Malle Pärn: sõbralik soovitus kõigile EKRE juhtide mahategijatele

Malle Pärn
Malle Pärn Autor/allikas: Erakogu

Poliitikud ja riigiteenistujad peavad suutma kriitikat taluda, nad ei tohi sellele vastata kriitikut laimava sildistamisega. Nende töö on ühiskonna elukorraldust normaalselt suunata ja juhtida. Kui nad teevad vigu, siis on igal kodanikul õigus neid kritiseerida, kirjutab Malle Pärn.

Soovitan kõigile EKRE juhtide mahategijatele: ärge õngitsege nende kõnedest välja üksikuid lausejuppe, mis näivad teie isiklikke konnasilmi riivavat, kuulake ära terve kõne.

Püüdke mõista, mida nad teile öelda tahavad! Nende kõned on sisukad, seal on alati palju rohkem mõtteid kui see üks väike lausejupp, mille meedia kinni püüab, õhku täis pumpab ja meie rehielamu lae alla lendlema paneb. Ja mille iga endastlugupidav liberaal ränga solvanguna paljusõnaliselt hukka mõistab.

Ja kui te EKRE juhte intervjueerite, siis ärge esitage neile kogu aeg ühtesid ja samu lapsikuid süüdistusi, mille nad on juba kümneid kordi avalikult ümber lükanud. Küsige olulisi asju, laske neil rääkida, mida nad mõtlevad ja mis neile oluline on.

Kuulake, missugused on nende positiivsed ideaalid. Küll te näete, et nad on täiesti normaalsed ja isegi huvitavad inimesed, kui te neisse normaalselt suhtute, kui te neid kogu aeg ei suru kaitseseisundisse mingeid liivakasti tasemel teemasid ikka uuesti ja uuesti üle ketrama.

Mõelgem, mida kõike on viimase nelja aasta jooksul EKRE kohta öeldud? Miks see kõik on lubatud? Miks mitte keegi ei ole kunagi nõudnud kellegi vabandamist EKRE ees? Miks mitte keegi ei ole kunagi mõistnud hukka EKRE laimamist, mis on läinud labasuste ja roppusteni välja?

Palun väga, keegi enda meelest tähtis sisserändaja Abdul Turay lajatab: "EKRE ei ole lihtsalt harilik parempoolne populistlik erakond, vaid paneb parempoolsed populistlikud erakonnad piinlikkust tundma. Nad on nagu parempopulistide küljes rippuvad parasiidid, lihtlabased fašistid."

Ja seda avaldatakse meie meedias? Ja see meedia peab endast lugu? Vähe sellest, et see on laim, see on ka absurdne ja lapsikult rumal laim!

Aga mis juhtuks siis, kui keegi kleebiks samasugused sildid selle Turay külge: "parasiit, kes Suurbritannias hakkama ei saanud, paneb sotsiaaldemokraadid piinlikkust tundma, ronis vähemarenenud maale ja ripub parasiidina Eesti ühiskonna küljes, fanaatiline hitlerlane?"

Küllap kõik sotsid, koos oma kisakooridega, tormaksid seda hukka mõistma.

Aga miks tema tohib laimata seaduskuulekaid põliselanikke, pealegi veel tervet erakonda ja selle toetajaid? Normaalses riigis oleks politsei ta otsekohe vähemalt vestlusele kutsunud. Natuke ühiskondlikult kasulikku tööd ei teeks sellisele ülbele laimajale paha.

Sotsid ja reformikad tohivad koguni terve riigi mainet kahjustada ja julgeolekut ohustada, käia välismaal oma riiki laimamas ja maha tegemas? Ka sellega peaks tegelema politsei, see ei ole enam sõnavabadus.

Kui keegi läheb üle piiri ning alandab riigi või kaaskodanike väärikust, siis lausa tuleb tema sõnavabadust piirata.

Tuletan siin alljärgnevalt veelkord meelde meedias levitatavaid laimavaid sildistamisi: natsid, fašistid, kremli käsilased, stalinistid, putinistid, rassistid, ksenofoobid, homofoobid, kaabud, paremäärmuslased, äärmuslased, populistid, kasulikud idioodid, patoloogiline valetaja, umbluu-finantsist, kitseaednik.

Sõbrad, kas see on kriitika? Kus on tõestused ja viited nendele epiteetidele? Kuidas küll inimesed üldse ei näe, mida nad ise teevad? Teistele on kanged etteheiteid tegema, ehkki ise käituvad sama hullusti?

Piinlik peaks olema meie praeguses olukorras mingit ebaviisakat käitumist ette heita ainult EKRE-le! Kõik peaksid ennast peeglist üle vaatama! Kanakarja kambakas on meil juba nagu rahvusspordiks kujunenud.

Meil on ainult üks võimalus, kuidas rahumeelselt ja mõistlikult edasi minna: kuulutame välja amnestia. Hakkame otsast peale. Hakkame viisakalt suhtlema, püüame üksteisest (ja endast) lugu pidada! Lööme palli, mitte vastasmängijat!

See üleskutse, nagu kõik mu eelmised üleskutsed mõistlikule dialoogile, jääb küll vist jälle hüüdjaks hääleks kõrbes.

Iga rahvas vajab konservatiive. Konservatiiv on ühiskonna selgroog, igast painutusest sirutab ta selja uuesti sirgeks. Rahvas, kes konservatiivid paariateks kuulutab ja ühiskonnaelust kõrvale tõrjub, on astunud enesetapu teele.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: