Valitsus loob rahapesu vastase võitluse keskuse

Toomas Tõniste
Toomas Tõniste Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Valitsuse rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise komisjon otsustas esmaspäeval strateegilise analüüsi keskuse loomise, mis hakkab tegutsema rahapesu andmebüroo juures. Keskuse loomine läheb esialgu maksma 500 000 eurot.

"Keskus saab ligipääsu eri asutuste andmebaasidele ja registritele ning väga oluliseks komponendiks saab siin just nutikate IT-lahenduste väljatöötamine," ütles rahandusminister Toomas Tõniste pressiteate vahendusel.

Selleks, et maandada virtuaalvääringute ehk krüptorahadega seonduvaid riske kaalub komisjon tegevuslubade väljastamisel riigilõivu tõstmist, iga-aastast litsentsitasu, ettevõtete peakontori ja füüsiliselt Eestis paiknemise nõude kehtestamist ja omaniku tausta hindamist ja teavitamiskohustuse sisseviimist.

Minister lisas, et töögruppides arutati ka Euroopa Liidu tasandil ühtse rahapesu tõkestamise ja terrorismi rahastamise järelevalveasutuse loomist. "Sellise koostööasutuse loomisele oli toetus tingimusel, et see asutus ei piirdu üksnes nii-öelda järelevalvajate järelevalve rolliga, aga omab volitusi ka otsuste tegemiseks," märkis Tõniste.

Valitsuse rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise komisjon esitas eelmise aasta lõpus analüüsi ja ettepanekud selle kohta, kuidas rahapesu tõhusamalt tõkestada. Ettepanekud puudutasid nii institutsionaalset kui ka õiguslikku raamistikku.

Komisjon moodustas kaks eksperttöörühma, millest üks tegeles institutsionaalse raamistikuga, sealhulgas analüüsi- ja seiresüsteemi, koostöö ning ressursiküsimustega, ning teine järelevalvet ja karistusi puudutava õigusraamistikuga. Osa ettepanekutega saab komisjon kohe edasi minna, osad arutusel olnud ideed vajavad veel täiendavat analüüsi, seega töö nendega jätkub.

Edasi liigutakse haldustrahvide kontseptsiooniga, samuti vajab täpsustamist finantssektori vilepuhujate regulatsioon. Suureks kitsaskohaks on praegused sanktsioonid, mis ei ole rikkumistega võrreldes proportsionaalsed ja vajavad karmistamist. Ehk eesmärgiks on, et finantsvaldkonna karistused oleks raskemad, menetlus lihtsam ja vilepuhujad kaitstumad.

Ettepanekute elluviimiseks vajalikud riigieelarvelise rahastuse taotlused esitatakse pärast nende täpsustumist. Lisaks tulevastele taotlustele eraldatakse prokuratuurile ja rahapesu andmebüroole lisaressurssi 500 000 euro ulatuses.

Samuti jätkatakse valitsuskomisjoni juba välja töötatud ja valitsuse heakskiidu saanud rahapesu tõkestamist tõhustavate seadusemuudatustega, mis riigikogu lahkuva koosseisu menetlusest välja kukkusid. Muudatustega karmistatakse virtuaalvääringu lubade väljastamist, viiakse sisse pöördtõendamise kohustus ning karmistatakse finantsvaldkonna karistusi.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: