Riigikogu arutas nullbaasiga eelarvestamise vajalikkust

Foto: rahandusministeerium

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon ja rahanduskomisjon arutas esmaspäeval riigieelarve nullbaasiga eelarvestamise ideed, kuid otsusteni ei jõudnud ning aruteluga jätkatakse.

Peaminister Jüri Ratase ja riigikontrolör Janar Holm hinnangul tuleks riigieelarve puhastamine liigsetest kuludest võtta ette kohe pärast valimisi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Komisjoni ühisistungil tõdeti, et riigikogu seisukohtade kujundamisega on kiire, sest parlamendi praegune koosseis lõpetab just siis, kui strateegiaga alustatakse uue riigieelarve koostamist.

Peaminister ütles, et kuna pärast kevadisi valimisi ei tule valimisi järgneva kahe aasta jooksul ja ees seisab uus Euroopa Liidu eelarveperiood, on see riigieelarvele põhjalikku revisjoni tegemiseks parim aeg.

Ratase sõnul võimaldaks revisjon vaadata valdkondadese väga detailselt sisse ja võib-olla fokuseerida ja forseerida teatud tegevuste lahendamist varasemaks.

"Meil on kindlasti riigis neid murekohti, mis vajavad suuremat tähelepanu ja võibolla on ka neid, kus tänande rahaline ressurss on liiga suur," lausus Ratas.

Riigikontrolöri Janar Holmi sõnul tuleks üle vaatada mitte ainult ostarbekas rahakasutamine, vaid uus koalitsioon saaks kriitiliselt hinnata ka poliitilisi valikuid, millega raha jagama hakatakse

"Üldiselt oleks ju mõistlik, kui iga valitsemisala teeks seda pidevalt ja mõtleks läbi ning rahandusminsieerium koordineeriks seda protsessi. Minu jaoks tähendab nullbaasiga eelarve seda, et mõtestatakse lahti kõik kulud, antakse neile tähendus, vaadakse üle, kus on rasva, kus on liigliha, mis tuleb välja lõigata, kuidas seda ressurssi paremini kasutada. Lähtides siis postitsioonist, et miski ei ole garanteeritud, aga ta peab olema vähemalt läbi räägitud," märkis Holm.

Järgmisel aastal asutakse esmakordselt koostama täies mahus tegevuspõhist eelarvet, mis on praegusest eelarvest läbipaistvam.

Rahandusministeeriumi hinnangul oleks see võimaliku nullbaasiga eelarvestamise eelduseks.

Erikomisjoni esimehe Aivar Sõerdi hinnagul saab eelarve revisjoni teha ka ilma tegevuspõhise eelarveta. Samuti pole ta nõus, et tegevuspõhine eelarve oleks praegusest eelarvest läbipaistvam.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: