Elurikkuse Erakond kaebas õiguskantslerile ERR-i nõukogu peale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Valimisdebatt Vikerraadios: saatejuht Arp Müller, keskerakondlane Kadri Simson, reformierakondlane Maris Lauri, Inga Raitar rohelistest, Helen Orav-Kottav Elurikkuse erakonnast ning Ulla Preeden Isamaast.
Valimisdebatt Vikerraadios: saatejuht Arp Müller, keskerakondlane Kadri Simson, reformierakondlane Maris Lauri, Inga Raitar rohelistest, Helen Orav-Kottav Elurikkuse erakonnast ning Ulla Preeden Isamaast. Autor/allikas: Aurelia Minev/ERR

Elurikkuse Erakond (ERE) pöödus õiguskantsleri poole, taotledes, et Eesti Rahvusringhääling (ERR) kohtleks valimisdebattides võrdselt kõiki erakondi, kes esitasid valimisteks nimekirjad kõikides valimisringkondades.

Kolmapäeva õhtul, mil ETV ja ETV+ eetris on esimesed valimisdebatid, korraldab Elurikkuse Erakond rahvusringhäälingu maja ees protesti.

"Palume õiguskantslerilt abi, et Eesti Rahvusringhääling (ERR) lõpetaks põhiseaduse rikkumise ja kohtleks võrdselt kõiki erakondi, kes valimisteks esitasid nimekirjad kõikide valimisringkondade kohta," seisab ERE pöördumises. "Soovime, et ERR-i nõukogu (mille suurem osa koosneb riigikogus olevate erakondade esindajatest) muudaks ära oma diskrimineeriva otsuse nr 5.1. (11.12.2018.a) ja ERR annaks ka Elurikkuse Erakonnale (ERE) samasugused võimalused kui antakse teistele üleriigilised nimekirjad esitanud erakondadele."

ERE kirjutab, et nende hinnangul ei vasta põhiseadusele ERR-i nõukogu otsus ja ERR-i töötajate käitumine, mille kohaselt ERR kohtleb ühte erakonda, kes esitas kõik nõuetele vastavad nimekirjad sarnaselt teistele erakondadele, erinevalt.

Vastavalt ERR-i nõukogu kinnitatud valimiste kajastamise korrale on ETV programmis eetris neli 75-minutilist valimissaadet "Valimisstuudio". Igas väitluses on esindatud erakonnad, kes on üles seadnud täisnimekirja (125 kandidaati).

"Riigikogu valimiste seadus sätestab piiri, millest rohkem ei tohi nimekirjades kandidaate olla, kuid kusagil pole märget selle kohta, et ülempiirist väiksem kandidaatide arv oleks mingil moel halvem," kirjutab ERE. "Paraku ERR diskrimineerib meid ja ei anna ERE peaministrikandidaadile samasuguseid võimalusi kui antakse teistele erakondadele, olles meelevaldselt seadnud seaduses toodud kandidaatide ülempiiri mingiks kvalitatiivseks kriteeriumiks ja põhjendades ERE peaministrikandidaadile ebavõrdset kohtlemist sellega, et ERE ei ole esitanud kandidaate maksimaalsel lubatud arvul."

ERE märkis, et peamiseks põhjuseks, miks ERE-l ei ole nimekirjades kandidaate maksimaalselt lubatud arvul, on raha. "Täisnimekirja puhul, millest on selge, et valdaval osal kandidaatidest ei ole isegi mitte teoreetilist võimalust mandaat saada, on kautsjon 62 500 eurot ja see tuli tasuda enne nimekirjade esitamist," selgitas erakond.

Erinevalt täisnimekirja esitanud samuti uuest erakonnast Eesti 200, alustas ERE oma erakonna tegemist nii hilja, et on olnud väga vähe aega koguda annetusi, lisas ERE.

ERE esindajad saavad osaleda raadiodebattides, samuti on nad esindatud ERR-i valijakompassis valijakompass.err.ee

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: