Trumpi ja Kimi tippkohtumine algas käepigistuse ning ühise õhtusöögiga

{{1551259680000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump ning Põhja-Korea liider alustasid kolmapäeval Hanois oma kohtumist lühikese jutuajamisega, millele järgnes õhtusöök. Olulisem ja ametlikum osa kahe riigijuhi teisest kokkusaamisest leiab aga aset neljapäeval.

Washingtoni lootuste kohaselt jätkatakse Hanois juunis toimunud Singapuri tippkohtumisel esile toodud teemade arutamist, eelkõige Korea poolsaare muutmist tuumarelvavabaks. Põhja-Koread aga huvitavad eelkõige järeleandmised sanktsioonide teemal. Võimalust, et Pyongyang võiks tõesti nõustuda täieliku tuumarelvastusest loobumisega, peavad eksperdid ebatõenäoliseks, eelkõige seetõttu, et tuumarelva omamist peab Kimi režiim oma nö elukindlustuseks, vahendasid BBC, Reuters ja Vox.

Trumpi ja Kimi õhtusöök Hanois lõppes ning mõlemad riigipead lahkusid hotellist, kus õhtusöök aset leidis, teatas kolmapäeva agentuur Bloomberg.

Kohtumine ja õhtusöök leidsid aset hotellis Sofitel Legend Metropole. Enne kohtumist väljendas Kim veendumust kõneluste tulemuslikkuses. Trump omakorda ei välistanud, et tippkohtumisel võidakse ametlikult teatada Korea sõja lõppemisest.

Kehakeeleeksperdid: Trump on Kimist vaimustuses

Kohtumist jälginud kehakeeleekspertide sõnul väljendas Donald Trumpi kehakeel siirast vaimustust Kimi isikust ning Kim omakorda tundus Trumpi seltskonnas lõõgastunud olevat, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kehakeelespetsialistide kinnitusel on Trumpi kehakeel kogu tema valitsusaja jooksul väljendanud tema vaimustust diktaatoreist ning kõva käega valitsejaist ja austust nende vastu. Seetõttu pole põhjust imestada, et Trumpi arust edeneb Korea poolsaare tuumavabaks muutmine hästi, ehkki seal tegelikult kahe tippkohtumise vahel mingit arengut pole olnud.

Arusaadavaks muutub ka Trumpi ülevoolav kiidukõne. "Ja nagu ma olen palju kordi öelnud, ütlen ma ajakirjandusele, ütlen igaühele, kes kuulata tahab - ma arvan, et teie maal on tohutu majanduslik potentsiaal, uskumatu, piiramatu. Ma arvan, et teie maal on suurejooneline tulevik. Suur juht! Ja ma vaatan tulevikku, et näha seda juhtumas ja aidata sel juhtuda ja me aitame sellel juhtuda," ütles Trump.

Kim ise oli Trumpist hoopis kidakeelsem. Põhja-Korea riigitelevisioon vahendas toimuvat talle omase pompöössusega, täiendades Trumpi kiidukõnet Põhja-Korea tööliste omaga.

"Me ei saa isegi öösel magada, mõeldes, et meie suur juht on sõitnud välismaale ajaloolisele visiidile meie riigi ja rahva nimel. Niigi on ta avanud uue tee meie edule ja loonud helgeid hetki oma mulluse rahvusvahelise tegevuse kaudu. Isegi öö otsa üleval olles ja ainult temast mõeldes ei ole me teda väärt," rääkis Põhja-Korea tööline Kim Sok.

Mingit sisulist edu ei oota maailmapoliitika asjatundjad selleltki kohtumiselt. Ilmselt kuulutatakse kohtumine edukaks, kui mingeis üksikuis detailides on edasi liigutud. Selline edasiliikumine on vägagi tõenäoline.

Otseülekanded/videod: 

Kohtumise algus:

Esialgne vestlus:

Trump ja Kim kohtusid kõigepealt Eesti aja järgi kell 13.30 (kohaliku aja järgi kell 18.30) Metropole'i hotellis, surusid kätt ning ütlesid kaamerate ees mõned kommentaarid.

Sellele järgnes umbes 20 minutit kestev kahepoolne jutuajamine, kus viibivad lisaks riigijuhtidele vaid tõlgid. Pärast seda algab ühine õhtusöök, kus on kohal ka nõunikud ja kõrged ametnikud.

Neljapäeva täpsem ajakava veel selgub

Enne Kimiga kohtumist sai Trump kokku ka Vietnami peaministri Nguyễn Xuân Phúci ja teiste kohalike poliitikutega.

Trump kiitis varem Vietnami ning märkis, et ka Põhja-Koreal on tuumadesarmeerimise korral samuti võimalus selliseks edulooks.

Järgmise päeva täpsema ajakava kohta on hetkel veel teada vähem, kuid kõik ametlikumad sammud - mingite lepete allkirjastamine või pressikonverentsid - leiavad aset alles neljapäeval.

Singapuri tippkohtumise tulemuseks oli üldsõnaline deklaratsioon, kus kaks riigijuhti lubasid tegutseda tuumadesarmeerimise nimel, kuid ühiselt ei selgitatud lahti, mida selle all täpsemalt silmas peeti. Pärast Singapuri on toimunud vähe sisulisi samme tuumadesarmeerimise vallas ning luureallikate kinnitusel jätkab Pyongyang tuuma- ja raketiprogrammiga. Samas pole Põhja-Korea enam tuumakatsetusi teinud ja on hoidunud ballistiliste rakettide demonstratiivsest katsetamisest ning sellele on oma edusamme põhjendades tähelepanu juhtinud ka president Trump.

Trump ütles ka nädal enne kohtumist, et ta ei kiirusta Põhja-Korea tuumadesarmeerimisega seniks, kuni Pyongyang hoidub tuuma- ja raketikatsetustest. "Ma ei taha kedagi tagant kiirustada. Ma lihtsalt ei taha katsetusi. Nii kaua, kuniks pole katsetamist, olen ma õnnelik," märkis ta.

Washington on aga korduvalt rõhutanud, et kui Põhja-Korea pole ühepoolselt tuumarelvadest loobunud, ei saa olema ka sanktsioonide leevendamist.

Analüütikud peavad oluliseks ka tippkohtumise toimumiskohta Vietnami. Kommunistliku partei poolt juhitud riigil on diplomaatilised suhted nii USA kui ka Põhja-Koreaga. Tähelepanuväärne on ka see, et hoolimata kunagisest sõjast teeb Vietnam USA-ga tänapäeval koostööd ning on astunud ka olulisi samme turumajanduse teel. Kohtumispaika rõhutades üritab USA ilmselgelt Põhja-Koreale mõista anda, et tuumarelvadest loobumine annaks ka Pyongyangile sarnase võimaluse.

Küsitav on aga see, kas Põhja-Korea soovib ja julgeb tuumariigi staatusest loobuda, sest vabatahtlikult massihävitusrelvadest loobunud riikide näited - Liibüa ja miks mitte ka Ukraina - ei pruugi Kimile ja tema kaaskonnale eriti julgustavad tunduda.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael, Arni Alandi

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: