Laupäeval avatakse välismaal esimesed jaoskonnad riigikogu eelhääletuseks

Valimiskast.
Valimiskast. Autor/allikas: Hanna Samoson /ERR

Riigikogu valimiste eelhääletuse esimene jaoskond avatakse Kasahstani pealinnas Astanas Eesti saatkonnas laupäeval kell kümme, kui Eestis on kell alles kuus varahommikul. Kokku saab laupäeval eelhääletada 16 Eesti esinduses.

"Meil on valmisolek hääletajate saabumiseks olemas, oleme saanud ministeeriumist kõik vajalikud materjalid," ütles Eesti Astana-saatkonna konsul Kalvi Noormägi reedel rahvusringhäälingule (ERR).

Tema sõnul on registreeritud valijaid Kasahstanis alla kümne, kuid suurte vahemaade tõttu ei ole tõenäoline, et mõni valija laupäeval saatkonda ilmub. "Tõenäoliselt hääletavad kõik Kasahstanis asuvad Eesti kodanikud elektrooniliselt," märkis Noormägi. Kasahstani saatkonnas saavad hääletada ka Kõrgõzstanis, Tadžikistanis ja Türkmenistanis asuvad Eesti kodanikud.

Laupäeval saab Eesti esinduses eelhääletada veel ka Washingtonis, Madridis, Kairos, Viinis, Bukarestis, Haagis, Prahas , Dublinis, Lissabonis, Varssavis, Stockholmis, Londonis, Kiievis, Minskis, Moskvas ja Toronto Eesti Majas. Paljudes Eesti esindustes pakutakse eelhääletuse võimalust pühapäeval. Kokku saab eelhääletada 42 Eesti esinduses.

Igas esinduses on eelhääletamiseks määratud kaks erinevat päeva, päevad ja kellaajad varieeruvad riigiti, kõige viimane päev on 20. veebruar, kuna hääletamine välisesinduses toimub vastavalt seadusele 15. kuni 10. päeval enne valimispäeva.

Välisriigis elavatele valijatele saadetakse valijakaardid alates 2015. aastast ainult elektrooniliselt, kui nad on portaalis eesti.ee oma e-posti aadressi edasi suunanud.

Riigikogu valimistel peab alaliselt välisriigis elaval valijal olema määratletud valimisringkond, kas oma endise Eestis asuva elukoha või vanemate või esivanemate elukoha alusel. Valija peab otsustama, kas hääletab kirja teel, läheb hääletama välisesindusse või hääletab elektrooniliselt.

Välisesinduses eelhääletades antakse valijale hääletamissedel, kaks ümbrikku ja kandidaatide nimekiri. Pärast hääletamissedeli täitmist tuleb hääletajal panna sedel sisemisse ümbrikku. Viimane tuleb panna välimisse ümbrikku.

Välimisele ümbrikule kantakse alaliselt välisriigis elava valija nimi, isikukood ja riigikogu valimistel valimisringkonna number. Sisemine ümbrik jääb märgistamata.

Kui valija viibib välisriigis ajutiselt, kantakse välimisele ümbrikule valija nimi, isikukood ja rahvastikuregistri järgse elukoha aadress seisuga 30 päeva enne valimispäeva. Ka need hääletamissedelid saadetakse Eestisse, kus neid arvestatakse hääletamistulemuste kindlakstegemisel.

Eestis algab eelhääletamine 21. veebruaril. Samal päeval algab ka elektrooniline hääletamine.

Riigikogu valimised toimuvad 3. märtsil.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: