EL-i juhid ja Johnson allkirjastasid Ühendkuningriigi lahkumise leppe

{{1579858380000 | amCalendar}}
Charles Michel ja Ursula von der Leyen.
Charles Michel ja Ursula von der Leyen. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Ülemkogu ja Euroopa Komisjoni juht allkirjastasid reedel Suurbritannia blokist lahkumise leppe ning saatsid selle Euroopa Parlamenti ratifitseerimiseks. Reedel allkirjastas Brexiti-leppe ka Briti peaminister Boris Johnson.

Lepe jõuab europarlamenti 29. jaanuaril ning kaks päeva hiljem, 31. jaanuaril kinnitavad leppe kirjalikult ka EL-i riikide diplomaadid. See tagab brittide lahkumise blokist 31. jaanuari keskööl.

"Charles Michel ja mina just allkirjastasime Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise lepingu ning see avab tee dokumendi ratifitseerimisele Euroopa Parlamendis," ütles komisjoni juht Ursula von der Leyen Twitteris.

Teises säutsus ütles Michel: "Asjade muutumine on vältimatu, kuid meie sõprus jääb. Alustame uut peatükki partnerite ja liitlastena."

Seejärel lisas ta prantsuse keeles: "Tahan väga kirjutada seda uut lehekülge üheskoos."

Allkirjastamisest avaldatud piltidelt on näha Micheli ja von der Leyeni selja taga seismas EL-i Brexiti pealäbirääkijat Michel Barnier'd.

Briti valijad hääletasid Euroopa Liidust lahkumise poolt 2016. aasta juunis referendumil. Järgnesid pikad ja vaevalised läbirääkimised, kuid nüüd on asi nii kaugele jõudnud, et peaminister Boris Johnsoni valitsus saab täita järgmisel nädalal lubaduse Brexit ära teha.

Kuninganna Elizabeth II andis neljapäeval Briti parlamendis vastu võetud lahkumisseadusele ametliku nõusoleku.

Ühendkuningriik lahkub EL-i institutsioonidest ning ühendus jääb 27-liikmeliseks. Lahkumisleppes on aga ette nähtud 11 kuu pikkune üleminekuperiood, mis kestab 2020. aasta lõpuni.

Selle aja jooksul kehtivad nii Suurbritannia kui EL-i jaoks majandussuhetes senised reeglid, ametnikud peavad aga läbirääkimisi uue kaubandusleppe üle.

Enamik asjatundjaid peab 11 kuuga kõikehõlmavas kaubandusleppes kokkuleppele jõudmist väga ambitsioonikaks plaaniks, kuid ametnikud loodavad, et mingi kokkulepe siiski saavutatakse.

Briti peaminister Johnson allkirjastas Brexiti leppe

Briti peaminister Boris Johnson allkirjastas reedel lahkumisleppe Euroopa Liiduga, juba varem olid suletud uste taga toimunud tseremoonial teinud seda kaks EL-i tippametnikku – Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Charles Michel ja Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.

"Täna ma allkirjastasin leppe Ühendkuningriigi EL-ist lahkumise kohta 31. jaanuaril, järgides briti inimestelt saadud demokraatlikku mandaati," kirjutas Johnson Twitteris.  

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: