Päevaleht: praegune palk parimaid riigikokku ei too ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Riigikogu vanematekogu koosolek presidendivalimiste ajal.
Riigikogu vanematekogu koosolek presidendivalimiste ajal. Autor/allikas: Hanna Samoson /ERR

Eesti Päevaleht teeb reedel juhtkirjas tagasivaate töö lõpetanud riigikogu XIII koosseisule ning leiab, et rahvasaadikute motivatsiooni tuleb suurendada, sest praegune palgatase parimaid inimesi riigikokku ei too.

"... riigikogu tervikuna võinuks oma seadusandjarolli paremini täita. Ehkki arvestades, et praegune valitsus lõpetas vähemuses, võinuks kõik lõppeda ka täieliku halvatusega. Siit seega korralik koolipoisi kolm ja isegi plussmärk otsa," kirjutab Eesti Päevaleht juhtkirjas.

"Kas saaks rahuldavast paremini? Ilmselt tuleks suurendada näiteks saadikute motivatsiooni. Nende praegune töötasu ning hüvitised, mis küll sageli kriitikutele hambusse jäävad, ei suuda enam parimaid parlamenti tuua. Aga seda teemat tuleks arutada hoopis ülejärgmist koosseisu silmas pidades. Iseendal riigikogu liikmed (õnneks) palka tõsta ei tohi."

Riigikogu palgad on praegu järgmised: riigikogu liige 3437 eurot kuus, komisjoni aseesimees ja fraktsiooni aseesimees 3966 eurot, aseesimees, komisjoni esimees ja fraktsiooni esimees 4494 eurot, riigikogu esimees 5288 eurot. Palgale lisanduvad kuluhüvitised, mis moodustavad kuni 30 protsenti palgast ehk tavaliikmel pisut üle 1000 euro kuus. 

Riigikogu palgad, mida reguleerib 2009. aastal vastu võetud seadus, on teatud protsent presidendi, riigikogu esimehe, peaministri ja riigikohtu esimehe palgast ning kõiguvad juba aastaid ebaõnnestunult sõnastatud seaduse tõttu ühe ja sama punkti ümber, ilmutades kohati isegi vähenemise märke.

Praeguse korra kehtima hakkamisel võrdus riigikogu liikme 3475-eurone kuupalk Eesti nelja keskmise palgaga, kuid nüüdne 3437 eurot on alla kolme keskmise palga.

Allikas: Eesti Päevaleht

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: