Elurikkuse erakonna programm: lageraie piiramisest ametnike kärpimiseni

Elurikkuse erakond valimisdokumente viimas
Elurikkuse erakond valimisdokumente viimas Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Elurikkuse erakond lubab muu hulgas alt üles riigivalitsemist, bürokraatia vähendamist ja finantsautonoomiat omavalitsustele.

Valimisprogrammis lubab erakond suurendada kohalike omavalitsuste finantsilist iseseisvust, suurendades laekumisi omavalitsuse eelarvesse tasemele, mis moodustaks 70 protsenti riigieelarvest.

"Näeme omavalitsuste kasvavat rolli sotsiaal-, tervishoiu, hariduse ja taristu valdkondade halduses ja korralduses," seisab programmis.

Metsanduse peatükis lubab erakond kaotada praeguse RMK huvide konflikti riigivara säilimise tagamise ja tulu teenimise vahel.

Selleks lubab partei RMK restruktureerida eelarveliseks riigiasutuseks, mille ülesanneteks on riigimetsade inventeerimine, majandamise kavandamine, kasvava metsa müük ja järelevalve, kuid raha kasvava metsa puidu müügist laekuks otse riigieelarvesse, sarnaselt muu riigivara müügiga.

Raiemahtude kohta märgib Elurikkuse erakond, et need ei tohi ületada metsade samaväärset taastumist. "Tõstame puistute lageraiet lubavaid vanuseid, kaotame lageraiet lubavad diameetrid ja kehtestame lageraielangi suuruse ülempiiriks 1 hektar," edastab programm.

Metsad tahaks erakond jagada mõtteliselt kolmeks: ühe kolmandiku metsade põhiülesandeks jääks metsalooduse kaitse, teine kolmandik rahuldaks inimeste sotsiaalseid ja kultuurilisi vajadusi ning ülejäänud kolmandikul oleks peaeesmärk puidu tootmine.

Rail Balticu projektil, mille Elurikkuse erakond rakendas valimisvankri ette, ülemäära elulootust pole. Partei lubab projektiga aja maha võtta, et leida parem lahendus.

Erakond on seadnud eesmärki, et Eesti oleks n-ö alt üles toimiv tõhus riik. Programmist leiab rahvaalgatuse lubaduse, mis võimaldaks kodanikel eelnõusid algatada ja siduvaid rahvahääletusi korraldada.

Riigikogu valimisseadust lubab erakond muuta selliselt, et parlamenti pääseks enim hääli saanud kandidaadid ning valimistel saaks osaleda ka valmisliidud.

Õigusloomes tahab erakond, et iga uue seaduse vastuvõtmisel kustutataks kaks olemasolevat seadust. Peatükist leiab ka lubaduse kaotada riigiasutustes poliitilised ametikohad.

"Kaotame kõik ametikohad, mille sisu on iseendale ja teistele töö väljamõtlemine," lubab Elurikkuse erakond.

Täismahus programmi saab lugeda siit.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: