Venemaa on algatanud Jehoova tunnistajate vastu kümneid kriminaalasju ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Venemaal jätkub Jehoova tunnistajate tagakiusamine. Sel nädalal mõisteti usulistel põhjustel vangi esimene selle usulahu tunnistaja, algatatud on veel umbes 80 kriminaalasja.

Taani kodanik Dennis Christensen on Venemaal elanud juba 18 aastat. Sel nädalal mõistis kohus ta kuueks aastaks vangi keelatud organisatsiooni tegevuses osalemise eest. Dennis ja tema venelannast abikaasa Irina on Jehoova tunnistajad.

"Jehoova tunnistajad on mugav sihtmärk. Nad on patsifistid, nad ei mässa ükskõik, kuidas neid taga kiusatakse. See on pluss, kui vaadata politsei seisukohalt. Ja teiseks - nende keskus asub USA-s. See on samamoodi kahtlane," rääkis info- ja analüüsikeskuse SOVA direktor Aleksandr Verhhovski.

Venemaa ülemkohus kuulutas kaks aastat tagasi Jehoova tunnistajate organisatsiooni ekstremistlikuks ja keelustas selle tegevuse Venemaal. President Vladimir Putin ütles aga eelmise aasta lõpus, et süüdistused Jehoova tunnistajate aadressil on absurdsed ja ta lubas ülemkohtu esimehega läbi rääkida.

Dennis Christensen-i advokaat Anton Bogdanov ütles, et põhimõtteliselt oli see üleskutse tervele mõistusele, seadusest ja inimõigustest kinnipidamiseks.

"Kas see aitab või mitte? Ma tahaksin loota, et jah, see aitab. Võib-olla mitte. Seda ka kuulsid need, kes teevad konkreetsed otsused konkreetsetes kriminaalasjades," sõnas advokaat.

Jehoova tunnistajad nii optimistlikud ei ole. "Ilmus mingi lootuskiir. Aga pärast seda tuli kohtuotsus Dennis Christenseni kohta, väga karm. Edasi on nüüd uued kinnipidamised, uued läbiotsimised tekib tunne, et kampaania läks tugevamaks," nentis Jehoova tunnistajate Euroopa assotsiatsiooni esindaja Jaroslav Sivulski.

Keelustamise hetkel kaks aastat tagasi oli Venemaal ligi 175 500 sada Jehoova tunnistajat. Kahe aasta jooksul lahkus neist Venemaalt umbes 5000.

Dennis Christenseni abikaasa ei kavatse aga emigreeruda ja usub õiglusesse.

"Minu mees on muidugi tugev inimene, ta peab kõigele vastu. Tema usk jumalasse on tugev. Meie jumal toetab teda ja alati aitab, samamoodi nagu ta toetab mind juba kahe aasta jooksul. Ta ootab, et õiglus pääseb võidule ning ta saab rahulikult ja vabalt oma usku tunnistada," ütles Irina Christensen.

Dennis Christensen ei ole ilmselt viimane usuvang Venemaal. Praegu on Venemaa politseil menetluses üle 80 kriminaalasja Jehoova tunnistajate vastu.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: