Nelja aasta suurima külastajate arvu saavutanud teletorn jäi mullu kahjumisse

Tallinna teletorn.
Tallinna teletorn. Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Tallinna teletornile oli eelmine aasta külastajate arvu poolest viimase nelja aasta parim, kuid sellest hoolimata lõpetas sihtasutus aasta üle 214 000 euro suuruse kahjumiga. Teletorni juhataja Jüri Kriisemanni sõnul on teletorni eesmärk vaatamisväärsust arendada ja hallata ning kasumi teenimine pole nende peamine siht.

Tallinna teletornis käis mullu 157 000 külastajat. Teist hooaega toimus 1970-ndatesse aastatesse viiv näitus "Banaane ei ole", mille vastu oli külastajail suur huvi ja tänu heale ilmale hoiti näitust lahti ka kahel oktoobrinädalal.

Külastajatest ligi 60 protsenti olid siseturistid, naaberriikide turiste käis aga varasemast vähem: Läti turistide arv kahanes 30 protsenti, Vene turiste oli 16 ja Soome turiste 13 protsenti vähem.

Teletorni restoran on sihtasutuse hinnangul hästi tööle hakanud ning mullu jaanuaris uuendati ka suveniiripoe sisustust ja veebipoodi.

Teletorni tulemiaruandest ilmneb, et sihtasutus teenis mullu 1,8 miljonit tulu ja jäi 214 379 euroga kahjumisse. Kui kõrvutada neid numbreid 2017. aastaga, on erinevus märkimisväärne, sest toona oli neil tulusid 6,1 miljonit eurot ja kasum 4,2 miljonit eurot.

Jüri Kriisemann selgitas ERR-ile, et teletorn on kõigi oma tegutsemisaastate jooksul olnud kahjumis, välja arvatud 2017. aastal.

"2017. aasta erakorraline kasum tulenes asjaolust, et 2017. aasta esimese kvartali lõpuks täitis SA Tallinna Teletorn EAS-i ees võetud kohustused sihtfinantseerimise toetuse saamiseks ja tulu sihtfinantseerimisele summas 4,5 miljonit eurot kanti muude äritulude alla," lausus ta.

Kriisemann märkis, et põhikirja järgi peab sihtasutus arendama, haldama ja majandama teletorni kui ajaloolist, arhitektuurilist ja turismiobjekti, pakkuma kvaliteetseid turismi-, kultuuri- ja vaba aja teenuseid ning turundama teletorni kui rahvusvahelise tähtsusega vaatamisväärsust.

"Põhikirjaliste eesmärkide täitmiseks saadud sihtfinantseering EAS-ilt on vaja nõuetekohaselt amortiseerida ja seetõttu ei olegi kasumi teenimine Tallinna Teletorni SA esmaseks prioriteediks," lisas ta. 

Teletorni müügitulu kasvas eelmisel aastal ligi 23 protsenti 1,386 miljoni euroni, 2017. aastal teeniti tulu 1,101 miljonit eurot. Tulu turismiteenustelt tõusis ligi 18 protsenti 1,295 miljoni euroni. Põhjusena tõi sihtasutus välja piletihinna kallinemise ja suurenenud külastajate arvu.

Ettevõtte tegevuskulud olid 1,171 miljonit eurot, millest põhiosa moodustasid mitmesugused tegevuskulud ja tööjõukulud. 

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: