Raport: NATO lahingugruppide kohalolek edastab strateegilist sõnumit

Belgia kaitseväelased saabusid Eestisse.
Belgia kaitseväelased saabusid Eestisse. Autor/allikas: Sergei Stepanov/ERR

NATO lahingugruppidel Balti riikides ja Poolas on lisaks kaitse ja heidutuse funktsioonile ka väga oluline roll strateegilises kommunikatsioonis, öeldakse Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) esmaspäeval avaldatud raportis.

Liitlaspataljonide kohalolek näitab alliansi solidaarsust ja otsustavust, mis saadab selge sõnumi mitte ainult Venemaale, aga ka liitlasriikidele endale, märgitakse RKK teadurite Kalev Stoicescu ja Pauli Järvenpää koostatud analüüsis.

Raportis tõdetakse, et liitlaste suurendatud kohalolekule (inglise keeles Enhanced Forward Presence (eFP)) on desinformatsiooni ja propagandarünnakute aspektist suurim oht Venemaa ning vaenulik mõjutustegevus eFP suhtes jätkub seni kaua, kuni püsib Moskva konfontatsiooniline hoiak Lääne suhtes.

Venemaa ametlik propaganda ründab pidevalt NATO-t ning seetõttu kujutab igasugune desinformatsioon või lahingugruppidesse kuuluvate sõduritega seotud intsident eFP-le ohtu. Seepärast peavad nii lahingugruppide vastuvõtvad kui panustavad riigid ning NATO tervikuna olema tähelepanlikud ja valmis iga hetkel tõrjuma Venemaa desinformatsiooni kampaaniaid, rõhutavad raporti autorid. 

Analüüsis märgitakse, et arvamusuuringute kohaselt suhtub kohalik elanikkond on lahingugruppidesse üldiselt positiivselt. Siiski tuleb pidevalt asukohariigi elanikega, sealhulgas ka venekeelsetega, pidevalt suhelda ja seda mitte ainult garnisonide ümbruses, vaid ka laiemalt. 

Samas tõdetakse, et lahingugrupid on seni suutnud püsida avalikkuses väga nähtavad, nende juhtkonnad mõistavad strateegilise kommunikatsiooni tähtsust ja panustavad sellesse. 

Stoicescu ja Järvenpää intervjueerisid sel varatalvel ligi 60 liitlasriikide kaitseeksperti Eestist Brüsselini, et saada pilt pataljonide käekäigust ja leida soovitusi, kuidas kaitset tugevdada. 

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: