Venemaa Jehoova tunnistajate hinnangul meenutab tagakiusamine Stalini aega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jehoova tunnistaja Dennis Christensen Orjoli kohtusaalis 14. jaanuaril.
Jehoova tunnistaja Dennis Christensen Orjoli kohtusaalis 14. jaanuaril. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Uudisteagentuur Reuters kirjutab ülevaatlikus loos, kuidas Venemaa võimud on juba aastaid kiusanud taga Jehoova tunnistajaid ning eriti intensiivse hoo on kampaania saanud sisse pärast 2014. aastal Ukraina kriisiga alanud suhete jahenemist.

Jehoova tunnistajad, kes hetkel Venemaa eeluurimisvanglates ekstremismis süüdistatutena kohtuotsust ootavad, on võrrelnud praegust olukorda Jossif Stalini aegse Nõukogude võimu tegevusega, kirjutab Reuters.

Võimude kampaania on toimunud samaaegselt president Vladimir Putini poolt soositud Vene õigeusu kiriku mõjuvõimu järk-järgulise suurenemisega. Paljud õigeusu vaimulikud on Jehoova tunnistajaid nimetanud otsesõnu ohtlikuks välismaiseks sektiks, mis õõnestavat riigi institutsioone traditsioonilisi väärtusi. Jehoova tunnistajate esindajad on sellised süüdistused alati tagasi lükanud.

Vene võimud on alustanud Jehoova tunnistajate suhtes hetkel rohkem kui sada kriminaalmenetlust ning osa nende väljaannetest on lisatud keelatud kirjanduse nimekirja.

Ukraina kriisi algusele järgnenud õhustikus, kus Venemaal otsitakse aktiivselt "rahvavaenlasi", said Orjoli linnas alguse sündmused, millest lähtunud kohtuasja peavad lääneriigid näitajaks, kas Venemaal ka päriselt kehtib usuvabadus.

2016. aastal otsustas Orjoli linna kohus keelustada Jehoova tunnistajate kohaliku koguduse ning 2017. aastal leidis ülemkohus, et Jehoova tunnistajate näol on tegu äärmusorganisatsiooniga, mis tuleb üle kogu riigi laiali saata.

2017. aasta mais, kui Orjoli linna Jehoova tunnistajad parajasti oma kogunemiskohas kokku said, saabusid kohale relvastatud politseinikud, kes pidasid kinni 46-aastase Taani kodaniku Dennis Christenseni. Ehitajana töötavale mehele esitati süüdistus ekstremismis ehk täpsemalt selles, et ta organiseeris kohalikust keelust hoolimata Jehoova tunnistajate üritusi.

Viimased 20 kuud on ta veetnud külmas vangkongis koos väidetavate narkodiileritega ning oma abikaasat saab ta läbi trellide näha vaid kaks korda kuus. Kui kohus ta süüdi mõistab, ähvardab teda ligi 10 aastat vanglat.

Ma kardan, et ajalugu on end kordamas," nentis Christensen kohtuistungite vahelisel ajal Reutersile antud intervjuus. "Ma kardan, et see on sisuliselt nii, nagu Stalin oleks tagasi tulnud."

Ateistlik Nõukogude Liit pidas Jehoova tunnistajaid nõukogudevastaseks elemendiks näiteks seetõttu, et nad keeldusid sõjaväeteenistusest. Stalini ajal pandi vangi sadu Jehoova tunnistajate liidreid ning tuhandeid liikmeid saadeti Siberisse ja nende vara konfiskeeriti. Patsifismi tõttu on Jehoova tunnistajaid ajaloo jooksul ning ka praegu mitmetes riikides taga kiusatud. Mõnel pool on nad aga võimude tähelepanu pälvinud seoses vereülekannetest keeldumisega.

Christensen arvab, et talle võidakse lähinädalatel määrata vähemalt kuueaastane vabadusekaotus. "Loomulikult ma loodan, et kohtunik on õiglane. Kuid ma tean ka seda, millises riigis ma elanud olen," nentis ta.

Kohtuprotsessi ajal on ka selgunud, et võimud olid Christensen telefone vähemalt üheksa kuud pealt kuulanud ning Orjoli Jehoova tunnistajate sekka oli imbunud lausa agent, kes oli kogunemisi salaja filminud.

Christenseni abikaasa Irina peab uskumatuks seda, et Venemaa võimud kiusavad tänapäeval taga Jehoova tunnistajaid, kuigi Venemaa on tunnistanud, et nõukogudeaegne sarnane tagakiusamiskampaania oli ebaseaduslik.

"Neid kiusatakse taga sama asja eest - nende usu pärast. Ainus erinevus on see, et siis nimetati neid "rahvavaenlasteks". Nüüd kutsutakse neid "ekstremistideks"," sõnas Irina.

Samas rõhutas irina, et tagakiusamine toob Jehoova tunnistajatele juurde nii toetajaid kui ka järgijaid. Hetkel on Venemaa umbes 170 000 Jehoova tunnistajat, 300 neist Orjolis.

"Ma ei karda midagi ja Dennis ka ei karda," sõnas Irina lõpetuseks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: