Juncker: sisepoliitiline vaen võib rikkuda Rumeenia EL-i eesistumise

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker.
Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker. Autor/allikas: Cristian Cristel/Xinhua/SIPA/Scanpix

Sisepoliitilised tülid võivad rikkuda Rumeenia Euroopa Liidu eesistumise, hoiatas Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker reedel.

Rumeeniat külastav Juncker ütles, et Rumeenial on vaja üksmeeleõhkkonda ja -vaimu, sest "mõttetu poleemika võib tekitada arvukaid probleeme nii riigi sees kui väljaspool".

Euroopa Komisjoni presidendi sõnul peaks EL-i liikmesriik eesistujana sisepoliitilised probleemid summutama või kõrvale jätma. "Rumeenia ei tohiks sisepoliitilisi probleeme Euroopasse eksportides eesistumisele varju heita," sõnas Rumeenia eesistumise avamisüritustel osalenud Juncker.

Ta lisas hiljem, et kohtumine Rumeenia presidendi Klaus Iohannise ja peaministri Viorica Dăncilăga veenis teda, et siseriiklikud probleemid ei kahjusta Rumeenia eesistumist.

Rumeenia võttis 1. jaanuaril esmakordselt pärast EL-iga liitumist 2007. aastal pooleks aastaks üle ühenduse eesistumise.

Dăncilă kinnitas Junckerile, et Rumeenia on hoolimata muredest valitsuse kohtureformi ja katsete üle õigusriiki nõrgestada EL-ile pühendunud. "Me peaksime üheskoos Euroopa Komisjoniga pakkuma kodanikele vastuseid, näitamaks neile, et euroopameelne kurss on ainuvõimalik," sõnas peaminister.

Jõuliselt korruptsioonivastast võitlust toetav Iohannis kuulutas, et seaduse ülimuslikkus Rumeenias "ei kuulu läbirääkimistele", ja kinnitas, et omavahel vaenujalal olevad Rumeenia ametnikud suudavad leida eesistumise küsimustes üksmeele.

"Sisepoliitika ei tohi asju mõjutada. Minu meelest mõistavad seda kõik pooled," sõnas ta.

Juncker: EL ja Ühendkuningriik otsivad võimalust vältida leppeta Brexitit

Euroopa Liit ja Ühendkuningriigi peaminister Theresa May otsivad võimalust vältida leppeta Brexitit, kuid leppe üle uusi läbirääkimisi ei tule, ütles Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker reedel.

Juncker ütles, et loodetavasti saab Theresa May lahkumisleppele teisipäeval parlamendi heakskiidu, ehkki seni on saadikud olnud leppe suhtes kriitilised.

Komisjoni presidendi sõnul proovitakse Mayl aidata parlamendi heakskiitu saada.

Küsimusele kuulduste kohta, et Londonile on saadetud kiri, kus pakutakse kinnitusi vastuolulise Iiri tagavaraplaani kohta, vastas Juncker, et ei osale "spekulatsioonis ja arvamismängudes".

"Me oleme öelnud, Euroopa Ülemkogu ja Komisjon täielikus harmoonias, et uusi läbirääkimisi ei tule, kuid pakutakse täpsustusi," ütles Juncker.

Sel eesmärgil "küsime Downing Streetilt, mida täpsustused endast kujutaksid", kuid "seda ei tohiks aga läbirääkimistega segi ajada, eriti mis puudutab Iiri plaani", rõhutas ta.

Tema sõnul on Brüssel ja London pidevas kontaktis ja proovitakse selgitada, mis lubadusi EL saab Briti parlamendisaadikute veenmiseks anda.

"Komisjon ja mina suhtleme pidevalt 10 Downing Streetiga ja teisipäeval näeme, mis järeldusteni Briti parlament jõuab tekstis, mis on välja käidud," ütles Juncker pressikonverentsil.

"Mulle ei meeldi leppeta lahkumise väljavaade. See oleks katastroof," ütles Juncker Rumeenias, mis võttis üle Euroopa Liidu eesistumise.

"Leppeta lahkumine oleks katastroof nii meie Briti sõprade kui mandrieurooplastele, seega tuleb praeguse ja teisipäeva vahepeal teha kõike, et see oluline küsimus hea lahendini jõuaks," märkis ta.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: