X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Valitsuskomisjon kanepi legaliseerimist ei toeta

Reedel kogunenud uimastiennetuse valitsuskomisjon märkis üheselt, et kanepi legaliseerimist ei toetata. Samuti oli komisjonis arutelu all kanepit sisaldavate uudistoodete müümine.

Siseminister Mart Helme ütles, et kanepi legaliseerimine annaks ühiskonnas täiskasvanutele ja eriti alaealistele signaali, et uimastite tarvitamine on tunnustatav.

"Oleme otsustanud mitte toetada kanepi legaliseerimist ning jätkame ennetustööga ja võitleme edasi kanepitarvitamise normaliseerimise vastu," lausus Helme.

Minister märkis, et vaadates tervisekahjusid, mida põhjustavad alkohol ja tubakas, ei ole vaja sinna kõrvale tuua veel kolmandat vabalt kättesaadavat uimastavat ainet.

"Kanepist tulenevad riskid ning negatiivne mõju, ja seda eelkõige noortele, on tõendatud. Kanepitoodete tarvitamine võib anda tõuke mitmete vaimsete häirete ilmnemisele või halvendada seisundit märkimisväärselt," ütles Helme.

Igasugune positiivne kampaania kanepi suunal suurendab noorte seas tarvitamisriski ligi kümme korda, märkis siseminister.

"Uurimused on näidanud noorte tarbimisharjumuste seost ühiskondliku suhtumise ja kuvandiga ehk mida aktsepteeritavam on mürk ühiskonnas, seda sagedasem on tarbimine noorte hulgas," ütles Helme.

Siseministri sõnul kujundab ka narkojoovet mittetekitava kanepit sisaldava toote müümine valearusaamasid.

"Teema on eriti oluline kuna turule on tekkinud mitmeid ettevõtjaid, kelle eesmärk on müüa kanepiga seotud tooteid ehk niinimetatud CBD-poed. Tegemist on Euroopas ja mujal maailmas leviva trendiga, mis võib kaasa tuua hoiakute muutmise ka kanepi tarbimise osas ja seega suurendada uimastite tarvitamist üldiselt," märkis Helme.

Minister lisas, et paljud taolised poed ei ole suutnud tagada oma toodetes joovet tekitava aine THC lubatud piirmäära ja rikuvad sellega seadust. Helme sõnul on politsei- ja piirivalveamet selliste poodide kontrollimise erilise tähelepanu alla võtnud ning selle tulemusena on juba algatatud ka kriminaalmenetlusi.

Uimastiennetuse valitsuskomisjoni kuuluvad siseminister, sotsiaalminister, haridus- ja teadusminister ning justiitsminister, valdkonna eksperdid ning vabakonna ja omavalitsuste esindajad.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: