ja Piirivalveameti senine praktika, et siia on tulnud põhiliselt majandusmigrandid, kelle elu pole kodus ohus. Piirilähedaste alade elanikke kutsub politsei tähelepanelikkusele ja kahtlasest liikumisest teavitama.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: