ERR-i telesignaali paralleeledastuseks aasta lõpuni on vaja 200 000 eurot

{{1549372080000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Televisioon. Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

Kultuuriministeeriumi hinnangul kulub Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) telekanalite paralleelseks edastamiseks HD- ja SD-kvaliteedis aasta lõpuni umbes 200 000 eurot, milleks on vaja taotleda valitsuse reservfondist lisaraha.

"Kultuuriministeerium ootab Eesti Rahvusringhäälingu taotlust tagamaks valitsuse reservist paralleeledastuse jätkumise rahastamist kuni 2019. aasta lõpuni. Kultuuriministeerium toetab ERR-i taotluse ettevalmistamisel ja vormistamisel. Aasta lõpuni on koos käibemaksuga vaja umbes 199 000 eurot," ütles kultuuriministeeriumi audiovisuaalnõunik Mati Kaalep teisipäeval ERR-ile.

ERR-i ja digiteenuste ettevõtte Levira möödunud aastal sõlmitud lepingu kohaselt jõuavad ERR-i telekanalid alates 1. veebruarist uue standardina HD-kvaliteedis vabalevi vaatajateni üle Eesti. SD-formaadi pikemaks paralleeledastuseks ootab ERR poliitilist otsust lisarahastuse osas.

"HD- ja SD-formaadi paralleeledastus jätkub vähemalt järgmised kolm kuud. Üleminekuperioodi pikendamise osas ootame poliitilist otsust lisarahastuse leidmiseks," ütles ERR-i juhatuse esimees Erik Roose ja lisas, et loodetavasti saab perioodi pikendada 2021. aasta lõpuni.

"Järgmiste aastate lisavajadus otsustatakse selle aasta riigieelarve strateegia läbirääkimistel. Paralleeledastuse aastane summa on suurusjärgus ligi 300 000 eurot koos käibemaksuga," ütles Kaalep ERR-ile. "Tehnoloogiliselt tuleb see samm kahtlemata astuda. Kellegi telepilt ei saa kaduda üleöö, kuid vajalik on teha avalikkusele piisavat teavitustööd, keda muudatus puudutab ning kuidas selleks tuleks valmistuda," lisas ta.

"Riik ei saa võtta eelarvelisi kohustusi üleöö. Selleks on ette nähtud riigieelarve protsess – riigi eelarvestrateegia ja sügisene järgneva aasta eelarve vastuvõtmine seadusena riigikogus," märkis kultuuriministeeriumi esindaja.

HD-signaali kättesaamiseks on vaja DVB-T2 tüüneriga telerit või digiboksi, mida on Eestis müüdud juba viis-kuus aastat. Reeglina on HD-vastuvõttu tagav märge (DVB-T2) seadme küljes või juhendis olemas. HD-kvaliteedis kanalid leiab T2 tüüneriga teleris programminimekirja lõpust. Need vaatajad, kelle teler ei võimalda kõrglahutusega pildi vastuvõttu või kes juba vaatasid HD-pilti senise testplatvormi vahendusel, ei pea oma telereid ümber häälestama.

Sarnaselt ERR-i telekanalitele edastab HD-formaadis telepilti vabalevis ka Tallinna Televisioon.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: