Tarbijahinnad kasvasid juunis aastaga 2,4 protsenti

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Toidu- ja esmatarbekaupade kauplus. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Statistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks võrreldes eelmise aasta juuniga 2,4 protsenti. Mullusega võrreldes mõjutasid mõjutasid indeksit enim toit ja mittealkohoolsed joogid, mis andsid kogutõusust ligi 30 portsenti.

Võrreldes tänavuse aasta maikuuga kasvas tarbijahinnaindeks 0,2 protsenti.

Kaubad kallinesid 2018. aasta juuniga võrreldes 1,8 protsenti ja teenused 3,5 protsenti.

Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta juuniga võrreldes tõusnud 0,8 protsenti ja mittereguleeritavad hinnad 2,9 protsenti.

Eelmise aasta juuniga võrreldes mõjutasid tarbijahinnaindeksit enim toit ja mittealkohoolsed joogid, mis andsid kogutõusust ligi 30 protsenti. Kolmveerandi sellest andis 26 protsenti kallinenud köögivili.

Suuremat mõju indeksi muutusele avaldasid veel aastataguse ajaga võrreldes 29,4 protsenti kallinenud puhkusereisid ning eluase (tahkekütus oli kallinenud 14,6 protsenti, torugaas 11,3 protsenti ja üürid 7,3 protsenti). 

Võrreldes eelmise aasta juuniga oli bensiin ühe protsendi võrra odavam, aga diislikütus 0,5 protsenti kallim. Toidukaupadest on sama ajaga enim kallinenud kartul (66 protsenti), värske köögivili (32 protsenti) ja riis (12 protsenti), odavnes aga värske kala (12 protsenti).

Maiga võrreldes mõjutas juunis tarbijahinnaindeksit kõige rohkem transport ­- bensiin odavnes 3,2 protsenti ja diislikütus 2,6 protsenti. Suuremat mõju indeksi muutusele avaldas veel puhkusereiside (13,9 protsenti)  ja majutusteenuste (12,5 protsenti) hinnatõus ning värske puuvilja (6,5 protsenti) kallinemine.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: