Konstantinoopoli patriarh allkirjastas Ukraina õigeusu kiriku tomose

{{1546691700000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Konstantinoopoli oikumeeniline patriarh Bartholomeus allkirjastas laupäeval Istanbulis Ukraina õigeusu kirikule iseseisvuse andva tomose.

Tomose allkirjastamise tseremoonia viidi läbi Istanbuli Püha Jüri kirikus.

Tseremoonial osalenud Ukraina president Petro Porošenko esitas Bartholomeusile kutse külastada Ukrainat. "Tahan öelda: me ootame teid Ukrainas ja ootame teie visiiti," sõnas riigipea, avaldades patriarhile tänu tomose andmisega seoses üles näidatud julguse ja ukraina rahva vastase armastuse eest.

Porošenko sõnul oleks Ukraina õigeusukiriku tomose allkirjastamise olnud ilma jumala tahteta võimatu.

Bartholomeus annab tomose Ukraina õigeusukiriku juhile Epifaniusele üle pühapäeval.

Seni Ukraina kirikuelus domineerinud Vene õigeusu kirik nimetas tomost kanoonilise jõuta paberilipakaks.

Kiievis 15. detsembril kokku tulnud kirikukogu asutas Ukraina õigeusukiriku, mis on Moskva patriarhaadist sõltumatu ja mida asub juhtima senine piiskop Epifanius. See samm tegi lõpu Moskva patriarhaadi enam kui 300-aastasele domineerimisele Ukraina kirikuelus.

Istanbulis asuv Konstantinoopoli oikumeeniline patriarhaat teatas oktoobris, et kavatseb tunnustada Ukraina õigeusu kiriku sõltumatust, ja oikumeenilise patriarhi püha sinod kinnitas Ukraina autokefaalse õigeusukiriku põhikirja 29. novembril.

Autokefaalne kirik on Ukraina järjekordne samm Venemaa mõjuväljast eemaldumiseks.

Enne detsembrikuist ühinemiskogu oli Ukraina õigeusu kirik õhenenud kolmeks, millest ühe üle peab järelevalvet Moskva patriarhaat. Kremli tugeva toetusega Moskva patriarhaat väidab, et tehniliselt peab tema järelevalvet kõikide Ukrainas olevate õigeusu koguduste üle.

Ukraina ametnikud ja paljud usklikud suhtuvad Moskva patriarhi Kirilli mõjuvõimu umbusuga, sest ta on avaldanud toetust Ida-Ukraina separatistidele ja Krimmi annekteerimisele ning teda peetakse Kremlile lähedaseks.

Moskva patriarhaat on vaidluse tõttu juba lõiganud läbi sidemed Konstantinoopoli õigeusu kirikuga, sest Moskva patriarhaadi hinnangul on Konstantinoopol ebaõiglaselt tunginud selle spirituaalsetesse valdustesse.

Istanbul ehk endine Konstantinoopol on oikumeenilise patriarhaadi ajalooline kodu, mis oli enne Osmanite impeeriumi vallutust 1453. aastal Bütsantsi impeeriumi pealinn.

Bartholomeust peetakse õigeusu patriarhide hulgas "esimeseks võrdsete seas".

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: