Tallinn hakkab Aegnat ökosaareks arendama

Aegna saarel on kevadkogritsad
Aegna saarel on kevadkogritsad Autor/allikas: Hugo Udusaar

Tallinn sai Aegna saare arendamiseks toetust Kesk-Läänemere programmist ning kavatseb nüüd saare muuta nutikaks säästva loodusturismi sihtkohaks. Sihtgrupiks on eelkõige välismaine turist, projekti lõpptähtaeg on 2021. aasta kevad.

Kaheaastase projekti eelarve on 215 000 eurot, millest toetusena saadi 183 000. Projekti lõpuks on Aegna arendatud uueks turismisihtkohaks, kasutatud nutikaid lahendusi saare looduse säästmiseks ja külastajakogemuse tõstmiseks ning arendatud saarelist ettevõtlust, kirjeldas

Tallinna finantsteenistuse välisprojektide kompetentsikeskuse juhtivspetsialist Kristel Kibus.

"Selleks, et oleks võimalik ökoturismi nõudeid täita, korrastatakse Aegnal ka jäätmemajandus ja parandatakse külastajataristut," ütles ta ERR-ile.

Projektiga töötatakse välja ka linnaliste saarte turismikontseptsioon ja käsiraamat. Projektiga toetust saanud teine saar on Vasikkasaari Helsingis. "Neid kahte saart turundatakse kui loodusturismi uusi nutikaid ja ökoloogiliselt jätkusuutlikke ökosaarte näiteid," ütles Kibus, kelle sõnul saavad mõlemal saarel olema uued nutikad lahendused, uued marsruudid, uued teenused, hariduslik teave ja võimalused turistidele.

Kuivõrd oodata on turistide arvu märkimisväärset kasvu, siis peab välja mõtlema, kuidas Aegna saare looduskeskkond jääks kahjustamata. Kibus nimetab seda eesmärki "nullkahjuks". "Seda tehakse kahjulike mõjude minimeerimise meetodite väljatöötamise ja maksimaalse haridusliku ja meelelahutusliku positiivse mõju abil külastajate jaoks," selgitas ta.

Tuleviku sihtgrupiks nimetas Kibus välismaist turisti. "Projekti sihtgrupp on pigem välismaalased, kuid tänu sellele projektile on ka eestlastest külastajate jaoks loodud samad võimalused kui välismaalastele," ütles ta.

Selleks, et turisti saarele viia, peab kindlasti muutma paremaks laevaühendust. Praegu on Tallinna-Aegna laevaliin hooajaline ning reisijaid teenindatakse mai keskpaigast kuni septembri keskpaigani. Näiteks tänavu on plaanitud laevaliin käima panna 17. maist.

"Ligipääsetavuse parandamine on osa projekti tegevustest ning kindlasti me loome täiendavaid võimalusi külastajate pääsemiseks saarele. Ühe võimaliku lahendusena on laual ka laevagraafikute tihendamine," rääkis Kibus.

Praegune saare külastajate arv aastas jääb Kibuse sõnul hinnanguliselt 6000 ja 7000 inimese vahele. "Liinilaevaga sõidab suvehooajal umbes 5000 inimest, sellele lisanduvad oma veesõidukitega saarele tulnud," ütles ta.

Kui kõik läheb nii nagu plaanitud, peaks Aegna nutikaks ökosaareks muutmise projekt lõppema 2021. aasta kevadel.

Aegna kuulub administratiivselt Tallinna Kesklinna linnaosa haldusalasse. See on ainuke meresaar, mis jääb Tallinna piiresse. 2017. a seisuga oli saarel 11 püsielanikku.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: