Ratas: kodakondsus tuleks anda kõigile, kes on elanud Eestis vähemalt 25 aastat ({{commentsTotal}})

{{1485193540000 | amCalendar}}

Peaminister ja Keskerakonna juht Jüri Ratas ütles Radio Svobodale antud intervjuus, et järgmistel riigikogu valimistel saab tema partei üheks peamiseks programmiliseks punktiks kodakondsuse andmine kõigile Eestis vähemalt 25 aastat elanud inimestele. Samuti kinnitas ta, et Keskerakonnas Kremli poolt mõjutatud inimesi ei ole.

Kui ajakirjanik Maria Kugel tõi esile venekeelseid valijaid puudutava teema ning märkis, et osal elanikkonnast pole kodakondsust, märkis peaminister, et praegu kuulub koalitsiooni kolm erakonda ning suuri samme sellel teemal astuda ei saa. Samas usub ta, et näiteks kodakondsuse temaatikast saab oluline küsimus järgmistel valimistel.

"Esiteks on kõik Eesti elanikud meie partei jaoks olulised, pole tähtis, kas nad räägivad vene või eesti keeles. Mulle on väga hästi teada, et on olemas ka kodakondsust puudutav probleem, paljud inimesed siin Eestis omavad nn halli passi. Me leiame, et see on ebanormaalne olukord, kui riigi elanikud ei oma kodakondsust ning üks punkt meie programmis ütleb, et kõik inimesed, kes on elanud siin 25 või rohkem aastat, saaksid Eesti passi. Kuid me kõik teame, et praegu kuulub valitsuskoalitsiooni kolm partnerit ning selleni on praegu veel võimatu jõuda. See saab olema konkreetne eesmärk järgmistel parlamendivalimistel. Ning praegu koos uue koalitsiooniga teeme väikseid samme. Näiteks perekonnas, kus vanematel on erinevad passid - hall pass ja teise riigi pass, võivad lapsed saada Eesti passi," selgitas Ratas vastuseks.

Esmaspäeva õhtul selgitas Ratas oma seisukohta ka "Aktuaalsele kaamerale" antud telefoniintervjuus.

"Esiteks ma ütlen seda, et Eestis on endiselt kümneid tuhandeid inimesi, kes on siin elanud aastakümneid ja kes ei ole tänaseni kodanikuks saanud. Me peame arvestama, et nendel inimestel on sündinud Eestis lapsed, lapselapsed - kogu nende elu on olnud siin," sõnas peaminister.

"Nüüd edasi - Eestis elavate kodakondsuseta isikute arvu vähendamine on kindlasti küsimus, mis aitab lahendada mitmeid probleeme Eestis. Esiteks on oluline meie julgeoleku seisukohast, et Eestis elavad inimesed on Eesti kodanikud. Teiseks, me kaotame päris palju oma ühiskonnas ka sotsiaalset tõrjutust ja vähendame seda. Ja ma arvan, et meie ülesanne on teadvustada aastakümneid Eestit koduks pidanud inimestele, et nad ei ole siin võõrad," jätkas Keskerakonna juht.

"Sellel seisukohal on olnud Keskerakond aastaid," rõhutas Ratas. "Viimane kord Keskerakonna fraktsioon vastava seaduseelnõu algatas 2014. aastal ja tõesti see räägib siis inimestest, kes on elanud enne 20. augustit 1991 Eesti riigis. Kindlasti need inimesed, kes on teinud koostööd omaaegsete jõustruktuuridega, loomulikult neid inimesi ei ole kunagi siia sisse arvestatud."

"Aga kahjuks on olnud seis Eesti riigis selline, et seda teemat ei ole kunagi lastud laua peale tulla," nentis peaminister lõpetuseks. "Ka tänases koalitsioonis ei ole selles osas ju kokkulepet olemas. Järelikult enne järgmisi riigikogu valimisi selles küsimuses lahendust Eesti ühiskonnas ei leita."

Ajakirjanik uuris Rataselt ka Keskerakonna Venemaa-suunalise poliitika kohta:

"Teie erakonna valimiseelses programmis räägiti suhete parandamisest Venemaaga. Nüüd aga otsustati Eesti välispoliitikat jätkata muutusteta. Kuidas te praegu suhteid Venemaaga arendate?

Tõenäoliselt tahaksid kõik koalitsioonipartnerid neid suhteid üles ehitada. Venemaa on meie naaber nii nagu ka läti või Soome. Kuid me kõik teame praegust olukorda Euroopa Liidu ja Venemaa vahel. Ja Eesti on Euroopa Liidu liige.

Kas Eesti kavatseb sanktsioonide vastu hääletada?

Nagu ma ütlesin, on Eesti Euroopa Liidu jaoks väga stabiilne partner.

Seega paati kõigutama ei hakka, hääletate sanktsioonide poolt?

Kui me tahame, et Euroopa Liit jätkaks ka edaspidi eksisteerimist, siis jah. Praegu on seal 27 riiki ning on võimatu, et üks neist teeks teistega võrreldes midagi 100-protsendiliselt erinevat.

Poliitika NATO suunal püsib muutumatu?

Jah, Eesti on NATO liige ja väga aktiivne liige, see on meie riigi jaoks tähtis. Võib öelda, et viimased 25 aastat on meie välis- ja julgeolekupoliitika olnud väga stabiilne.

Kas pärast Krimmi annekteerimist ei muutunud see jäigemaks?

Me kõik teame, et Euroopa Liidu ja NATO poliitika muutus.

Kuidas mõjutab Venemaa poliitika Eesti oma, sealhulgas ka teie partei positsiooni?

Venemaa on meie naaber, seal on suur turg, paljud firmad soovivad seal tegevust arendada. Kuid olukorda Eestis formuleerime me koos Euroopa Liidu ja meie partneritega, näiteks Soomega. Venemaaga ei oma me enam nii tihedaid majandussuhteid nagu varem. Mis puudutab sanktsioone, siis mõjutavad need kõiki Euroopa riike. Kuid see pole kõige olulisem küsimus. Olulisem on see, et me tegutseme rahvusvahelise õiguse raamides.

Mulle on öeldud, et teie erakonnas on tekkinud lõhe ja osa parteist ajab poliitikat, mida mõjutab Kreml. Näiteks hiljuti käis Yana Toom Süürias ja seda mitte esimest korda. Kas Kreml mõjutab nüüd juba valitsusparteid "oma" rahvasaadikute kaudu?

Loomulikult mitte. Ma arvan, et kõik nad tahavad, et Eesti oleks tugev ja saaks iga aastaga paremaks. Yana Toom on meie partei liige, väga tugev poliitik. Minu vastus - Kreml meie parteid ei mõjuta. Meid mõjutab meie programm, see, mida inimesed siin Eestis mõtlevad.

Kas te ei leia, et mõningad teie erakonna liikmed tunnevad sümpaatiat Kremli vastu?

Ei ole selliseid inimesi."

Toimetaja: Laur ViirandReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.