Ansip: miks EKRE peab ühiskonda lõhestama ja Eestile halba tegema? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi/ERR

Kauaaegse peaministri ja Reformierakonna endise esimehe Andrus Ansipi hinnangul on EKRE valitsusse kaasamise suurim probleem see, et erakond lõhestab teadlikult Eesti ühiskonda.

"EKRE probleemiks on nende lõhestavad tegutsemised: kus arste vastandatakse patsientidele, kus kohtunikke vastandatakse õiguskuulekatele kodanikele, kus alavääristatakse meie kõrgharidussüsteemi, kus ei tehta mingit vahet nendega, kes räägivad, et Hitler oli hea väejuht. See pole vastuvõetav. Ja need tekitavad reaktsioone ja eriti väljapool Eestit ning teevad Eestile palju halba. Miks EKRE peab Eestile halba tegema?" küsis Ansip Vikerraadiole antud pikemas usutluses.

"Kui ühe partei toetus on 20 protsenti, aga 70 protsenti valijatest välistab selle, siis on üksjagu riskantne ignoreerida neid 70 protsenti. Mõistlikum oleks luua koalitsioon nendega, kellega on valijate enamusega kattuvus. Kui Keskerakonna valijate teine eelistus on sotsiaaldemokraadid või Reformierakond, siis tuleks otsida lahendusi selle baasilt. Tuleb vaadata, milliseid koalitsioone Eesti elanikud arvestavad."

Ansipi sõnul ei tohiks koalitsioonide moodustamisel piisata sellest, et lugeda 51-ni, vaid tuleks hinnata seda, millised koalitsioonid on ühiskonnale vastuvõetavad ja millised mitte.

"Kui vaadata avaliku arvamuse küsitlusi, mis räägivad inimeste teistest eelistustest või sellest, kelle poolt nad mitte mingil juhul ei hääletaks, siis on kõige konfliktsemad erakonnad EKRE ja Keskerakond. Kui koalitsiooni tahavad moodustada just need erakonnad, mida valdav osa Eesti avalikkusest välistab, on konflikt sisse planeeritud."

Ansipi sõnul ei käi jutt üksikutest viimase aja räuskamistest või ebaõnnestunud intervjuust Deutsche Wellele.

"Need on aastate pikku välja kujunenud ja neist ei saa jagu niisama mööda minnes. Edukas saab olla valitsus, mis vastab avalikkuse ootustele, sealhulgas ajakirjanduse ootustele. Aga lihtsalt öelda valijatele, et meile teie arvamus korda ei lähe, saime teie hääled kätte ja kohtume nelja aasta pärast, demokraatlikus ühiskonnas nii asjad käima ei peaks."

Ansipi sõnul on väga palju räägitud EKRE 100 000 valijast, aga millegipärast unustatakse nende inimeste mured, kes andsid oma hääle neile erakondadele, kes praegu valitsust ei moodusta.

"Kui mina valitsust moodustasin, siis üritasime midagigi üle võtta opositsiooni jäävatelt erakondadelt, et valitsuse tegevus oleks laiapindsem. Ma sain selle eest isegi pahandada, et me varastame kellegi teise ideid," rääkis Ansip.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: