X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Trump ja Kim ei jõudnud tippkohtumisel kokkuleppele

{{1551336840000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

USA president Donald Trump ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un ei jõudnud Vietnami pealinnas Hanois peetud kahepäevasel tippkohtumisel kokkuleppele, teatas Valge Maja neljapäeval pärast kohtumise ennetähtaegset lõppu.

"Sel korral kokkulepet ei saavutatud, kuid meeskonnad ootavad võimalust tulevikus uuesti kohtuda," teatas Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders avalduses USA ja Põhja-Korea läbirääkimismeeskondadele viidates. 

Trumpi pressikonverents:

Pressikonverentsi täismahus lahtikirjutust saab lugeda SIIN.

Trump tippkohtumisest: mõnikord tuleb minema kõndida

Trump ütles järgnenud pressikonverentsil, et ta oli sunnitud kõnelustelt minema kõndima, sest ei nõustunud vastaspoole nõudmistega sanktsioonid tühistada. 

"Mõnikord tuleb minema kõndida ja see oli üks neid kordi," ütles Trump ajakirjanikele pärast ühisavalduseta lõppenud tippkohtumist.

"Asi puudutas sanktsioone," sõnas USA riigipea. "Põhimõtteliselt tahtsid nad sanktsioonide täielikku tühistamist ja me ei saanud seda teha." 

Trump ütles samas, et ei taha rääkida "sanktsioonide karmistamisest, sest need on juba praegu tugevad".

"Põhja-Koreas on palju suurepäraseid inimesi, kes peavad samuti elama," ütles Ühendriikide president.

ÜRO võttis 2017. aastal USA eestvedamisel lisaks juba varasematele sanktsioonidele Põhja-Korea suhtes vastu kolm karmi majandussanktsioonide paketti eesmärgiga lõigata Pyongyang ära tulust, millega rahastada riigi tuuma- ja raketiprogramme. 

Trump kinnitas pressikonverentsil samas, et Põhja-Korea liider lubas talle mitte jätkata tuuma- ja raketikatsetusi. 

USA president ütles, et tippkohtumise eel ja ajal tehtud töö lubab tal vaadata optimistlikult tulevikku ja loota "tõeliselt heale tulemusele." 

"Ma teeksin palju parema meelega asja õigesti kui kiiresti," sõnas ta. 

Trump ütles ka, et ei leppinud Kimiga kokku kolmanda tippkohtumise pidamises. "Ei, me ei ole...elame-näeme, kas see juhtub," sõnas ta vastuseks ajakirjaniku küsimusele kolmandas kohtumises kokkuleppimise kohta. 

Trumpi sõnul on tal Kimiga hea suhe. "Me lihtsalt meeldime teineteisele. Meie vahel on soojus ja ma loodan, et see jääb püsima. Ma usun, et see juhtub," lausus ta. 

USA president ei usu enda sõnul, et Põhja-Korea liider oli seotud riigis propagandapostri varastamises süüdistatuna 15 aastaks sunnitööle mõistetud, hiljem piinatud ja koomaseisundis Ühendriikidesse saatmise järel surnud ameeriklasest tudengi Otto Warmbieri surmaga. "Ta ütleb mulle, et ei teadnud seda ja ma usaldan teda," ütles ta. 

Minister: Põhja-Korea tegi Trumpile realistliku ettepaneku

Põhja-Korea välisminister ütles ööl vastu reedet, et Pyongyang tegi Kim Jong-uni tippkohtumisel USA presidendi Donald Trumpiga realistliku ettepaneku, vahendas uudisteagentuur Yonhap. 

Äärmiselt ebaharilikus hilisõhtuses avalduses Põhja-Korea delegatsiooni hotellist Hanois märkis minister Ri Yong-ho, et Pyongyang taotles üksnes osalist sanktsioonide leevendust, märkis Lõuna-Korea agentuur.

Ri lisas, et Põhja-Korea oleks vastutasuks sulgenud Yongbyoni tuumajaama. 

Trump kinnitas varem, et Kim oli taotlenud kõigi sanktsioonide tühistamist.

Valge Maja: kohtumised olid konstruktiivsed

Valge Maja pressiesindaja Sandersi sõnul olid Hanois peetud kohtumised "väga head ja konstruktiivsed" ja neil "arutati erinevaid viise tuumavabaduse saavutamiseks ja majandusega seotud ideid". 

Enne Sandersi avaldust nähti kahe riigi delegatsioone lahkumas Sofitel Legend Metropole hotellist Hanois, kus kõnelusi peeti. 

Valge Maja teatas pisut enne seda tippkohtumisele järgneva Trumpi pressikonverensi kaks tundi ettepoole toomisest, viidates sellele, et kõnelused Põhja-Korea liidriga lõppevad oodatust varem. 

Esialgse kava järgi pidid tippkohtumise teisel päeval kõnelustele järgnema liidrite töölõuna ja tippkohtumise deklaratsiooni allkirjastamistseremoonia. 

Trump püüdis enne Hanoi tippkohtumist avalikkuse ootusi madalal hoida, öeldes, et seni kuni Põhja-Korea ei korralda tuuma- ja raketikatsetusi, ei ole tuumarelvitustamisega kiiret. 

Neljapäeva hommikul, kui Põhja-Korea ja USA liidrid väikese rühma ajakirjanikega kohtusid, ei ennustanud tippkohtumise lühendamist miski. 

Kim ütles, et ei viibiks Hanoi tippkohtumisel, kui ei sooviks oma riiki tuumavabaks muuta. Trump ütles omalt poolt, et see Kimi märkus "võib olla parim vastus, mida te olete kunagi kuulnud".

Mõlemad avaldasid ka toetust USA kontaktbüroo avamisele Pyongyangis, mis oleks samm kahe riigi suhete normaliseerimise poole. Ühendriikidel ei ole Põhja-Koreas saatkonda ja Washingtoni huve esindab stalinistlikus riigis Rootsi.   

ERR Washingtonis: läbimurret ei oodatud juba enne kohtumist

ERR-i Washingtoni korrespondent Maria-Ann Rohemäe ütles "Aktuaalsele kaamerale", et juba enne kohtumise algust arvati, et midagi suurt sellel ei saavutata.

"Mõni analüütik arvas, et võib-olla allkirjastatakse üldsõnaline ühisdeklaratsioon, kus mainitakse midagi Korea sõja ametlikust lõpetamisest või siis näiteks kontaktasutuste loomisest riikide vahel. Seda, et kohtumine lõppes üllatuslikult varem ja mingit tulemust ei saavutatud, tuli üsna suure üllatusena," rääkis Rohemäe.

Ta lisas, et samas ei pea kriitikud USA-s kohtumist täielikuks läbikukkumiseks.

"Enne seda, kui Põhja-Korea liider Kim Jong-un ja USA president Donald Trump kohtusid, kirjutati USA meedias, et Trumpi nõunikud kardavad, et kuna presidendil ei ole kodus uudistega just hea seis, eriti seoses tema endise advokaadi Michael Coheni tunnistamisega kongressi ees, siis ta vajab välispoliitilist võitu, ja peljati, et võib-olla ta teeb Põhja-Koreale suuri järeleandmisi, saades vastu tühje lubadusi. Nii et selles mõttes vähemalt sellist halba olukorda ei juhtunud, mida kriitikud kartsid. Aga kindlasti Trump ei ole selle tippkohtumisega rahul," rääkis Rohemäe.

Pärast eelmist tippkohtumist olulist edasi liikumist pole olnud

Eelmisel tippkohtumisel 2018. aasta 12. juunil Singapuris allkirjastasid Trump ja Kim ähmase lubaduse liikuda Korea poolsaare tuumavabaks muutmise poole.

Sellele järgnenud tuumarelvitustamiskõnelused aga on kulgenud raskelt ja avalikkusele teadaolevalt ei ole neil suurt edu saavutatud. Seda enam oodati läbimurret äsjaselt tippkohtumiselt. 

Põhja-Korea on nõudnud alates Singapuri tippkohtumisest riigile kehtestatud sanktsioonide leevendamist sammude eest nagu raketi- ja tuumakatsetuste peatamine ja tuumapolügooni sulgemine.

USA on kinnitanud, et sanktsioone ei leevendata enne Põhja-Korea lõplikku, täielikku ja tõendavat tuumarelvitustamist. 

Tippkohtumise eel spekuleeriti, et Trump ja Kim võivad kuulutada lõppenuks Korea sõja, mis lõppes 1953. aastal relvarahuga ja mille järel pole ametlikku rahulepet kunagi sõlmitud. 

Kriitik: suur läbikukkumine

Organisatsiooni Ploughshares Fund president Joe Cirincione nimetas ühisavalduse ja kokkuleppeta lõppenud tippkohtumist "suureks läbikukkumiseks". 

Ta kirjutas Twitteris, et Hanoi kohtumine näitab tippkohtumistel põhineva lähenemise piiratust, kuna kokkuleppe väljatöötamiseks ei olnud "piisavalt aega ega personali". 

Ameerika teadlaste föderatsiooni liige Ankit Panda hoiatas Twitteris, et Valge Maja ootus edasiste kõneluste kohta "ei pruugi olla olukorrataju, mida Põhja-Korea jagab". 

"Kim võis lahkuda maruvihasena. Tal ei pruugi olla kavatsust seda jätkata," lausus Panda USA ja Põhja-Korea diplomaatilise protsessi kohta. 

Mõttekoja Centre for the National Interest Korea-uuringute keskuse direktor Harry Kazianis ütles aga, et kokkuleppeta jäämine on parem kui halva leppe sõlmimine. 

"Pole midagi halvemat leppe allkirjastamisest lihtsalt selleks, et midagi saada," lausus Kazianis AFP-le. "Väljakutse seisneb selles, et Põhja-Korea tuumarelvad on juba tegelikkus. Kokkuleppe saavutamine, mis ei tee midagi selle ohu kõrvaldamiseks oleks palju halvem kui puudulik lepe," lausus ta. 

Erinevalt USA ja Põhja-Korea visalt edenevatest kõnelustest on Lõuna- ja Põhja-Korea viimase pooleteise aastaga omavaheliste suhete normaliseerimisega tunduvalt kiiremini edasi liikunud.

Lõuna-Korea president Moon Jae-in ja Põhja-Korea liider kohtusid eelmisel aastal kolm korda ja jõudsid muuhulgas kokkuleppele kahe riigi vahel asuva demilitariseeritud tsooni osalises relvitustamises ning sõjaväeõppuste lõpetamises piirialadel. 

Soul: USA-Põhja-Korea tippkohtumisel tehti edusamme

Lõuna-Korea presidendi kantselei väljendas neljapäeval kahetsust Trumpi ja Kimi tippkohtumise kokkuleppeta lõppemise üle, kuid lisas, et kohtumisel tehti "sisulisi edusamme".  

"On kahetsusväärne, et president Trump ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un ei jõudnud tänasel kohtumisel täieliku kokkuleppeni," lausus Sinise Maja pressiesindaja Kim Eui-kyeom avalduses. 

"Samas näib olevat selge, et tehti rohkem sisulisi edusamme kui üheski varasemas etapis," lausus Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini pressiesindaja. 

Moon: Trump on otsusekindel Põhja-Koreaga dialoogi jätkamises

Trump avaldas kahetsust suutmatuse üle sõlmida äsjasel tippkohtumisel Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga kokkulepet, kuid väljendas otsustavust dialoogi jätkata, teatas Soul neljapäeval pärast Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini ja Trumpi telefonivestlust. 

"President Trump avaldas kahetsust, et ei jõudnud Hanoi tippkohtumisel kokkuleppele, aga väljendas selgelt oma otsusekindlust lahendada Põhja-Korea küsimus dialoogi teel," teatas Lõuna-Korea presidendi kantselei avalduses. 

Moon tegi Trumpile ettepaneku isiklikult kohtuda ja jätkata arutelusid Põhja-Korea üle ning USA president võttis ettepaneku vastu, teatas Sinine Maja, kes oli varem teatanud, et tippkohtumisel "tehti rohkem sisulisi edusamme kui üheski varasemas etapis". 

Abe avaldas Kimiga kohtunud Trumpile toetust

Jaapani peaminister Shinzo Abe avaldas neljapäeval Trumpile toetust.

Tokyo on jälginud Ühendriikide diplomaatilisi samme Põhja-Korea suunal umbusuga ning püüdnud mõjutada Washingtoni ka tema huvidega arvestama.

"Jaapan toetab täielikult president Trumpi otsust mitte minna lihtsale kompromissile, kuid jätkata samas produktiivset diskussiooni ja ärgitada Põhja-Koread konkreetsetele tegudele," ütles Abe pärast telefonikõnet Trumpile.

Abe ja Trump vestlesid ajal, mil USA president oli juba tagasiteel Washingtoni.

Jaapani jaoks on tähtis röövitud ja Põhja-Koreasse viidud jaapanlaste saatus, mille Abe sõnul Trump ka Hanois Kimiga kohtudes tõstatas.

"Jaapan ja USA jätkavad tihedat koostööd tuuma- ja raketiteema kõrval ka röövimisküsimuse lahendamise nimel," ütles ta.

Abe kordas soovi ise Kimiga kohtuda. Ta on teinud seda varemgi, kuid kumbki pool pole selle teoksaamise nimel midagi ette võtnud.

Kreml: hea, et USA ja Põhja-Korea läbirääkimised tippkohtumisega ei katkenud

Kremlis peeti soodsaks uudiseks tõsiasja, et USA ja Põhja-Korea läbirääkimised ei katkenud, kuid tippkohtumise tulemusi tuleb veel analüüsida, ütles Kremli pressisekretär Dmitri Peskov neljapäeval.

"Sellest, mida me näeme, ametlikest avaldustest, president Trumpi enda ja Valge Maja kõrgete esindajate avaldustest, mõistame, et läbirääkimisteprotsess ei ole katkenud ja see on kindlasti hea. Samas mingite tajutavate kokkulepeteni ei ole ilmselt esialgu jõutud," ütles Peskov ajakirjanikele.

Kremli pressisekretär rõhutas, et see on esialgne teave ja seda tuleb veel analüüsida. "Mis selle põhjus on, vajab samuti veel mingeid täpsustusi," lisas ta.

 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: