Eleringi käivitatud uus merekaabel suurendab Saare- ja Hiiumaa varustuskindlust

Foto: Elering

Elektri põhivõrke haldaval riigiettevõttel Eleringil valmis sel nädalal Väikeses väinas Muhu-Orissaare merekaabel, mis tõstab elektri varustuskindlust Saaremaal ja Hiiumaal.

"Seni sõltusid Saaremaa ja Hiiumaa täielikult Väikese väina tammil kulgevatest õhuliinidest, mille rikke korral oleks saared jäänud elektrita. Nüüdsest on Saaremaa ja Hiiumaa tarbijate elektritoide dubleeritud Väikese väina merekaabliga ehk saarte varustuskindlus põhineb kahel eraldi paikneval ühendusel," ütles Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi pressiteate vahendusel.

Hiiumaa saab kogu oma elektri Saaremaa kaudu, läbi Leisi alajaama, selgitas Eleringi pressiesindaja ERR-ile.

Uus kaabel pingestati esmaspäeval ning pärast umbes ööpäev kestnud teistimist toidab see kolmapäevast saadik Saare- ja Hiiumaa elektrivõrke.

Lepingu kaabli rajamiseks sõlmis Elering firmadega Merko Infra ja Connecto aasta tagasi, merekaabli paigaldustööd toimusid tänavu augustis. Kaabel valmistati Soomes Prysmiani tehases spetsiaalselt selle projekti tarvis. Väikese väina esimese merekaabli rajamine läks Eleringile maksma enam kui viis miljonit eurot.

Paigaldatud kaabli ristlõige Autor/allikas: Elering

Järgmisel suvel paigaldavad samad ehitajad samasuguse uue merekaabli ka Suurde väina, kus esimene kaasaegne elektrikaabel alustas tööd neli aastat tagasi. Uued kaablid Väinameres jäävad tarbijaid teenindama 50 kuni 60 aastaks ja on piisavalt võimsad, et tulla toime ka tarbimise märgatava kasvuga.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: