X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Brüsselis: Maasika hinnangul Rumeenia siseasjad eesistumist ei mõjuta

Foto: Vadim Ghirda/AP Photo/Scanpix

Rumeenia tähistas neljapäeval Euroopa Liidu eesistumise algust. Välisministeeriumi asekantsleri Matti Maasika hinnangul Rumeenia siseprobleemid eesistumist kuigivõrd ei mõjuta.

Kuigi ametlikult algas Euroopa Liidu Nõukogu presidentuur juba 1. jaanuaril, toimus pidulik avaüritus neljapäeva õhtul Bukarestis 19. sajandil ehitatud kontserdisaalis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kohalike võimude kinnitusel siseriiklikud poliitilised lahkhelid eesistumisperioodi ei ohusta, mis näitab, kui hea ja elujõuline demokraatia riigis valitseb.

Olulisimaks teemaks saab EL-i tulevase eelarve kujundamine.

"Me asume tööle ausa vahendajana, et jõuda tulemusteni. Me tahame hoida Euroopa Liidu ühtsust ja ühtekuuluvust," ütles Rumeenia Euroopa asjade minister George Ciamba.

Rumeenia on sel aastal rahvusvahelisse telepilti jõudnud eelkõige ulatuslike tänavaprotestidega. Protestijad ja Euroopa Liit on kriitiliselt suhtunud võimupartei sotsiaaldemokraatide katsetesse piirata õigussüsteemi ning dekriminaliseerida osad korruptsiooniteod. Nendega on Rumeenias probleeme mitmel poliitikul, teiste seas sotsiaaldemokraatide juhil Liviu Dragneal endal.

Sotsiaaldemokraatide Euroopa Parlamendi liige Emilian Pavel ütles, et süüdistustel pole alust ja hoopis nemad kaitsevad õigusriigi põhimõtteid.

"Oli mitmeid kuritarvitusi. Paljud inimesed pääsesid pärast süüdimõistmist vangistusest, sest tuli välja, et süüdistus ei olnud seaduslik. Kui me räägime õigusriigist, siis me räägime ka inimeste põhiõigustest, õigusest ausale kohtupidamisele ja nii edasi," rääkis Pavel.

"Kõik rahvusvahelised raportid ütlevad, et korruptsioonivastane võitlus Rumeenias toimib, aga on üks probleem - parlamendienamus, mis püüab nõrgendada kohtusüsteemi ja institutsioone, mis on muutunud tugevaks," rääkis Rumeenia Rahvusliku Liberaalse Partei liige Siegfried Muresan.

"Mida me oleme näinud viimase kahe aasta jooksul, on teatav vastureaktsioon osa Rumeenia poliitikute poolt, inimeste poolt, kellel on probleeme õigussüsteemiga või kes tunnevad end sellest ohustatuna olevat. See on ajendanud tegutsema tugevama õigussüsteemi vastu, mis on viimase dekaadi jooksul välja arenenud," kommenteeris mõttekoja EPC analüütik Paul Ivan.

Kõik rumeenlased, kellega "Aktuaalne kaamera" rääkis, on ühel meelel selles, et Euroopa Liidu eesistumist tuleks vaadata neist probleemidest eraldi. Rumeenia riik ja rahvas on selleks parimal moel valmistunud.

"Töö, mis toimub Brüsselis, toimub kogenud diplomaatide juhtimisel ja koordineerimisel ja seda ma küll praegu ei näe, kuidas need kodused asjad võiksid liiga palju mõjutada," kinnitas välisministeeriumi Euroopa küsimuste asekantsler Matti Maasikas.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: