Eestit ootab ees torm: tuule kiiruseks võib olla kuni 30 meetrit sekundis

{{1576577520000 | amCalendar}}
Tormituul
Tormituul Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eestit võib tabada kolmapäeval rajuilm ja tormituuled võivad ulatuda kuni 30 meetrini sekundis. Ilmateenistus andis välja ka tormihoiatuse.

"Homseks on oodata Eestis tormi, mis haarab enda alla terve maa. Tugev torm murrab puid, põhjustab elektrikatkestusi ning häirib laevaliiklust," edastas ilmateenistus teisipäeval.  

Kolmapäeval päeval tugevneb kiiresti lõuna- ja edelatuul, õhtuks pöördub läände ja loodesse 12-17, puhanguti kuni 25, saartel ja rannikul kuni 30 m/s, seisab hoiatuses.

Kõige tugevamat tuult, kuni 30 meetrit sekundis, ennustab ilmateenistus Harju, Hiiu, Lääne ja Saare maakonda.

Kolmapäeval jõuab üle Lõuna-Skandinaavia ja Põhjalahe Lõuna-Soome kohale uus äga tsüklon, mis muudab meie ilma sajuseks ja tormiseks, seisab esmaspäevases ilmaprognoosis.

Viimati tabas torm Eestit oktoobris ja Lõuna-Eestis olid tuhanded majapidamised elektrita.

Tallinn on kõrgendatud valmisolekus

Seoses tormihoiatusega on Tallinna linna raskete ilmastikutingimuste tagajärgede likvideerimise töögrupp kõrgendatud valmisolekus, teatas linna kommunikatsiooniosakond.

"Tallinna ümbruse lahtede veetaset jälgitakse vastavate seiresüsteemide vahendusel," ütles abilinnapea Kalle Klandorf. "Uudishimulikel ei soovitata minna muulidele ja mereranda kõrgeid laineid nautima, sest see on ohtlik ning võib päästjatele ja politseile lisatööd juurde tuua."

Aknad ja uksed tuleb korralikult sulgeda, autosid ei soovitata puude alla parkida ning jälgida, et reklaamstendid ja muud reklaamalused oleks tormikindlalt kinnitatud. Hoovidest ja rõdudelt tuleks koristada kergesti lenduvad esemed ning võimaliku elektrikatkestuse tarbeks tasub varuda patareisid. Pooleli olevatel ehitusel tuleks jälgida tellingute püsivust ja lahtine materjal viia tuule eest varju.

Abitelefoni 1345 kaudu saab kutsuda abi ootamatute ja kiiret lahendamist vajavate tehniliste olmeprobleemide korral. Samuti saab abitelefoni kaudu anda linnale operatiivset teavet kiiret parandamist vajavatest olukordadest avalikes kohtades. Abitelefoni poole on võimalik pöörduda ka e-maili teel: [email protected]

Kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks helistage hädaabinumbril 112.

Klandorf edastas raskete ilmastikutingimuste tagajärgede likvideerimise töögrupi liikmetele valmisolekuteate, mille kohaselt töögrupi liikmetel tuleb teha ettevalmistusi ja olla valmis oma ülesannete täitmiseks võimalikes rasketes ilmaoludes.

Päästeameti soovitused tegutsemisjuhised tormiks valmistumiseks ning tormi ajal tegutsemiseks

Enne tormi:

 • korja õuest kokku tuulega lendu tõusta võivad esemed;
 • pargi sõiduk lagedale või garaaži;
 • arvesta võimalike elektrikatkestustega: varu koju piisavalt toitu ja jooki;
 • tangi auto kütusepaak täis.

Tormi ajal:

 • püsi siseruumides;
 • ära sõida autoga. Kui sõit on vältimatu, vali sobiv sõidukiirus ning arvesta teele langeda võivate puude või muude takistustega;
 • hoia eemale maha langenud elektriliinidest. Teavita neist Elektrilevi rikketelefoni numbril 1343 ja eluohtlikest olukordadest häirekeskust numbril 112;
 • võimalusel väldi kütmist – korsten võib tugeva tuule tõttu tagurpidi käima hakata, st et kui tuul on väga suur võib see kaaluda üle korstna tavapärase tõmbe;
 • Inimvigastuste ja otsest ohtu põhjustavate purustuste korral helista hädaabinumbril 112.

Juhul kui elekter peaks katkema, siis:

 • teavita sellest ka elektriettevõtteid;
 • elektrikatkestuse korral kasuta valgusallikana pigem patareidel töötavat taskulampi, mitte küünlaid;
 • jälgida infokanaleid täiendavate prognooside ja käitumisjuhiste saamiseks: nt patareidega või autoraadio;
 • tunne huvi, kas sinu tutvuskonna vanemate inimestega on samuti kõik korras

Toimetaja: Indrek Kuus, Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: