Jan Kaus: kiri riigikogu esimehele Henn Põlluaasale

Kirjanik ja muusik Jan Kaus
Kirjanik ja muusik Jan Kaus Autor/allikas: Raul Saaremets /ERR

Riigikogu esimees Henn Põlluaas on öelnud, et EKRE on poliitiliste arengute tagajärg. Olen selle hinnanguga nõus, aga EKRE on tagajärg ka laiemas mõttes: liberaalse demokraatia võimaldatava arvamusvabaduse tagajärg, kirjutab Jan Kaus.

Lugupeetud Henn Põlluaas! Andsite 6. aprillil portaalile Objektiiv intervjuu seoses asjaoluga, et teid valiti riigikogu esimeheks. Soovin teile õnne ja jõudu!

Teie poole pöördun aga seetõttu, et teil paluti  anda oma nägemus normaalsest Eesti ühiskonnast. Lubage refereerida üht osa teie vastusest: "Me väärtustame tõelisi väärtusi, mitte mingisuguseid väljamõeldud libaväärtusi, nii-ütelda liberaalse demokraatia väärtusi ja seisukohti, vaid just seda, mis on ühendanud meie ühiskonda ja rahvast ja ka laiemalt Euroopa ühiskonda aastasadu või -tuhandeid…".

Seoses sellega tundsin vajadust saata teile üks link. Seda artiklit lugedes selgub üsna kiiresti, et esimene asi, mida te enda ideaalühiskonna teostumiseks saaksite teha, oleks oma ametikohast loobumine.

Asi selles, et seades liberaalse demokraatia tervikuna kahtluse alla, ründate te ühtlasi oma ametikohta ja sedakaudu süsteemi, mis võimaldas teile sellise ametikoha eraldamist. Lihtsamalt öeldes: vabad valimised ja võimude lahusus on otseses seoses liberaalse demokraatia ajaloolise arenguga ja selle kaudu ka Euroopa viimase paarisaja aasta ajalooga, sealhulgas Eesti iseseisvusega.

Te olete muuhulgas öelnud, et EKRE on poliitiliste arengute tagajärg. Olen selle hinnanguga nõus. Ent EKRE on tagajärg ka laiemas mõttes: liberaalse demokraatia võimaldatava arvamusvabaduse tagajärg.

Kui teile ja teie mõttekaaslastele tundub nüüd, et mu siinse kirjatüki näol on tegu järjekordse rünnakuga EKRE vastu, siis lubage kinnitada, et see ei ole seda. Minu kiri on suunatud ainuüksi teile, teie poliitilised eelistused on selle kirja kontekstis olulised, aga mitte kesksed.

Õieti ajendas mind kirjutama isegi mitte niivõrd teie isik, kuivõrd sellele eraldatud mandaat; tõsiasi, et parlamendi spiikri amet eeldab asjade tavapärasest hoolikamat läbimõtlemist. Kinnitan teile, et kirjutaksin riigikogu spiikrile ka siis, kui too oleks sotsiaaldemokraat ja väidaks konservatiivse mõttelaadi kohta, et see on mingi ajaloota väljamõeldis, mis ei kuulu Euroopa kultuuri.

Teiseks ei käsitle ma siinset kirjatükki mitte rünnaku, vaid kaitsena. Ja mitte ainult liberaalse demokraatia, vaid ennekõike vastutustundliku väljenduslaadi kaitsena. Osalt võtsin teile kirjutada just seetõttu, et vastutustundlik suhtlus paistab teiegi jaoks olevat oluline.

Lubage kinnitada, et pole midagi halba asjaolus, et teile liberaalne demokraatia ei meeldi. Võimalik et unistate ka vabade valimiste ja võimude lahususe lõpetamisest. Sellinegi mõttekäik pole vabade valimiste ja võimude lahususe maailmas lubamatu. Ent kui te esitate sellist hoiakut oma ametikohal, satute te viimasega tahes või tahtmata vastuollu, esindate ja praktiseerite seda, mida nimetate teisal "libaväärtusteks". Raske uskuda, et te sellist vastuolu soovite. Või kuidas?

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: