Vene asevälisminister: Venemaa vastaks USA rakettide ilmumisele Euroopasse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Venemaa asevälisminister Sergei Rjabkov.
Venemaa asevälisminister Sergei Rjabkov. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Venemaa rakendaks vastumeetmeid, kui Ühendriigid peaksid paigutama Euroopasse nüüdseks kehtetu keskmaa tuumajõudude leppega (INF) keelatud rakette, kuid vastus ei pruugi tulla samas regioonis, ütles asevälisminister Sergei Rjabkov.

"Selliste rünnakuvahendite ilmumine, mis seaks nende tegevusulatuse tõttu ohtu märkimisväärse osa Venemaa territooriumist, vähemalt selle Euroopa osa, nõuaks meilt kompenseerivaid meetmeid hüpoteetilisel juhul, kui sellised raketid Euroopas kasutusele võetakse," ütles Rjabkov ajakirjale International Affairs.

"Need kompenseerivad meetmed ei pea piirduma samasuguste või sarnaste süsteemide paigutamisega piirkondadesse, kus need ulatuksid Ühendriikide või kellegi teise uute süsteemideni. Neid ei paigutataks tingimata ainult nendele aladele," sõnas ta.

1987. aastal Nõukogude Liidu ja USA vahel sõlmitud kahepoolne INF-lepe keelas maal baseeruvate 500 kuni 5500-kilomeetrise tegevusraadiusega tiib- ja ballistiliste rakettide, samuti nende stardiseadeldiste ja tugivarustuse tootmise, katsetamise ja paigutamise.

Ühendriigid süüdistasid Venemaad lepingu aastatepikkuses rikkumises, millele Moskva vastas omapoolsete süüdistustega. USA lahkus INF-ist ametlikult 2. augustil.

Kaitseminister Mark Esper ütles augusti alguses, et kuna USA pole enam INF-iga seotud, siis on alustatud juba tööd uute raketisüsteemide arendamisega, mis olid leppega keelatud.

Esperi sõnul tahab USA Hiinale vastu seismiseks paigutada Aasiasse mõne kuu jooksul uued maismaal baseeruvad tavalõhkepeaga keskmaaraketid.

Samas pole Ühendriigid teatanud samalaadsest kavatsusest Euroopas.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: