Inspektsiooni hinnangul on Eestis liiga palju krüptorahafirmasid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eesti on andnud tegevusloa enam kui tuhandele krüptorahaettevõtetele ning finantsinspektsiooni hinnangul on see hulk väikeriiki kohta liiga suur. Rahandusministeeriumi hinnangul tuleks kontrolli tegevusloa taotlejate üle karmistada.

Kuna pangad on hakanud kliente üha põhjalikumalt kontrollima, otsib must raha uusi puhtaks pesemise võimalusi. Ühe variandina vaadatakse krüptoraha suunas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tegelikult kõige rohkem räägitakse ikka selles samast rahapesust, mida me räägime täna krediidiasutuste puhul. Kui nüüd see must raha kohta otsib, siis potentsiaalne koht on krüptovaluuta," ütles finantsinspektsiooni juhatuse liige Andre Nõmm.

"Kui vaatame, et meil on ligikaudu tuhat tegevusluba, siis ilmselgelt on tegemist piiriüleste tegevustega, ilmselgelt ei ole see kuidagi ainult Eestis tegutsemine ja seetõttu loomulikult on see oht. Põhimõtteliselt me väga ei tea, kus need ettevõtted asuvad, kes nad on, millega nad tegelevad, mis mahtudes nad tegelevad, sest igasugune aruandlus selle tegevusloa juures puudub," lisas ta.

Rahandusministeeriumi väitel on Eesti püüdnud rahapesu andmebüroo kaudu tegevuslube jagades krüptoraha valdkonda reguleerida. Selliseid lube annavad välja vähesed riigid.

Rahandusministeeriumi asekantsleri Märten Rossi sõnul on paradoks selles, et mõnikord tunduvad natuke karmimad reeglid teenusepakkujale sobivat ja mõnes mõttes seda kasuatakse kui müügivahendit.

Seega muudab Eestist saadud riiklik litsens krüptoraha pakkuja tegevuse ülejäänute silmis legaalsemaks. Tegevusloagaga saavutatud usaldusväärsus on aga praeguse seaduse järgi Rossi sõnul näiline. Seetõttu on kavas seadusmuudatusega suurendada kontrolli virtuaalvääringu teenuse pakkujate sobivuse ja laitmatu maine kohta. Samuti peab firmade registrijärgne asukoht olema Eestis ja välismaine ettevõtja peab asutama siin filiaali.

"Kui varem isegi sa võisid kontrolli teha, siis sisuliselt seadus ei andnud võimalust piiratud info põhjalt litsensi andmisest keelduda. Selles mõttes läheb uue režiimiga kontroll põhjalikumaks. Nüüd lisaks kontrollile on ka piitsa pool selgemalt välja joonistatud ja seal need kaks asja jooksevad paremini kokku," tõdes Ross.

Paraku jäi mahukas rahapesu tõkestamise seadus lõpetavas riigikogu koossseisus toppama. Seetõttu pole Rossi sõnul praegu võimalik öelda, millal uus kord jõustub.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: