Kreml: Venemaa kaitseb vägivalla korral õigeusklikke Ukrainas

{{1539348960000 | amCalendar}}
Kiievis asuv ajalooline Petšerski klooster, mis on Moskva patriarhaadi valduses.
Kiievis asuv ajalooline Petšerski klooster, mis on Moskva patriarhaadi valduses. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venemaa kavatseb "kaitsta" õigeusklikke Ukrainas võimaliku vägivalla eest pärast seda, kui Konstantinoopoli oikumeeniline patriarhaat nõustus tunnustama Ukraina õigeusu kiriku sõltumatust, teatas Kreml reedel.

"Venemaa, kaitstes venelasi ja vene keele kõnelejaid... kaitseb õigeusklikke huve," ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ajakirjanikele, kes küsisid teadete kohta Vene meedias, et Ukraina äärmuslased kavatsevad järgmisel nädalal rünnata Moskva patriarhaadi all olevaid pühapaiku. 

Juhul kui leiavad aset "ebaseaduslikud" intsidendid, siis astutakse "üheselt poliitilisi ja diplomaatilisi" samme. 

"Seda tehakse juhul, kui Ukraina võimud ei suuda hoida situatsiooni seaduslikus raamistikus, kui see võtab mõne inetu, vägivaldse pöörde," ütles Peskov. 

Istanbulis asuv Konstantinoopoli oikumeeniline patriarhaat teatas neljapäeval, et nõustus tunnustama Ukraina õigeusu kiriku sõltumatust.

1686. aastal väljastas kirikukogu dokumendi, mis andis Moskva patriarhile õiguse pühitseda ametisse Kiievi metropoliit. Neljapäeval aga otsustas kirikukogu selle dokumendi tühistada.

Vene õigeusu kiriku pressiesindaja Vladimir Legeida süüdistas Konstantinoopoli patriarhaati katses hävitada õigeusu kiriku kanooniline struktuur.

Kreml on "väga mures" antud otsuse pärast, ütles Kremli pressisekretär. "Kõik, mis toimub õigeusumaailmas on (Vene) valitsuse jaoks kõrgendatud tähtsusega," lisas ta. Samas ütles Peskov, et Kreml ei sekku kiriku siseasjadesse. 

Ukraina pealinnas Kiievis asuva mõjuka Petšerski kloostri juht teatas septembris, et Ukraina rahvuslased on ähvardanud rünnata 14. oktoobril "pühapaiku".

Alates 2015. aastast tähistatud 14. oktoobri riigipühal on Ukraina rahvuslased korraldanud meeleavaldusi ja rongkäike. 

Lavrov: Ukraina õigeusu kiriku iseseisvuse tunnustamine on USA provokatsioon

Konstantinoopoli patriarhaadi otsus tunnustada Ukraina õigeusu kiriku iseseisvust on USA toetatud provokatsioon, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov reedel. 

Vene välisministri sõnul on see "Konstantinoopoli patriarhi Bartholomeusi provokatsioon, mis on ette võetud Washingtoni otsesel avalikul toetusel". 

"Ukraina patriarhaat ei ole Vene õigeusu kirikule selga pööranud, sest Moskva patriarhaadi Ukraina õigeusu kirik on nende provokatsioonide vastu," lausus Lavrov usutluses telekanalitele RT France, Paris Match ja Le Figaro. 

Kiievi tugeva toetusega Moskva patriarhaat väidab, et tehniliselt peab tema järelevalvet kõikide Ukrainas olevata õigeusu koguduste üle ning hoiatab, et Ukraina kiriku sõltumatus võib lüüa lõhe üleilmsesse õigeusu kirikusse.

Ukraina kirik on praegu lõhenenud kolmeks, millest ühe üle peab järelevalvet Moskva patriarhaat. Kiievi peab seda vastuvõetamatuks, sest Ukraina idaosas vältab sõda Venemaa toetatud separatistidega ning Venemaa annekteeris Ukrainale kuuluva Krimmi poolsaare.

Ukraina õigeusu kirik lõi Moskvast lahku 1990. aastatel. Uue sõltumatu Ukraina õigeusu kiriku peamiseks eeskõnelejaks peetakse Filareti.

Moskva patriarhaat on vaidluse tõttu juba lõiganud läbi sidemed Konstantinoopoli õigeusu kirikuga, sest Moskva patriarhaadi hinnangul on Konstantinoopol ebaõiglaselt tunginud selle spirituaalsetesse valdustesse.

Moskva õigeusukirik Eestis taunis Ukraina kiriku iseseisvumist

Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku (MPEÕK) esindaja kritiseeris Konstantinoopoli oikumeeniline patriarhaadi otsust anda Ukraina õigeusukirikule iseseisvus.

"See on mitmetähenduslik, täpsemalt öeldes negatiivne otsus, mis viib õigeusu lõhenemisele," ütles MPEÕK pressiesindaja Daniil Lepisk uudisteagentuurile Interfax. 

Ta viitas enne Konstantinoopoli patriarhaadi otsust Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku sinodi tehtud avaldusele, milles väljendati sügavat muret olukorra üle Ukrainas, mille on MPEÕK hinnagul tekitanud Konstantinoopoli patriarhaat. 

"Näeme Eesti õigeusukiriku kogemusest, et Konstantinoopoli patriarhi selline tegevus, mis eirab Ukraina õigeusukiriku kanoonilist alluvust, võib kaasa tuua rasked tagajärjed nii Ukraina õigeusule kui ka kiriku ühtsusele tervikuna," hoiatas MPEÕK sinod eelmisel nädalal tehtud avalduses. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: