USA president lükkas kahe nädala võrra Hiinale kehtestatud tariife

USA dollar ja Hiina jüaan.
USA dollar ja Hiina jüaan. Autor/allikas: Thomas White/Illustration/Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump teatas kolmapäeval suhtlusvõrgustikus Twitter, et otsustas kahe nädala võrra edasi lükata Hiinale kehtestatud tariife, mis oleksid jõustunud oktoobri alguses.

Uued 30 protsendilised tariifid jõustuvad nüüd seega oktoobri keskel, kui vahepeal kaubandussõjas lahendusteni ei jõuta.

"Oleme hea tahte märgina soostunud tollimaksude tõusu lükkama 1. oktoobrilt 15. oktoobrile," kirjutas president. Trumpi sõnul taotles lükkamist teiste seas Hiina asepeaminister Liu He ja ta nõustus sellega muu hulgas Hiina rahvavabariigi juubeli tähistamisega seoses.

Trump tervitas varem päeval Hiina otsust jätta mõned USA tooted tariifitõusust aastaks välja.

"See oli suur lüke," ütles Trump ajakirjanikele otsuse kohta.

USA ja Hiina läbirääkijad peaksid jätkama kahe riigi kaubandussõja lahendamise kõnelusi oktoobris. Sellele eelnenud suve jooksul jõudsid riikide suhted järsult halveneda.

Peking tegi tariifide tõusus mõnedele USA toodetele erandi ning seda peetakse rahupakkumiseks, kuid mitmele tähtsale USA tootele erandit Hiina veel ei teinud. Nende seas on sojaoad ja sealiha.

Erandid jõustuvad 17. septembril ning kehtivad aasta, teatas Hiina riiginõukogu tollitariifi komisjon. Nimekirjas on muu hulgas lutsernigraanulid, mereannid, kalasööt, vormimäärded, vähivastased ravimid ja raviotstarbelised lineaarkiirendid.

Trump mainis kolmapäeval sotsiaalvõrgustikus Twitter Pekingi väljakuulutatud erandeid ning väitis, et kaubandussõda on muutumas Hiina jaoks Pekingi arvatust kallimaks.

Mõlemad kehtestasid 1. septembril teineteisele uued tariifid, mis nüüdseks ulatuvad kokku sadade miljardite dollarite väärtuses toodetele.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: