Õiguskantsler andis Elurikkuse Erakonna kaebuses õiguse ERR-ile

{{1550062140000 | amCalendar}}
Artur Talvik protestimas telemaja ees.
Artur Talvik protestimas telemaja ees. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Õiguskantsler arutas Elurikkuse Erakonna kaebust rahvusringhäälingu aadressil ning otsustas, et see valimiste kajastamise kord ei lähe põhiseaduse ja teiste õigusnormidega vastuollu.

Erakonna pöördumise ajendiks oli korras sisaldunud sätted, mis annavad valimiskampaania kajastamisel ETV-s eelise täisnimekirja (125 kandidaati) esitanud erakondadele. Elurikkuse Erakond esitas lühema nimekirja ja pidas seetõttu ERR-i nõukogu otsust diskrimineerivaks.

Rahvusringhäälingu nõukogu reegleid on vaidlustatud ka varem nii õiguskantsleri juures kui halduskohtus.

Seekordse pöördumise lahendamisel palus õiguskantsler ERR-ilt selgitust. Rahvusringhääling põhjendas seesugust vahetegu kohustusega tagada valimisdebattides ajakirjanduslik sisu ja jälgitavus.

"Valimisdebattide kord hõlmab kõiki tele- ja raadiokanaleid, samuti veebiportaali, mistõttu tuleb kehtestatud korda käsitleda tervikuna, mitte vaid ühe kanali või saate lõikes. Tervik peab andma kõigile valimistel
kandideerivatele poliitilistele jõududele võimaluse oma seisukohti tutvustada," seisis õiguskantsleri kirjas erakonnale.

ERR-i valimiste kajastamise kord 2019. aasta riigikogu valimisteks säilitas 2015. aasta riigikogu valimiste kampaania kajastamisel kehtinud korra, mille järgi teatud valimissaadetesse lubatakse vaid erakonnad, kes esitavad valimisteks 125 kandidaadiga nimekirja.

"Seega ei ole tegemist esmakordse taolise piiranguga," märkis õiguskantsler.

Õiguskantsler nõusuts, et valimistel kandideerimine toob erakonnale ja selle liikmetele kaasa arvestatava kulu kautsjoni tasumise näol.

"Riigikogus esindamata ja vastloodud erakonnal võib tõepoolest olla keeruline maksta kautsjonit selle maksimaalses ulatuses. Siiski osaleb ka nendel valimistel uusi ja riigikogus esindamata erakondi, kes riigieelarvelise toetuse täielikule puudumisele või selle nappusele vaatamata on esitanud valimisteks nn täisnimekirja."

Õiguskantsler pidas tõenäoliseks, et isegi kui ERR-i nõukogu peaks tagantjärele oma kehtestatud korda Elurikkuse Erakonnale meelepärasel viisil muutma, tingiks see põhjendatud rahulolematust neis erakondades, kes tegutsesid oma kandidaatide nimekirju koostades ja kautsjoniraha kogudes nõukogu esialgsete tingimuste alusel.

ERE tegi õiguskantslerile uue päringu

Elurikkuse erakonna (ERE) juhatuse liikme Artur Talviku sõnul jättis õiguskantsleri kantselei erakonna pöördumises ERR-i valimisdebattide korraldusele püstitatud peamisele küsimusele vastamata, mistõttu partei tegi samal teemal uue päringu.

"Õiguskantsleri Ülle Madise kantselei direkori Olari Koppeli poolt allkirjastatuna saabus täna vastus meie pöördumisele 01.02.2019, kus viitasime õiguslikele vastuoludele ERR-i nõukogu otsuse ja Eesti vabariigi põhiseaduse ja valimisseadusega," ütles Talvik BNS-ile.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: