Vabalevi kanaleid saab nüüd HD-formaadis vaadata üle Eesti

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Televiisor. Autor/allikas: ERR

Eesti Rahvusringhäälingu ning digiteenuste ettevõtte Levira möödunud aastal sõlmitud lepingu kohaselt jõuavad ERR-i telekanalid nüüd HD-kvaliteedis vabalevi vaatajateni üle Eesti. SD-formaadi pikemaks paralleeledastuseks ootab ERR poliitilist otsust lisarahastuse osas.

Alates 1. veebruarist kehtib vabalevis telesignaali edastuses uue standardina HD-formaat. "HD- ehk kõrglahutusega telepildi erinevus vanast SD-formaadist on sõna otseses mõttes silmnähtav ning tänapäeval on see sisuliselt muutunud standardiks," ütles Levira juhatuse esimees Tiit Tammiste.

Telekanali ETV+ levipiirkond laienes läinud aasta lõpul kogu Eestile. "Vabalevi signaal jõuab näiteks kõigi vaatajateni Ida-Virumaal, kus seni oli leviga probleeme," märkis Tammiste.

ERR-i ja Levira kokkuleppe kohaselt jätkatakse praegu ka SD-formaadis paralleeledastust, et vanemate telerite omanikel oleks jätkuvalt võimalik saateid vaadata SD-formaadis.

"HD- ja SD-formaadi paralleeledastus jätkub vähemalt järgmised kolm kuud. Üleminekuperioodi pikendamise osas ootame poliitilist otsust lisarahastuse leidmiseks," ütles ERR-i juhatuse esimees Erik Roose ja lisas, et loodetavasti saab perioodi pikendada 2021. aasta lõpuni.

Tammiste sõnul liigub vabalevi sarnaselt teistele Euroopa riikidele HD-kvaliteedile ning aegamööda on mõistlik SD-formaadist loobuda. Sarnase ülemineku on valinud ka mitmed teised Euroopa riigid, nagu Soome, Saksamaa, Tšehhi ja Horvaatia, kes on teinud vähemalt kolmeaastase üleminekuperioodi.

HD-signaali kättesaamiseks on vaja DVB-T2 tüüneriga telerit või digiboksi, mida on Eestis müüdud juba viis-kuus aastat. Reeglina on HD-vastuvõttu tagav märge (DVB-T2) seadme küljes või juhendis olemas. HD-kvaliteedis kanalid leiab T2 tüüneriga teleris programminimekirja lõpust. Need vaatajad, kelle teler ei võimalda kõrglahutusega pildi vastuvõttu või kes juba vaatasid HD-pilti senise testplatvormi vahendusel, ei pea oma telereid ümber häälestama.

Sarnaselt ERR-i telekanalitele edastab HD-formaadis telepilti vabalevis ka Tallinna Televisioon.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: