EuroSpike'i pikamaa tankitõrjesüsteemi pakkumine tunnistati vastavaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eurospike'i koduleht
Eurospike'i koduleht Autor/allikas: www.eurospike.com

Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus (RKIK) tunnistas pikamaa tankitõrjesüsteemi hankel ainsa pakkuja, Saksamaa firma EuroSpike GmbH pakkumise vastavaks, lähiajal algavate läbirääkimiste käigus selgub sõlmitava raamlepingu maksumus.

Mõni nädal tagasi otsustas rahandusministeerium hanke osas järelevalvemenetlust mitte algatada, kuna Prantsuse relvatootja MBDA järelevalvetaotluses viidatud võimalike rikkumiste puhul pole RKIK oma tegevuses riigihangete seadusega vastuollu läinud ning selle algatamiseks puudus seetõttu alus.

MBDA väitel oli hange suunatud, ettevõte tutvus hanke tingimustega, kuid taotlust hankel osalemiseks ei esitanud. Kaitseinvesteeringute keskus on korduvalt väljendanud kahetsust MBDA otsuse üle, kuna hanke tingimused oleks võimaldanud MBDA-l hankel osaleda, ütles RKIK-i kommunikatsioonijuht Ingrid Mühling BNS-ile.

Tankitõrjerelvade hanke puhul on tegemist konkurentsipõhise läbirääkimistega hankemenetlusega, mille tulemusel on kavas sõlmida seitsme aasta pikkune raamleping. Hanke eeldatav maksumus koos täiendava ostuvõimalusega on 40 miljonit eurot.

EuroSpike'i relvasüsteemi kasutab 31 riiki, neist 18 NATO ja Euroopa Liidu riiki, teiste hulgas Saksamaa, Belgia, Hispaania, Holland, Tšehhi, Itaalia, Rumeenia, Sloveenia, Läti, Leedu ja Soome. MBDA relvasüsteemi kasutab praegu ainult Prantsusmaa.

Hangitav süsteem parandab oluliselt jalaväebrigaadide tankitõrjevõimekust, kuna suureneb laskekaugus ning võimalust vastast mõjutada ka siis, kui ta on otsenähtavuse ulatusest väljas.

"Tegemist on täna kaitseväes kasutatavate tankitõrjerelvade edasiarendusega, millel on niinimetatud "lase – vaatle – korrigeeri" laskevõimekus. Raketi eesoas asuv kaamera võimaldab sihturil näha sama pilti, mida näeb rakett ning seega on võimalik rakett täpsemalt sihtmärgile suunata. Seda ka olukorras, kus otsene silmside sihturi ja sihtmärgi vahel puudub," selgitas major Alar Karileet mullu BNS-ile.

Karileeti sõnul peab relv koos laskemoona ja lisavarustusega olema kasutatav nii sõidukile kinnitatuna kui ka jalgsi liikuval üksusel ning olema jõukohane kaasas kanda. Hangitavad relvasüsteemid on mõeldud jalaväebrigaadide tankitõrjekompaniide relvastuse uuendamiseks, kus neid õpivad kasutama ajateenijad.

MBDA on Euroopa kaitsetööstusettevõte, millel peakorter asub Ühendkuningriigis ning kontorid ja tootmisüksused Prantsusmaal, Itaalias, Hispaanias ning lisaks USA-s. Tegu on ühisettevõttega, mille omanikeks on 37,5-protsendilse osalusega Prantsuse Airbus, 37,5-protsendilise osalusega Ühendkuningriigi BAE ning 25-protsendilise osalusega Itaalia Leonardo.

MBDA on Eestile varem tarninud tankitõrjesüsteemi Milan ning õhutõrjerakette Mistral.

EuroSpike GmbH omanikeks on Saksa relvatootjad Diehl BGT Defence ja Rheinmentall Defence Electronics võrdselt 40-protsendiliste osalustega, 20 protsenti kuulub süsteemi välja arendanud Iisraeli relvatootjale Rafael Advanced Defense Systems läbi Hollandi valdusfirma ERCAS B.V.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: