Galerii: Saksamaa kaitseminister saabus Eestisse visiidile

{{1549373820000 | amCalendar}}

Teisipäeval saabus Eestisse visiidile Saksa kaitseminister Ursula von der Leyen, et kohtuda Eesti kaitseministri Jüri Luige ja Ämaris NATO õhuturbemissioonil teenivate Luftwaffe õhuväelastega.

Luige sõnul on Saksamaa osalemine NATO õhuturbemissioonil ja liitlasvägede lahingugrupis Leedus üks nähtavamaid panuseid regiooni julgeolekusse ning näitab Saksamaa valmidust kaitsta oma liitlasi, teatas kaitseministeerium. "Saksa õhuväe siinolek on oluline märk liitlaste ühtsusest, mida Eesti ja Saksamaa mõlemad kõrgelt väärtustavad," ütles Luik.

Saksa õhuväelased teenivad regulaarselt alates 2005. aastast Balti õhuturbemissioonil Leedus ja alates 2014. aastast ka Eestis, samuti on Saksamaa alates 2017. aastast NATO lahingugrupi juhtriik Leedus.

Saksamaa kaitseministri sõnul tähendab Eesti julgeolek ka Saksamaa julgeolekut ning "teie mured on ka meie mured". "Tean, et saame üksteisele loota, olgu see siin, Afganistanis või Malis, kus meie kaitseväelased koos õlg-õla kõrval teenivad," ütles kaitseminister von der Leyen.

Kaitseminister: Saksamaal on plaanis oma rolli maailmas suurendada

Saksamaa suurendab oma rolli nii Euroopa Liidus, NATO-s kui ka ÜRO-s. See tuleneb Saksamaa majanduse tugevusest ja riigi rahvusvahelise kaalu suurenemisest, kuulutas Ämaris Saksa õhuväelasi külastanud Saksamaa kaitseminister Ursula von der Leyen. Saksamaa õhuvägi osaleb Balti õhuturbemissioonil alates augusti lõpust - kokku juba 11. korda.

"Aktuaalne kaamera" küsis ministrilt, millisena tema näeb Saksamaa rolli maailma julgeolekupoliitika ühe suurema mängijana Euroopas. Saksamaa roll suureneb kõigis valdkondades, nagu ka vastutus, vastas minister.

"Õige on ka see, et Saksamaa majandusliku tähtsuse tunduva suurenemise tõttu saame aru, et sellega kaasnevad meie suuremad huvid ja suurem vastutus ka meie osaluses Euroopa Liidus, NATO-s ja teistes organisatsioonides, eelkõige ÜRO-s. Ühesõnaga suurema majandusliku kasvuga kaasneb suurem Saksamaa kaasatus," selgitas ta.

Augustis alanud Saksamaa õhuturbemissioon on üheteistkümnes Baltimaades. Praegu on Ämaris viis Eurofighterit ja umbes 160 sõjaväelast. Saksa kontingendi ülem on Eestis teist korda. Augustist tänaseni on sakslased 30 korda käinud identifitseerimata lennukeid tuvastamas ja saatmas. Siin on teistmoodi kui Saksamaal, ütles ülem, kolonelleitnant Gordon Schnitger.

"Häireväljalendude tihedus on siin erinev - tunduvalt suurem. Saksamaal on tavaliselt tegu tsiviillennukitega, mis on tuvastuslennu sihtmärgiks. Siin on see tavaliselt Venemaa sõjalennuk," nentis ta.

Seni käituvad piloodid mõlemal poolel vastutustundlikult. Kuid tegu on ju ka rahuaja tuvastusmissiooniga, selgitas kolonelleitnant Schnitger oma ülesannet.

"Meil on selged juhised siin mitte provotseerida, vaid käituda nii, et pingeid ei tekiks," rõhutas ta.

Ministril oli oma pilootidele ka uudiseid. Peagi võetakse siin kasutusele Eurofighteri uuem versioon, millel on näiteks arvutisüsteemid tunduvalt kiiremad. See eeldab pilootide täiendväljaõpet, mis toimub valdavalt Saksamaal.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Laur Viirand, Vahur Lauri

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: