Eesti ukrainlased jälgivad pingsalt Ukraina presidendivalimisi

Eestis elab ja töötab palju ukrainlasi, kes jälgivad pingsalt Ukrainas kuu lõpus toimuvaid presidendivalimisi. Eesti ukrainlased on pahatihti Ukraina tuleviku suhtes kriitilised, kuid soovivad, et nende kodumaa oleks ühtne ja kuuluks Euroopasse.

2015. aastal Donetskist põgenikuna Eestisse tulnud algklasside ukraina keele ja kirjanduse õpetaja Tatjana Klymenko töötab ka eesti lasteaias. Mehe vanematega ta poliitikast ei räägi - vanemad inimesed, vaatavad teisi telekanaleid. Ta loodab, et Ukrainas saabub rahu, riik saab ühtseks ja lõpeb korruptsioon, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kindlasti peaks tulema uus, sõltumatu kandidaat - noor, kes polnud võimul 1990-2000-ndatel aastatel. Et oleks uus inimene, uued tuuled. Siis saabub kord," lausus ta.

Ukraina organisatsioonide assotsiatsioon korraldab laupäeviti pühapäevakooli, kus 26 last saavad algõpet ukraina keele ja kultuuri kohta. Reegel on, et usust ja poliitikast ei räägita, et mitte kirgi üles kütta.

Kunstnik Dmitri Dobrovolsky on koolis töötanud viis aastat. Tema näitused on Eestis olnud 2006.aastast alates. Ta kolis perega Eestisse 2014. aastal.

"Valimised? Minu arvates on see demokraatia tunnusmärk, et Ukrainas on nii palju kandidaate. Pole diktatuuri, milles domineerib üks kandidaat," leiab ta.

Volodymyr Kuziuk tuli Eestisse poolteist aastat tagasi, võttis siin ukrainlannast naise, sai elamisloa, tegi oma ettevõtte ja elab praegu Raplas. Volodymyr on nüüd kohalik, kuid on näinud ka jamasid.

"Tuli töötada mitteametlikult. Kohati oli raske, sest palgapäeval oli väga raske palka kätte saada," meenutas ta.

Paremat palka otsima tuleb Eestisse aina rohkem noori mehi. Need, kel pole küllakutset ega lepingut, otsivad Ukraina kohaliku organisatsiooniga sidet siis, kui nad abi vajavad.

"Selliseid inimesi on arvatavasti umbes kolmandik, kuid nad satuvad siia mereteid pidi. Keegi sõidab tööle Poolasse, siis kaotab seal töö ja tuleb siia Põhja-Euroopasse," rääkis Ukraina Organisatsioonide Assotsiatsiooni juhatuse liige Volodymyr Palamar.

Ta on Eesti eluga rahul. Ta on töötanud Venemaal, Poolas, Tšehhis, Sloveenias ja Saksamaal, kuid Ukraina tulevikku näeb tumedates toonides.

"Kõik on segatud korruptsiooni. Ukrainas pole normaalseid kandidaate. Sama lugu kordub ja ma kardan, et see võib viia kodusõjani," lausus Palamar.

Ukraina pühapäevakoolid on veel Valgas, Tapal, Sillamäel ja Tartus. Kõikjal käib paarkümmend õppijat. Neis koolides üritatakse pigem lootust hinges hoida.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: