ERR-i telesignaali paralleeledastus jätkub veel vähemalt aasta lõpuni

Foto: Kairit Leibold/ERR

Valitsus otsustas neljapäeval eraldada oma reservist vajaliku summa Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) telekanalite paralleelseks edastamiseks nii uues kui vanas standardis, mis tähendab, et kõik televaatajad näevad kuni aasta lõpuni ETV, ETV2 ja ETV+ senisel viisil edastatud telepilti.

Valitsus eraldas oma reservist kultuuriministeeriumile 199 680 eurot, millega kaetakse ERR-ile vabalevis vana standardi ehk SD-formaadi ja uue, HD-formaadi telepildi paralleeledastuse kulud 2019. aastal, teatas valitsuse pressiesindaja.

"Tänu valitsuse tänasele otsusele saab ERR maksta Levirale vabalevi vanas standardis telepildi edastamiseks jätkuvalt kuni aasta lõpuni. Kuna enamus televaatajaid on üle läinud uuele, niinimetatud HD-standardile, siis oli oht, et 1. maist kõige vanemate telerite ja digibokside omanikud jäävad ilma pildita," ütles ERR-i juhatuse esimees Erik Roose neljapäeval ERR-ile.

ERR-i ja telesignaali edastava AS-i Levira vahel sõlmitud edastusteenuse kehtiv leping ei kohusta Levirat edastama ERR-i telekanaleid paralleelselt nii SD- kui ka HD-kvaliteedis. Küll aga on ERR saavutanud Leviraga kokkuleppe vanal standardil paralleelse edastusteenuse jätkamiseks käesoleva aasta lõpuni täiendava tasu eest, mis on 20 800 eurot kuus. Selle katmiseks valitsuse neljapäeval raha eraldaski.

Paralleeledastus võimaldab ERR-il jõuda oma kanalitega võimalikult suure hulga vaatajateni. Vabalevis vaatab ERR-i teleprogramme kümneid tuhandeid inimesi ning riik tagab programmide sisu jõudmise kõigi soovijateni, teatas valitsuse pressiesindaja.

"See ei ole riigi mastaabis väga suur summa, aga kümnetele tuhandetele elanikele ühekauapa oleks olnud päris suur muudatus(, kui SD-pilt oleks kadunud)," ütles Roose. Tema sõnul näitavad Kantar Emorilt ja Turu-uuringute AS-ilt tellitud uuringud, et SD-kvaliteedis signaali kasutab praegu umbes 100 000 inimest, kes elavad peamiselt maapiirkondades, kus ei ole kaabellevi. "Just need vabalevi piirkonnad, kus enamasti kipuvad olema ka vähemkindlustatud inimesed ja võib-olla üksikpensionärid, kes teistpidi on ka kõige haavatavamad," rääkis ERR-i juht.

"Riigi ülesanne on tagada, et kõik Eesti inimesed võiksid saada osa rahvusringhäälingu rikkalikust teleprogrammist. Paralleeledastuse lõppemine ja vaid HD-süsteemi minek tähendaks, et vanemate telerite pilt jääb sahisema. Eesti on tunnustatud e-riik ning meie edu tagab see, et julgeme kasutusele võtta kõige uuemaid tehnoloogiaid. Seetõttu tuleb ühel hetkel üle minna ka ainult HD-süsteemile, aga võib toimuda alles siis, kui riik ja ERR on teinud laialdast teavitustööd kõigile neile, keda muudatus puudutab," ütles kultuuriminister Indrek Saar pressiteate vahendusel.

Roose sõnul oli ERR valmis alustama kiiret teavitamist, kui valitsus ei oleks eraldanud lisaraha paralleeledastuseks pärast aprilli. Nüüd tuleb aga ära oodata järgmise aasta eelarvekava, et edasist tegevust planeerida, ütles ta.

Edasine riigieelarve planeerimine ja järgmiste aastate lisavajadus otsustatakse selle aasta riigi eelarvestrateegia läbirääkimistel. Täpne summa järgnevaks aastaks otsustatakse riigieelarve läbirääkimistel sügisel. Paralleeledastuse aastane eelarvevajadus on ligi 300 000 eurot ning see on riigile kulukam kui telepildi edastamine vaid ühes, HD-süsteemis, teatas kultuuriministeerium neljapäeval.

"Sõltub nüüd sellest, mida valitsus otsustab mais-juunis järgmise (eelarve kohta). Kui seoses sellega, et valitsusel on raha vähe, tuleb otsus, et siiski järgmiseks aastaks paralleeledastuseks raha ei anta ja lõpetamegi detsembriga vana standardi ära siis tuleb kindlasti hakata suvel-sügisel inimesi teavitama," rääkis Roose.

Tema sõnul saavad inimesed siiski valida, kas osta uuem televiisor või mõnel juhul on võimalik soetada ka uuem digiboks. "Iga juhtum erinev, aga elektroonikamüüjad või kaabellevi pakkujad saavad siin konkreetselt aidata," rääkis Roose.

HD-signaali kättesaamiseks on vaja DVB-T2 tüüneriga telerit või digiboksi, mida on Eestis müüdud juba viis-kuus aastat. Reeglina on HD-vastuvõttu tagav märge (DVB-T2) seadme küljes või juhendis olemas. HD-kvaliteedis kanalid leiab T2 tüüneriga teleris programminimekirja lõpust. Need vaatajad, kelle teler ei võimalda kõrglahutusega pildi vastuvõttu või kes juba vaatasid HD-pilti senise testplatvormi vahendusel, ei pea oma telereid ümber häälestama.

Sarnaselt ERR-i telekanalitele edastab HD-formaadis telepilti vabalevis ka Tallinna Televisioon.

Tehnoloogiline hüpe, kui pilti edastatakse vaid HD-süsteemis, tehakse tulevikus koos sinna juurde kuuluva põhjaliku teavitustööga, teatas valitsuse pressiesindaja.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: