USA-s Trumpi ja Kimi kohtumisest erilist läbimurret ei usuta

Foto: AFP/Scanpix

USA president Donal Trump kohtub kolmapäeval teist korda Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga. USA-s ei usuta, et Vietnamis toimuval kohtumisel mingisugune eriline läbimurre saavutatakse.

Vietnamis tervitasid USA president Donald Trumpi sõdurid ja kohalikud poliitikud. Lisaks jälgisid Trumpi autokolonni hotelli sõitmist tee ääres tuhanded inimesed. Põhja-Korea liider Kim Jong-un jõudis Vietnamisse veidi varem, pärast 60-tunnist rongisõitu. Trumpiga kohtub Kim kaks päeva. Kolmapäeval on plaanis õhtusöök, ametlikud kõnelused toimuvad neljapäeval, kus räägitakse Põhja-Korea tuumaprogrammi lõpetamisest ja USA sanktsioonide leevendamisest.

Ameerikas ei olda eriti optimistlikud, et kohtumisel midagi olulist saavutatakse. Sealhulgas leidub kriitikuid presidendi enda erakonna sees.

"Ma ei usu, et Kim Jong-un kavatseks kunagi tuumarelvadest loobuda," ütles vabariiklasest senaator Marco Rubio.

 Washington Posti poliitikatoimetaja Tolouse Olurunnipa arvates tehakse pärast kohtumist üsna üldsõnaline ühisavaldus. Ta lisas, et tõenäoliselt räägitakse seal kõigest, mida soovitakse saavutada, kuid ei märgita ajagraafikut ega kindlaid samme. Olorunnipa arvates on pärast kohtumist huvitav jälgida, mida Põhja-Korea tegelikult teeb. Näiteks pärast Singapuri kohtumist peatas diktatuuririik raketikatsetused, vabastas poliitvange ja saatis kodumaale tagasi Korea sõjas hukkunud USA sõdurite säilmed.

"USA on kutsunud Põhja-Koread üles astuma mitut erinevat sammu. Nad tahavad, et Põhja-Korea teeks nimekirja kõikidest tuumarelva programmidest ja märgiks üksikasjalikult üles kõik, mis neil on. Nad tahavad, et Põhja-Korea lubaks riiki inspektorid, et saada teada, mis täpselt on peidus, millest USA luure ei tea. Põhja-Korea ei ole olnud eriti aldis seda tegema, aga siin on Põhja-Koreal hea võimalus astuda vähemalt mõned need sammud," rääkis Olorunnipa.

USA väljaandes Politico kirjutatakse, et kuna Trump soovib meeleheitlikult välispoliitilist võitu, siis tema nõunikud kardavad, et president võib Kim Jong-unile teha suuri järeleandmisi, saades vastu vaid lubadusi.

"Nende eelmise kohtumise ajal tegi president põhimõtteliselt Põhja-Koreale järeleandmise, kui ta teatas, et ühised õppused Lõuna-Koreaga lõpetatakse. Need sõjaväeõppused, mis Põhja-Korea arust on provokatiivsed. President lihtsalt andis need ära ilma, et ta oleks mida väga vastu saanud," märkis Olorunnipa.

Olorunnipa sõnul on aga oluline märkida, et Trump on saavutanud Kimiga üsna isikliku suhte, mida varasemad USA presidendid ei ole diktatuuririigi liidriga suutnud teha. Seetõttu on maha tõmmatud ka terve hulk pingeid, mille üle on õnnelikud Põhja-Korea naaberriigid.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: