EL-i ametnik: Brexit ei mõjuta luurekoostööd

Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi lipp.
Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi lipp. Autor/allikas: Stefan Rousseau/PA Wire/PA Images/Scanpix

Brexit ei avalda Euroopa luureteenistuste koostööle negatiivset mõju, ütles Euroopa Liidu terroritõrjekoordinaator laupäeval.

"Informatsiooni vahetamisele see mõju ei avalda," ütles Gilles de Kerchove reedel Zagrebis EL-i siseministrite kohtumisel.

Luureteenistuste koostöö jääb juba praegu EL-i institutsionaalsetest raamidest välja ning selles osalevad ka Norra ja Šveits, seletas ta.

Sellesse raamistikku jääb ka Suurbritannia, kui ta 31. jaanuaril EL-ist lahkub.

De Kerchove ütles, et küsimus on pigem selles, kas ja missuguses vormis jätkub Londoni juurdepääs EL-i politseiandmetele.

Praegu jagab Suurbritannia õiguskaitseeesmärkideks infot Schengeni infosüsteemi (SIS) kaudu, ehkki ei kuulu Schengeni tsooni.

Viimastel aastatel on SIS-i andmebaasist saanud tähtis vahend Süüriast ja Iraagist Euroopasse sisenevate džihadistide jälgimiseks.

De Kerchove ei osanud öelda, kuidas jätkub EL-i koostöö Suurbritanniaga SIS-is. Ta tõdes aga, et EL-i mittekuuluval ei saa olla nii head juurdepääsu kui liikmesriikidel.

See küsimus tuleb lahendada veebruaris Londoni ja Brüsseli vahel algavatel kõnelustel edasiste suhete paikapanemiseks.

De Kerchove sõnul on EL teinud õiguskaitseküsimustes tihedat koostööd USA-ga ning oleks absurdne, kui geograafiliselt lähedane naaberriik satuks halvemasse olukorda kui ameeriklased.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: