Riigikogu liikmeid saab valida ligi 958 600 inimest

Valijakaart.
Valijakaart. Autor/allikas: valimised.ee

Tänavustel riigikogu valimistel on hääleõiguslikke inimesi 958 571, neist 77 881 on alaliselt välisriikides elavad Eesti kodanikud.

Maakondade kaupa on kõige rohkem valijaid Harjumaal (372 618 valijat, sh Tallinnas 266 044), Tartumaal (109 445, sh Tartu linnas 66 816), Pärnumaal (66 289) ja Ida-Virumaal (56 671). Kõige vähem on hääleõiguslikke kodanikke Hiiumaal (8024) ja Läänemaal (15 620).

Valijakaarte hakkab riik saatma Eestis elavatele valijatele alates 5. veebruarist ning hiljemalt järgmise nädala alguses peaksid need olema valijatele kohale jõudnud. Välisriikides elavad valijad on valijakaardi juba saanud. Tänavu saavad paberivaba valijakaardi oma e-postkasti 312 000 valijat, kellel on @eesti.ee e-posti aadress suunatud igapäevaselt kasutatavale e-posti aadressile. Ülejäänud saavad valijakaardi paberil.

Nagu ka eelmistel valimistel 2017. aastal, on kõik ühel aadressil elavad valijad kantud ühele valijakaardile, ütles siseministeeriumi rahvastiku toimingute osakonna juhataja Enel Pungas. "Seega, kui ühes majapidamises elab näiteks neli valijat, siis võib olla ka nii, et kahele neist tuleb posti teel üks valijakaart ja kaks saavad valijakaardi elektroonselt oma e-posti aadressile," lisas Pungas. Oma valijakaardi andmeid on võimalik vaadata ka riigiportaalis eesti.ee. Valijakaarti ei ole vaja valima minnes kaasa võtta.

Kuna paberil valijakaart saadetakse kõigile rahvastikuregistri andmetel ühel aadressil elavatele valijatele ühine, võib juhtuda, et valijakaardile on kantud ka inimesi, kes enam sel aadressil ei ela (näiteks endised üürnikud). Sellisel juhul on võimalik ruumi omanikul pöörduda valla- või linnavalitsuse poole ja taotleda nende inimeste aadressi muutmist.

Eestis elavatele valijatele määrati valimisjaoskond nende aadressiandmete alusel, mis olid rahvastikuregistris 1. veebruari seisuga. Kui inimesel üldse puuduvad elukoha andmed rahvastikuregistris ja teda ei ole sel põhjusel valijate nimekirjas, ei ole võimalik hääletusel osaleda. Et oma hääl siiski anda, tuleb oma elukoht kiiresti kohaliku omavalitsuse poole pöördudes registreerida. Seda on võimalik teha ka riigiportaalis eesti.ee.

Riigikogu valimised toimuvad 3. märtsil. E-hääletamine ja eelhääletamine maakonnakeskustes algavad 21. veebruaril ja eelhääletamine kõikides jaoskondades 25. veebruaril.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: