Reformierakonna hariduseelnõu langes riigikogu menetlusest välja

{{1568111340000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Reformierakonna eelnõu, millega taheti anda valitsusele ülesanne muuta Eesti kooliharidus ühtseks ja eestikeelseks, kukkus riigikogus läbi.

Eelnõu poolt hääletas 32 ja vastu 44 saadikut. Seda toetas ainult Reformierakonna fraktsioon, vastu hääletas enamus Keskerakonna ja EKRE saadikutest ning kolm sotsiaaldemokraati. Ülejäänud jätsid hääletamata. Mitmed poliitikud nimetasid eelnõu Isamaale ja EKRE-le seatud lõksuks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Esmaspäeval esitas valitsuskoalitsioon riigikogule konkureeriva eelnõu eesti keele arengukava väljatöötamiseks.

Reformierakonna fraktsiooni liige, kunagine haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi ütles, et arengukavasid on tehtud mitu korda, kuid sellest ei piisa, et kõik Eestis räägiks eesti keeles. Tema sõnul ei saa Eesti lubada omale kahte erinevat koolivõrku.

"Selle tõttu, et ühiskonnas on tuntav segregatsioon, mis inimarengu aruande põhjal süveneb ja üks osa Eesti inimestest - venekeelsed eelkõige - elavad eraldi, elavad kehvemalt. Kõik algab tegelikult haridussüsteemist ja see haridussüsteem taastoodab seda probleemi," ütles Ligi.

Reformierakond jäi oma eelnõuga üksi, sest nendega koos opositsiooni kuuluva Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liige Katri Raik ütles, et eelnõu on lõks ja nemad sellele eelnõule oma hääli ei anna.

"Lõks on see, et tegelikult võib ka sellest seletuskirjast välja lugeda ka igaüks seda mida ta tahab. Et on ainult loosung lähme üle eestikeelsele õppele, las valitsus teeb tegevuskava, kuidas minna, edasi. Praegusel valitsusel sellist tegevuskava tegemise soovi kindlalt ju ei ole," ütles Raik.

Vastu hääletas enamus Keskerakonnast. Maria Jufereva-Skuratovski ütles, et puudub riskide analüüs.

"Mulle isiklikult tundub,et antud juhul on tegu puhtalt eksperimendiga või siis katsega meie laste suhtes," ütles Jufereva-Skuratovski.

Et Isamaa ja EKRE lubasid valimistel viia koolid eestikeelsele õppele, leidsid mitmed poliitikud, et Reformierakonna eelnõu on lõks just neile kahele koalitsioonierakonnale. EKRE fraktsiooni juht Siim Pohlak kutsus opositsiooni toetama valitsusliidu eelnõu ja nimetas Reformierakonna eelnõu kirvetööks.

"Minu hinnangul ja meie fraktsiooni hinnangul on selle eelnõu üheks tagajärjeks suure tõenäosusega hulk umbkeelseid või venekeelseid lapsi eesti koolides või isegi sellega kaasnev eesti laste venestumine," kommenteeris Pohlak.

EKRE enamus hääletas eelnõu vastu, Isamaa jättis aga hääletamata.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: