ERR Kiievis: Ukraina sõjaväelased Donbassi asjus mingit läbimurret ei usu

Pühapäevaste Ukraina presidendivalimiste üheks teravamaks teemaks on kahtlemata sõja jätkumine riigi kaguosas. Kõik peamised kandidaadid lubavad selles küsimuses läbimurret. Sõjaväelaste hinnangul kiiret muutust siin siiski oodata ei ole.

Taevase sajakonna allee Maidani kõrval meenutab tänaseni, mis juhtub, kui võim jõuga oma rahva vastu läheb, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Veel viis aastat tagasi oli see tänav nagu ka Maidan barrikaadides ning mälestus enam kui saja inimene surnuks tulistamisest oli värske. Täna on siin ümberringi tavaline elu, kuid läbi ei ole saanud sõda idas. Donbassis on praeguseks surma saanud enam kui 10 000 inimest.

Kiievi territoriaalkaitse juht Nikolai Bilosvit, kutsunginimega Akula ehk hai on idarindel sõdinud kolm aastat. Tema hinnangul on kõige kurvemaks pikale veninud sõjas, et hulk inimesi on jäänud Venemaa ajupesu vangi.

"Viies sõja-aasta. Ja selle viie aastaga on seal suureks saanud lapsed, keda kasvatatakse Venemaa patriotismi vaimus. Kõige raskem minu jaoks - me peaksime tegema nii, et need inimesed usuksid meisse. See on kõige raskem. Territooriumi tagasisaamine on aja küsimus," rääkis Bilosvit.

Akula teenistuskaaslaste hulka kuulub ka mehi, kes on eluga välja tulnud legendaarsetest lahingutest Donetski lennuväljal. Tankist Vladimir Ozirnõi on veendunud, et Sergei Prokofjevi nimelist lennujaama enam kunagi üles ei ehitata.

"Sealt ilmselt ei lenda enam mitte keegi mitte kusagile. Lennujaama sellest ilmselt keegi enam kunagi ei tee. Maksimum oleks mingi memoriaal," arvas Ozirnõi.

Populaarseim presidendikandidaat, seni koomikuna tuntust kogunud Vladimir Zelenski lubab, et paneb riigipeana kõik tähtsamad küsimused referendumile. Kas Kremli-meelsete võitlejate käes olevate alade kuuluvuse võiks panna rahvaküsitlusele?

"Mis referendum? See on meie maa. Ühine, ainuke, põhiseaduse kohaselt, kõigi seaduste kohaselt. Venelased võitlesid minuga koos, meie Ukraina venelased. Tatarlased võitlesid minuga koos, minu väeüksuses. Kellega me peaksime kokku leppima?" kommenteeris komandör Ozirnõi.

Aasta rindel arstiabi organiseerinud Olga Omeltšuki sõnul jätkub ka täna Ukrainale piisavalt patrioote nagu ka nn separatiste, ja seda isegi pealinna, kuid nad on kindlas vähemuses.

"Separatiste on erinevaid. Kui me vaataksime praegu siin Kuldse värava väljakul ringi, siis me ilmselt ei näeks neid üldse vähe. Aga separatistideks nimetan ma inimesi, kes näevad territoriaaljaotust teisiti, kui seda näeb ette põhiseadus. Neid oleks siin ümberringi oma viisteist tükki kindlasti," arvas Omeltšuk.

Ametlikult ei olegi Ukraina Venemaaga sõjas. Kui varasemalt nimetati olukorda terrorismivastaseks operatsiooniks, siis täna on tegemist ühendjõudude operatsiooniga.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: