Ukrainas jõudsid teise valimisvooru Zelenski ja Porošenko

{{1554010320000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Ukraina presidendivalimistel jõudsid teise vooru koomik Volodõmõr Zelenski ja praegune riigipea Petro Porošenko, näitasid pühapäeval pärast valimisjaoskondade sulgemist avaldatud lävepakuküsitluste tulemused ja hiljem ka valimiskomisjoni esialgsed andmed.

Kui kokku oli loetud 90,08 protsenti pühapäeval esimeses valimisvoorus antud häältest, toetas Zelenskit 30,26 protsenti ja Porošenkot 15,99 protsenti hääletanutest.

Ekspeaminister Julia Tõmošenko oli kolmandal positsioonil 13,35-protsendise toetusega. Neljas oli Opositsioonibloki kandidaat Juri Boiko 11,53 protsendiga.

Kokku kandideeris esimeses voorus rekordarv kandidaate ehk 39.

Presidendivalimiste teine voor korraldatakse 21. aprillil.

Ukraina presidendivalimistel andis hääle 63,52 protsenti valijaist

Ukraina pühapäevastel presidendivalimistel osales lõplikel andmetel 63,52 protsenti valijaist, teatas keskvalimiskomisjon esmaspäeval. 

Valijad olid kõige aktiivsemad Lvivi oblastis, kus valimas käis 68,88 protsenti hääleõiguslikest kodanikest. Valimisaktiivsus oli madalalaim Taga-Karpaatias, kus osalus oli 46,99 protsenti. 

Aastal 2014 osales valimistel 59,5 protsenti valijatest.

Zelenski rõõmustas tulemuste üle

Ukraina presidendikandidaat Vladimir Zelenski rõõmustas  pühapäeva õhtul lävepakuküsitluste tulemuste üle, mis näitasid tema võitu esimeses voorus.

"See on alles esimene samm teel suure võidu poole," ütles Zelenski.

Ukraina president nimetas teisele kohale jäämist õppetunniks

Ukraina liider Petro Porošenko nimetas "karmiks õppetunniks" lävepakuküsitluste tulemusi, mis näitasid, et ta jäi presidendivalimiste esimeses voorus teisele kohale.

"See on karm õppetund mulle ja kõigile võimuesindajatele. See on põhjus tegelemiseks meie tehtud vigadega," märkis president.

Ukraina ekspeaminister Tõmošenko kahtleb lävepakuküsitluste aususes

Ukraina ekspeaminister Julia Tõmošenko mõistis pühapäeva õhtul hukka ebaausad lävepakuküsitlused, mis näitasid tema väljalangemist presidendivalimiste teisest voorust.

Tõmošenko sõnul näitasid tema kampaaniameeskonna arvutused, et ta jäi 20,9 toetusprotsendiga teisele kohale.

Küsitlused näitasid pikemat aega telekoomiku võitu

Ukrainas toimus pühapäeval presidendivalimiste esimene voor, mille võidab küsitluste järgi koomik Volodõmõr Zelenski, kuid põhiküsimuseks on, kas teise vooru pääseb praegune riigipea Petro Porošenko või endine peaminister Julia Tõmošenko.

Telesarjas presidenti mängiv Zelenski alustas kampaaniat teiste varjust, kuid korruptsiooni ja paigal tammuva elatustaseme taustal on praegu Ukrainas kõige rohkem neid, kes ütlevad, et hääletavad Zelenski poolt.

41-aastane uustulnuk, kes mängib peaosa sel nädalal kolmandat hooaega alustanud poliitilises komöödias "Rahva teener", on küsitlustes 25-protsendise toetusega esimene.

Kui Zelenski presidendiks saab, siis ta hakkab juhtima 45 miljoni elanikuga riiki, mis on viimastel aastatel saanud maitsta sõda, territooriumi kaotust ja ülestõusu ning mis püsib Euroopa ühe vaeseima riigina.

Esimese vooru põhiküsimus on: kes läheb Zelenskiga vastamisi teises voorus - kas ametisolev president Porošenko või ekspeaminister Tõmošenko?

Üks viimastest küsitlustest näitas, et mõlemad on umbes 17 protsendise toetuse juures. Samas näitas teine uuring, et teise vooru jõuab Porošenko.

Noorte seas menukas Zelenski tunnistab, et tal pole "mitte mingeid kogemusi", kuid siiski rõhutab, et tal Ukraina juhtimiseks jaksu jagub.

"Mul pole kõiki teadmisi, kuid õpin neid nüüd," lausus ta uudisteagentuurile AFP varem märtsis. "Ma ei taha näida nagu idioot."

Kriitikud näitavad näpuga tema valimismanifesti ähmasusele ja toovad esile, et selle võtmeosad valiti sotsiaalmeedias hääletusega.

Tema toetajad ütlevad, et ta on ainus värske nägu, kes suudab Ukraina poliitika puhtaks teha.

Mõned aga väidavad, et Zelenski on oligarh Igor Kolomoiski "käpiknukk". Kolomoiski omab koomiku saateid edastavat telekanalit, kuid eitab väidet, et ta on Zelenskiga poliitiliselt seotud.

Lävepakuküsitluste tulemused esitatakse arvatavalt kell kaheksa õhtul, esimesed ametlikud hääletustulemused laekuvad mõni tund hiljem. 

Kui ükski kandidaat esimeses voorus võiduks vajalikku 50 protsenti häältest ei kogu, korraldatakse 21. aprillil teine valimisvoor.

Ukraina politseile on laekunud 1600 kaebust valimisrikkumiste kohta

Ukraina politsei teatas pühapäeval, et on saanud presidendivalimistega seoses 1600 kaebuste valimisreeglite rikkumiste kohta.

Ukraina siseministeerium edastas Facebookis kaebuste üldarvu kella 18 seisuga ehk kaks tundi enne valimisjaoskondade sulgemist presidendivalimiste esimeses voorus.

Rikkumiste seas on loata kampaaniategevus valimisjaoskondades, katsed valijaid ära osta ja valimissedelite eemaldamine.

Keskvalimiskomisjoni sekretär Natalia Bernatska ütles varem, et kella 16.30 seisuga ei ole valimistel süsteemseid rikkumisi tuvastatud.

"On esinenud üksikuid valimissedelite pildistamise ja inimeste valimisjaoskondadesse transportimise juhtumeid, kuid üldiselt on viiakse valimisi läbi standardite järgi," sõnas ta.

Toimetaja: Mait Ots, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: