16 saadikut loobus uuesti kandideerimisest, enamik pettus oma senises töös

Riigikogu
Riigikogu Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Praeguse riigikogu 101 liikmest otsustas 16 saadikut, et ei kandideeri märtsis toimuvatel riigikogu valimistel. Paljud neist tunnistavad, et on oma töös pettunud. Mõni ütleb ka, et on juba liiga vana; mõni, et tahab perele pühenduda.

Reformierakond

Reformierakonna fraktsiooni 30 liikmest ei taotle tagasivalimist viis saadikut - Peep Aru, Lauri Luik, Meelis Mälberg, Anne Sulling ja Terje Trei.

Viljandis elav 66-aastane Peep Aru ei ole pettunute seas, kuid tunnistab, et on liiga vana ega taha enam Tallinna vahet "sõeluda."

"Kui riigikogu oleks Viljandis, siis ma kandideeriks hea meelega, mulle see töö meeldib. Aga ma olen 13 aastat kahe linna vahel sõitnud, olen juba vana ja ei jõua enam. Nii lihtne see põhjus ongi. Lisaks on peale poliitika elus ka muud," rääkis Peep Aru ERR-ile.

Anne Sulling on öelnud, et soovib pärast mitmeid aastaid avalikus sektoris ja poliitikas taas kätt proovida erasektoris ja tegeleda oma lemmikteemadega ehk väliskaubanduse ja innovatsioonivaldkonnaga, aga teises vormis.

Vabaerakond

Vabaerakonna praegusest kuueliikmelisest fraktsioonist on loobunud Jüri Adams, Krista Aru, Enn Meri ja Jüri Saar.

"Tegevus riigikogu 13. koosseisus on olnud frustreeriv ja peaaegu tulemusteta, see on paistnud pigem kui tagajärjetu ajaraiskamine," tunnistas veteranpoliitik Jüri Adams ERR-ile. Nelja riigikogu kooseisu kuulunud Adams tunnistas, et mittekandideerimise üheks põhjuseks on temal ka tervis, kuid peamine on ikkagi eelöeldu.

"Tahaks loota, et kunagi lõpuks tuleb murrang, aga eks see olene pigem juba järgmistest koosseisudest."

Lapsehoolduspuhkusele läinud vabaerakondlase Külliki Kübarsepa asemel riigikokku asendusliikmeks läinud Tartu Ülikoolis töötav kriminoloogiaprofessor Jüri Saar pole samuti Vabaerakonna valimisnimekirjas.

"Otsustasin juba mõnda aega tagasi, et ei kandideeri, vaid pühendun oma erialasele tööle," ütles ta ERR-ile.

Krista Aru on oma mittekandideerimist põhjendanud nii: "See, mis mind segama jäi, oli pigem see üldine hoiak, see omaks võetud veendumus, mida tajusin ja mida olen korduvalt ka enne märganud: kui sa juba riigikogus oled, oledki üks valelik sehkendaja. Püüa seal nii püüdlik ja korralik olla kui tahad, see kõik ei muuda midagi."

Sotsiaaldemokraadid

Sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) 14 saadikust ei kandideeri uuesti Hannes Hanso ja Jaanus Marrandi, samuti ei osale valimistel endine sotsiaaldemokraat, fraktsioonideväline Urve Palo.

"Olen kaalunud poliitikast lahkumist juba mõnda aega ja mulle tundub, et see aeg on nüüd käes. /.../ Lahkun hea tundega. Oleme nii erakonna, riigikogu kui ministeeriumi kolleegidega teinud koos palju," teatas Palo mullu suvel kui lahkus ministriametist ja erakonnast.

Hanso põhjendas mittekandideerimist sooviga rohkem perele keskenduda.

"Olen elu üle järele mõelnud ja otsustanud peale selle riigikogu volituste lõppu elus uue lehekülje pöörata. Mul on abikaasa Riina ja neli väikest last, eks see töine panus on paljuski tulnud millegi muu arvelt. Vast saame koos tulevikus natuke rohkem aega veeta!" nentis Hanso.

Keskerakond

Keskerakonna fraktsioonist ei kandideeri enam Toomas Paur ja Karin Tammemägi ning Keskerakonna nimekirjas parlamenti saanud, kuid sellest nüüdseks lahkunud fraktsioonilise kuuluvuseta Olga Ivanova.

Ivanova ütles reedel ETV+ hommikuprogrammis, et on parlamenditöös pettunud, kuna kõik saadikud ei suuda oma plaane ja algatusi ellu viia.

"Et midagi parlamendis saavutada, peavad olema väga head suhted. Sa pead olema võimeline intrigeerima, oma huvide eest lobistama ja naeratama, suhtlema koridorides ja nii edasi. Vahest on tunne, et peksasid nagu pead vastu seina, aga lõpuks ei juhtu midagi," rääkis Ivanova.

Ta lisas, et üheks mittekandideerimise põhjuseks on ka lähedase inimese kaotus.

Isamaa

Isamaa saadikutest ei taotle tagasivalimist Maire Aunaste.

"Üldiselt ma olen seal Toompea lossis end tundnud hästi, inimesed on sõbralikud, ma tunnen toetust," rääkis Aunaste mullu sügisel ETV saates "Hommik Anuga". Ta märkis aga, et Facebooki ja meilide kaudu jõuba temani pidevalt signaale, et ta on null ja temast ei sõltu miski.

"Ma ei käi kuskil igaks juhuks, sest ma ei tea, kes mind võiks millegagi visata," sõnas Aunaste. "Isegi Solarise kassapidaja ütles: ma olen teis väga pettunud." Selgus, et kassapidaja ei kiitnud heaks Maire Aunaste siirdumist telest poliitikasse. Juba praegu toimetab Aunaste Tallinna Televisioonis.

EKRE

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) riigikogu seitse saadikut kandideerivad kõik ka eelseisvatel valimistel.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: