Põhja-Korea meedia hindas tippkohtumist positiivselt

{{1551431520000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Põhja-Korea liider Kim Jong-un ja USA president Donald Trump leppisid kokku "produktiivsete kõneluste" jätkamises Korea poolsaare tuumarelvavabaks muutmise osas ja kahe riigi suhete edasisel parandamisel, kirjutas reedel Põhja-Korea riiklik uudisteagentuur KCNA.

ÜRO peasekretär Antonio Guterres tunnustas neljapäeval "julget diplomaatiat" USA ja Põhja-Korea tippkohtumisel, kuigi kokkulepet ei saavutatud.

Guterres väljendas ühtlasi lootust, et taolised kõnelused jätkuvad.

"Guterres hindab jõupingutusi nendel kõnelustel hoolimata tulemustest. Julge diplomaatia on loonud aluse edasiliikumiseks püsiva rahu ja Korea poolsaare tuumarelvavabaks muutmise suunas. Me väga loodame, et kõnelused jätkuvad ka edaspidi sellel suunal, " ütles ÜRO eestkõneleja Stephane Dujarric.

Trump: suhted Kimiga on väga head

USA president Donald Trump ütles reedel, et tema suhted Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga on hoolimata edutust Hanoi tippkohtumisest väga head.

"Tore on Vietnamist tagasi olla, vaimustav koht," säutsus Ühendriikide president neljapäeval pärast kodumaale naasmist Twitteris.

"Meil olid väga asjalikud kõnelused Kim Jong-uniga. Me teame, mida nad tahavad ja nad teavad, mida nad peavad tegema," ütles Trump.

"Suhe on väga hea, vaatame mis juhtub!" kirjutas ta, kasutades fraasi, mida ta Põhja-Koreast rääkides tihti pruugib.

Kaheksa kuud pärast Trumpi ja Kimi esimest kohtumist Singapuris lõppes nende teine kohtumine Hanois ootamatult plaanitust varem ning ühisavalduseta.

Mõlemad pooled süüdistasid kõneluste ummikusse jooksmises teineteist. Trumpi sõnul nõudis Pyongyang kõigi sanktsioonide tühistamist, mida USA ei saa teha. 

Põhja-Korea välisministri sõnul tahtis Pyongyang aga vaid mõne meetme leevendamist ja kõigi Yongbyoni kompleksi tuumarajatiste sulgemine on riigi parim ja lõplik pakkumine.

Näilisest tupikust hoolimata nimetas Põhja-Korea ametlik uudisteagentuur KCNA Hanoi kohtumist "edukaks" ning kirjutas, et Kim lubas Trumpiga uuesti kohtuda.

Lõuna-Korea president lubas tihedamaid suhteid Põhja-Koreaga

Lõuna-Korea president Moon Jae-in ütles reedel, et tema valitsus kavatseb arutada USA-ga võimalust taasalustada ühiseid majandusprojekte Põhja-Koreaga, et veenda Pyongyangi tuumarelvadest loobuma.

Moon ütles seda telepöördumises päev pärast USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni teist tippkohtumist, mis ei andnud olulisi tulemusi, kuna Kim nõudis sanktsioonide leevendamist vaid piiratud desarmeerimissammude eest.

Selline asjade käik oli tagasilöök Moonile, kelle soov tihedamatest suhetest kahe Korea vahel sõltub läbimurdest USA ja Põhja-Korea suhetes.

Moon on seadnud eesmärgiks stabiliseerida suhteid Põhja-Koreaga osana suurematest tuumaläbirääkimistest, kuid Washington peab majandussurve avaldamist peamiseks mõjutusvahendiks Pyongyangile.

"Ma luban aidata juhatada sisse rahumeelse majanduse ajastu Korea poolsaarel," ütles Moon, kes on korduvalt rõhutanud, et Lõuna-Korea peab olema "autojuhi kohal" rahvusvahelistes jõupingutustes Põhja-Korea suunal.

Kui aga tuumaläbirääkimised ebaõnnestuvad, seisab Moon silmitsi tõsise dilemmaga, kas jätkata suhtlemist Põhja-Koreaga või ühineda USA-juhitava survekampaaniaga Pyongyangi vastu.

Moon ütles, et ta konsulteerib USA-ga tegevuse taasalustamiseks kahe Korea ühises tööstuspargis Kaesongis.

Hiina rõhutab Põhja-Korea sanktsioonide tühistamise tähtsust

Hiina rõhutas Põhja-Koreale kehtestatud sanktsioonide tühistamise tähtsust tuumadesarmeerimispüüetes, millele pühendatud USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni tippkohtumine Vietnamis lõppes neljapäeval kokkuleppeta.

USA ja Põhja-Korea on esitanud kohtumise nurjumise kohta erinevaid seletusi, kuid Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lu Kang ütles reedel, et "mõlemad näevad sanktsioonide tühistamises tuumadesarmeerimisprotsessi olulist komponenti".

Hiina tervitab USA ja Põhja-Korea väljendatud "positiivset tahet" suhtlust jätkata, lisas ta.

Hiina on Põhja-Korea tähtsaim liitlane, kuid ta on nõustunud üha karmimaks muutunud ÜRO sanktsioonidega, millega püütakse mõjutada Põhja-Koread tuumarelva- ja raketiprogrammist loobuma.

Põhja-Korea asevälisminister Ri Kil-song kohtus neljapäeval pärast Hanoi tippkohtumise ootamatut lõppu Pekingis Hiina välisministri Wang Yiga.

Minister: Põhja-Korea tegi Trumpile realistliku ettepaneku

Põhja-Korea välisminister ütles ööl vastu reedet, et Pyongyang tegi Kim Jong-uni tippkohtumisel USA presidendi Donald Trumpiga realistliku ettepaneku, vahendas uudisteagentuur Yonhap. 

Äärmiselt ebaharilikus hilisõhtuses avalduses Põhja-Korea delegatsiooni hotellist Hanois märkis minister Ri Yong-ho, et Pyongyang taotles üksnes osalist sanktsioonide leevendust, märkis Lõuna-Korea agentuur.

Ri lisas, et Põhja-Korea oleks vastutasuks sulgenud Yongbyoni tuumajaama. 

Trump kinnitas varem, et Kim oli taotlenud kõigi sanktsioonide tühistamist.

Kim kohtub Hanois Vietnami liidritega

Põhja-Korea liider Kim Jong-un, kelle tippkohtumine USA presidendi Donald Trumpiga jäi neljapäeval oodatust lühemaks, kohtub reedel Hanois Vietnami liidritega.

Kimi ja Trumpi kõnelused takerdusid küsimusele, kui suurest osast sanktsioonidest peaks USA tühistama vastutasuks Põhja-Korea tuumadesarmeerimissammude eest. Kokkulepet ei saavutatud ja kavandatud ühisavaldus jäi tegemata.

Trump naasis Washingtoni.

Ehkki üks Põhja-Korea kõrge ametnik vihjas neljapäeva hilisõhtusel pressikonverentsil, et Kim võib olla kaotanud huvi diplomaatia vastu, näib ta Hanoi tippkohtumisest võitjana väljuvat.

Reedel ei tundunud Kim sugugi mingi rahvusvahelise paariana, vaid esines tuumarelvariigi enesekindla liidrina.

Põhja-Korea rühmitus kuulutas välja eksiilvalitsuse

Vähetuntud organisatsioon, mis väidetavalt kaitseb Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni tapetud venna poega, teatas reedel eksiilvalitsuse moodustamisest eesmärgiga vabastada korealased "suurest kurjusest".

Cheollima Tsiviilkaitse (CCD) ilmus päevavalgele 2017. aastal, avaldades video Kim Han-solist, kelle ta olevat toimetanud ohutusse kohta pärast seda, kui kaks naist tema isa Kuala Lumpuri lennujaamas närvimürgiga tapsid.

CCD pakub kaitset ka teistele inimestele, kes üritavad Põhja-Koreast põgeneda.

Reedel avaldas rühmitus oma veebilehel pika korea- ja ingliskeelse avalduse, milles kuulutati välja Põhja-Korea ajutine valitsus Vaba Joseon.

Joseon on Korea vana nimi.

"Me pühendame end täielikult selle suure kurjuse kaotamisele, mis on plekk inimkonna hinges," öeldi avalduses ja lubati jätkata võitlust päevani, mil "valgus on Pyongyanigis lõplikult taastatud".

Avalduses nimetati rühmitust Korea põhjaosa rahva ainsaks seaduslikuks esindajaks."Joseon peab olema vaba ja saab vabaks! Tõuske! Tõuske teie, kes ta keeldute olemast orjad!"

CCD panin internetti video, kus vanaaegsetes rõivastes naine, keda näidatakse selja tagant, loeb põllul traditsioonilise korea paviljoni ees avaldust.

Organisatsioonist on vähe teada ning ei ole andmeid, kes võiks olla selle taga. Mõningad spekulatsioonid viitavad Lõuna-Korea luureagentuurile.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: