Lisandus veel kolm koroonasse nakatunut

{{1583952060000 | amCalendar}}
Foto: CEV

Eestis kerkis koroonaviirusesse nakatunute arv 16-ni, sest Tallinnas avastati üks ja Saaremaal kaks uut haigestunut, seejuures võisid saarlased saada viiruse saart külastanud Itaalia võrkpalluritelt. Saaremaa vallavalitsus otsustas koolid nädala lõpuni kinni panna.

Terviseameti labor tuvastas kahel täiskasvanud saarlasel ja ühel tallinlasel nakatumise koroonaviirusesse. Tallinlane nakatus tõenäoliselt riskipiirkonnas viibides, saarlased võisid viiruse saada Saaremaad külastanud võrkpalluritelt, teatas terviseamet kolmapäeval.

Terviseameti lääne regionaalosakonna juht Kadri Juhkami sõnul võisid mõlemad nakatunud saarlased kokku puutuda märtsi alguses Saaremaad külastanud võrkpalluritega.

"Ürituse korraldaja kinnitas, et Itaaliast saabunud mängijad on terved. Samuti andsime võistluse korraldajale täpsed juhised ürituse ohutuse korraldamiseks," ütles Juhkam, kelle sõnul vastutab ürituse terviseohutuse eest korraldaja.

Terviseamet on kõikide nakatunutega praeguseks ühendust võtnud ning nad viibivad kodusel ravil.

Kokku on Eestis praeguseks registreeritud 16 koroonaviirusesse nakatumise juhtu.

Eelmise nädala kolmapäeval ja neljapäeval pidas Milano Powervolley võrkpalliklubi CEV Challenge sarjas Kuressaares Saaremaa võrkpalliklubiga kaks veerandfinaalmängu, mille mõlemad võitis.

Saaremaa valla koolilapsed jäävad koju

Saaremaa vallavalitsus otsustas kolmapäeva õhtul, et kõik koolid pannakse nädala lõpuni kinni, samas lasteaiad jäävad avatuks.

Vallavanem Madis Kallas ütles "Aktuaalsele kaamerale", et koolid suletakse kaheks päevaks seetõttu, et kolmapäeva jooksul on tulnud meeletu infokogus ning paljud lapsevanemad ja õpetajad on pöördunud vallavalitsuse poole, uurimaks, mida teha, kui nende lapsed on käinud seda võrkpallivõistlust vaatamas või tulnud tagasi reisilt ja neil on tekkinud teatud sümptomid.

"Tänase päeva jooksul on meeletult aktiviseerunud nende inimeste hulk, kes on soovinud täpsustada erinevaid küsimusi ja nüansse sellega seoses. Sellest lähtuvalt tahame olukorra rahulikult läbi arutada terviseameti ja haridus- ja teadusministeeriumiga, et saaksime puhveraega. Arvasime, et kõige mõistlikum on praegu kaheks päevaks võtta koolidest õppetöö välja ja koolid sulgeda," põhjendas ta.

Mis saab järgmisel nädalal, ei osanud Kallas veel öelda, kuid uus koosolek on tema sõnul juba neljapäeval ning hiljemalt reede lõunaks on vald lubanud koolidele uue info anda, et nad saaksid plaane teha.

Küsimusele, kas võrkpallimängude korraldamine oli õige otsus, vastas Kallas, et nad lähtusid terviseameti soovitustest ja ettekirjutustest ning sel hetkel ohtu ei nähtud. Tagantjärele öeldes pidanuks aga võib-olla tõesti teisiti käituma.

Saaremaa abivallavanem Merili Niits rõhutas, et võistluse luba ei antud välja kergekäeliselt.

"Viimase hetkeni tehti ja oodati ära infot terviseametilt," ütles ta ja kinnitas, et otsus tehti lähtuvalt sellest infost, et nemad ei näe põhjust, miks see üritus peaks ära jääma, kui järgitakse kõiki hügieenitoiminguid.

Terviseamet ei pea end vastutavaks

Terviseameti Põhja regiooni juht Ester Öpik ütles, et amet on selgelt ja rangelt korrutanud, eriti tänast olukorda arvestades, et esmalt tuleb ürituse korraldajal hinnata seda, kas üritusega kaasneb inimeste tervisele mingeid riske, ja ameti juhiste kohaselt tuleb tungivalt arvestada, kas rangeid tervisekaitsenõudeid on võimalik täita või mitte.

"Sellised juhised läksid ka nüüd kõneks oleva ürituse korraldajale ja sai öeldud, et ürituse korraldaja vastutab selle eest, kas ta suudab neid nõudeid täita või mitte," lausus Öpik.

Need nõuded on tema sõnul praegu täpselt samasugused kui tol hetkel ning pigem on need ranged kui leebed.

"Mis tähendabki seda, et kui ürituse korraldaja ei suuda tervisekaitse rangeid nõudeid täita, siis on mõistlik see üritus ära jätta. Terviseamet siinkohal ei ütle, et ta keelab selle ürituse ära, aga ta rõhutab seda, et need nõuded peavad olema täidetud ja kui ürituse korraldaja ei suuda neile nõuetele vastata, siis ta peab olema teadlik sellest, et ta ka tagajärgedega peab tegelema ja selle eest vastutab," sõnas Öpik.

Rahvusvahelised üritused tuleb lükata aasta teise poolde

Terviseamet soovitab rahvusvaheliste ürituste korraldajatel eesseisvad üritused maailmas leviva koroonaviiruse tõttu aasta teise poolde lükata.

Kohalike ürituste korraldajatel tuleb terviseameti avalike ürituste korraldamise juhendi kohaselt tagada nii tervishoiupersonali kohalolek kui teenindava personali isikukaitsevahendite (kaitsemask, kaitsekindad, desinfitseerimisvahendid) olemasolu.

Lisaks peab vajadusel olema tagatud nakkuskahtlusega isikute kehatemperatuuri mõõtmine ning koht haigestunu ajutiseks isoleerimiseks ja läbivaatuse korraldamiseks haige raviasutusse või koju saatmiseni. Samuti tuleb korraldajal osalejatele ürituse territooriumil tagada kiire ja mugav juurdepääs käte desinfektsiooni vahenditele nähtavates kohtades (fuajeed, koridorid, võistluste alad, riietusruumid, WC-d ja muud ruumid).

Majutuse korraldamisel tuleb samast regioonist osalejad võimalusel majutada samasse kompleksi või korrusele, et lihtsustada vajadusel isiku isoleerimist. Igapäevaselt peab ürituse korraldaja tagama üldkasutatavate pindade märgkoristuse ning vajadusel desinfitseerima ukselingid, käepidemed ja söögilauad.

Tualettruumis peab olema alati olemas kätepesuvahend ning jalaga avatav jäätmekonteiner, käte kuivatamiseks tuleb kasutada paberrätikuid. Regulaarselt tuleb desinfitseerida veekraani käepidet.

Võttes arvesse Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) riskihinnangut on tervisameti hinnangul  koroonaviiruse riskipiirkondadeks Hiina Rahvavabariik, Itaalia, Iraan ja Lõuna-Korea. Risk nakatumiseks on kõrge inimestele, kes viibivad riikides, kus on laialdane kohapealne levik.

Inimesed, kel on koroonaviirusega nakatumise põhjendatud kahtlus, peaksid helistama oma perearstile või perearsti nõuande telefonile 1220. Terviseseisundi halvenemisel tuleb helistada hädaabinumbril 112.

Koroonaviirust tasub kahtlustada juhul, kui inimene on viimase 14 päeva jooksul käinud haiguse riskipiirkonnas, on kokku puutunud koroonaviiruse haigega ja tal esinevad haigusele iseloomulikud sümptomid ehk köha, palavik ja/või hingamisraskused. Muul juhul võib olla tegemist Eestis laialdaselt leviva gripi või gripilaadse viirusega.

Toimetaja: Mait Ots, Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: